Ahmed Saadat: Yunanistan halkının kalbiyle hükümet farklı

FHKC Genel Sekreteri Ahmet Saadat Ramon Hapishane’sinden Yunanistan’ın başkenti Atina’da her yıl düzenlenen Direniş Festivali’ne gönderdiği mesajda Yunanistan ve İsrail arasındaki doğal gaz ittifakına vurgu yaptı.

FHKC genel sekreteri esir yoldaş Ahmet Saadat, Yunanistan’ın başkenti Atina’da her yıl düzenlenen Direniş Festivali’ne katılan Yunan halk hareketleriyle dayanışma için bir açıklama yaptı. Festival, Bolivya başkan vekili Álvaro García Linera, Filistin’le ilgili eserleriyle tanınan Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff ve Porto Riko, Lübnan, Yemen, Arjantin, Norveç, İtalya ve daha başka birçok yerden önemli temsilcilerin katılımıyla tüm dünyadan emperyalizme karşı mücadele hareketlerini bir araya getirdi.

Samidoun Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı Avrupa Koordinatörü yoldaş Muhammed Katib, 30 Eylül Cuma günü, büyük festival panelinde, Filistin ve Yunan halkı arasındaki mücadelenin ilişkisi ve de Avrupa şirketlerine ve İsrail sömürgeciliğine çıkar sağlamak için ortaya atılan gaz anlaşmasının durdurulması gerekliliği üzerine kendi görüşlerini açıkladı ve yoldaş Saadat’ın açıklamasını paylaştı.

Yoldaş Saadat’ın açıklaması şöyle:

Bugün size, işgal altındaki Filistin’den, bir hapishane hücresinin derinliklerinden, mücadele veren Yunanistan halkını, uluslararası dayanışma için çok önemli bir yapı olan Direniş Festivali’ni organize edenleri, yoldaşları, festivale katılanları selamlamak için yazıyorum. Geçen yıl Leyla Halid’in konuğumuz olduğu bu önemli festivale her yıl katılmaktan memnuniyet duyuyoruz.

İki halk arasındaki, Filistin halkı ve Yunan halkı arasındaki ilişkinin sarsılmaz, tarihi, güçlü ve derin olduğunu söylemeye gerek bile yok. Biliyoruz ki biz adalet, kurtuluş, demokrasi ve eşitliğin yanında durduğumuz sürece bu hep böyle kalacak.

Halklarımız bu hedeflere ulaşmak ve topraklarımızda barış ve adaleti sağlamak için çok şey feda etti. Yunanistan işçi sınıfı ve Filistin işçi sınıfı, emperyalizme, Siyonizm’e, apartheide ve işgale karşı her zaman ön saflarda yer almıştır. Burada ayrıca İsrailli savaş suçlusu Netanyahu’ya karşı gösterilere katılanları ve ırkçı, Siyonist, apartheid ve işgalin sembolü olan bu tür ziyaretlere karşı çıkma çağrımıza cevap verenleri de selamlamak istiyoruz. Atina ve Selanik sokaklarındaki gösteriler Filistin’de, hapishane duvarlarının arkasında büyük yankı uyandırdı ve Yunanistan halkının kalbinin ve şu anki hükümetin tamamen birbirinden ayrı olduğunu açık bir şekilde gösterdi.

Biliyoruz ki bugün, çok önemli ve ortak bir görevimiz var: halklarımıza ait kaynakları işletmek ve yağmalamak isteyen gaz şirketlerinin yararına yapılmaya çalışılan gaz anlaşmalarının dayatılmasına karşı çıkmak ve mücadele etmek. İsrail, bölgede Amerika Birleşik Devletleri ile olan “özel ilişkisi” aracılığıyla ve askeri güç tehdidiyle hakimiyet ve hegemonya kurmak için bir araç olarak kullanmak üzere Filistin halkının gaz kaynaklarını çalmak istiyor. İsrail, sadece Filistin halkının zenginliğini yağmalayarak değil, aynı zamanda Yunan halkının kaynaklarını kullanarak da, Yunanistan’ın ihtiyaçlarına yatırım yapılmadan sadece kapitalist işletmecilerin ceplerini doldurmak için Avrupalı ve uluslararası şirketlerle işbirliği yapmanın yollarını arıyor.

Bugün, halkımız, Siyonizm ve emperyalizmle savaşında 100. yılına giriyor. 1917’den beri halkımız sömürgecilik, işgalci yerleşim, apartheid ve gerici rejimlerle mücadele ediyor. Tüm bu yıllar boyunca, bu mücadelenin, Filistin nehirden denize, tamamen ve tartışmasız bir şekilde özgürleşinceye kadar sürmesini sağlayacak tarihi bir deneyim biriktirdik. Bir kez daha, tüm Yunan işçi ve öğrencileri, mücadele veren herkesi, tüm siyasi tutukluları, örgütçü gençleri ve kadınları, Yunanistan’ın çocuklarını selamlıyoruz. Yunan halkının hareketinin gerçek adalet için tüm hedeflerine ulaşabilmesi yolunda vereceği ortak mücadeleyle güçlü dayanışmamızı yolluyoruz.

İşçi hareketinin liderliğini ve Yunanistan’da kapitalizm ve emperyalizme karşı çıkan halk hareketlerindeki öğrenci örgütlerini selamlıyoruz, ayrıca Avrupa Birliği ve uluslararası finans kurumları tarafından, Yunan halkının zenginliğini yok etmek için oluşturulmuş zor ekonomik koşullarda, Yunanistan halkının, mültecileri ve yerlerinden edilmiş insanları sıcak bir şekilde karşılamalarına minnet duyuyoruz. Birlikte, sadece hayatta kalmanın yollarını değil aynı zamanda özgürlük, direniş ve kurtuluşu da hedefleyen halklarımız, emperyalist baskının ve saldırının kurbanları olarak birbirinin yanındadır.

Ahmad Saadat
Ramon Hapishanesi

[FHKC’nin resmi sitesindeki İngilizce orijinalinden Katara Mutlu tarafından bdsturkiye.org için çevrilmiştir.]