İstanbul’da Zorlu Holding protestosu: “İşgal devleti ile suç ortaklığına son verin”

“Zorlu Holding, bugün itibarıyla İsrail’deki en büyük Türkiyeli sermaye grubudur. Filistinlilerin yaşadığı saldırılara rağmen, Zorlu Holding’in üst düzey yöneticileri, İsrail’deki yatırımlarını durdurmayacaklarını, faaliyetlere devam edeceklerini açıklıyor. Biz Filistin halkının meşru direnişinin yanında yer alanlar olarak; buraya, Filistin halkının özgürlük mücadelesini Zorlu Holding’e duyurmaya geldik.”

İstanbul’da sol, sosyalist siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin yer aldığı Filistin’de İşgale Son Kampanya Grubu, “İsrail’deki en büyük Türkiyeli sermaye grubu” Zorlu Holding’i dün (14 Kasım) protesto etti.

Beşiktaş’taki Zorlu Center önünde yapılan eylemde “İsrail’le tüm ilişkiler kesilsin – Filistin’de işgale son” pankartı açan eylemciler, “Zorlu, işgale değil Gazze’ye elektrik ver”, “Zorlu işgalden yatırımını çek”, “Filistin halkının katliamına ortak olma” dövizleri taşıdı. Eylemde sık sık “Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot”, “Katil İsrail, işbirlikçi Zorlu” ve “Nehirden denize özgür Filistin” sloganları atıldı.

Filistin’de İşgale Son Kampanya Grubu adına okunan açıklamanın tam metni şöyle:

Filistin halkının tarihsel topraklarını işgal ederek kurulan gayrimeşru İsrail devleti, 75 yıldır bir etnik temizlik harekâtı yürütüyor. Bu harekâtın en kanlı sayfalarından birisi bugünlerde Gazze’deki Filistin halkının bedenleri üzerine yazılıyor.

16 yıldır süren ağır bir ambargo altında; yetersiz gıda, su, elektrik ve tıbbi malzemeyle yavaş bir ölüme mahkûm edilen Gazze halkı, 7 Ekim’deki hamlesiyle bu kaderi kabul etmeyeceğini herkese ilan etti. Bu hamle karşısında, en ileri teknolojiyle donatılmış ordusunun acze düştüğünü gören işgal devleti, bu acziyeti unutturmak ve dağılmış görüntüsünü saklamak için kullanımı yasak olan silah ve bombalarla savaş suçu işleyerek Gazze halkına karşı bir soykırım yürütüyor. 38 gündür süren yoğun saldırılarda, 5 bine yakını çocuk yaştaki 12 bin Filistinli katledildi. Savaş suçu niteliğindeki askeri bir ambargoyla ilaçsız, elektriksiz ve yakıtsız kalan Gazze’deki hastanelerde, acil ameliyat edilmesi gereken hastalar, ilaç verilemeyen kronik hastalar ve oksijensiz kalan bebekler, birer birer hayatını kaybediyor.

Her gün yeni bir savaş suçu işleyen ırkçı-katliamcı İsrail devleti, Gazze’de işlenen soykırımın tek başına sorumlusu değildir. Bu devleti, uluslararası hukuktan azade kılan emperyalist güçler ve uluslararası kurumlar; insan hakları ihlallerine ve işlediği savaş suçlarına rağmen işgal rejimiyle diplomatik, askeri, ticari ilişkilerini sürdüren devletler ve şirketler de bu soykırımın ortağıdır.

Sömürgeci İsrail devletinin işgal ettiği topraklarda kurduğu enerji santralleriyle Filistin halkının kaynaklarını sömürerek işgal gücüne elektrik sağlayan şirketlerden biri de Zorlu Holding’tir. Zorlu’nun İsrail’de doğrudan ya da ortaklarıyla birlikte kurduğu 3 farklı santral projesi bulunuyor. Bu santrallerde üretilen elektrik, İsrail devletinin resmî kurumlarında ve sanayi tesislerinde kullanılıyor. Zorlu Holding bunların dışında, yine Filistin halkına ait doğalgaz kaynaklarını yağmalamak ve satmak üzere işgal devletine projeler sunuyor. 10 yıldan fazladır işgal altındaki topraklarda yürüttüğü faaliyetleriyle, İsrail devletine ekonomik ve lojistik destek sunan Zorlu Holding, Filistinlilere yönelik yürütülen savaşta açıkça İsrail devletinin tarafındadır.

2 milyondan fazla Gazzeli bugün hiçbir enerji kaynağına ulaşamazken, Zorlu Holding kar hırsını her şeyin önünde tutuyor ve İsrail devletinin himayesinde, işgal altındaki topraklarda yatırımlarını günbegün arttırıyor. Gazze’de yakıt yokluğundan bebek ölümleri başlamışken, Zorlu Holding işgal devletinin saldırılarında gerekli olan enerjiyi sağlamakla meşgul.

Zorlu Holding, bugün itibarıyla İsrail’deki en büyük Türkiyeli sermaye grubudur. Filistinlilerin yaşadığı saldırılara rağmen, Zorlu Holding’in üst düzey yöneticileri, İsrail’deki yatırımlarını durdurmayacaklarını, faaliyetlere devam edeceklerini açıklıyor.

Biz Filistin halkının meşru direnişinin yanında yer alanlar olarak; buraya, Filistin halkının özgürlük mücadelesini Zorlu Holding’e duyurmaya geldik. Filistinlilerin akan kanında sizin de payınız var. Bir halkın soykırıma uğratılması üzerinden servetinizi büyütmekten vazgeçin!

Uluslararası hukuku ve kararlarını tanımayan işgal devletini durduracak tek yol; bu devletin askeri, siyasi ve ticari olarak boykot edilmesi, tamamen yalnızlaştırılması ve bu devlete cansuyu olan tüm yatırımların derhal iptal edilmesidir. Zorlu Holding, İsrail işgal devletiyle işbirliğine son verinceye, tüm yatırımlarını geri çekinceye dek, herkesi Zorlu Holding’e bağlı şirketleri boykota çağırıyoruz. Filistin halkının mücadelesine ses olmak isteyen tüm sanatçıları ve kültür-sanat emekçilerini de Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndeki sahnelere çıkmamaya davet ediyoruz!

Zorlu, işgal devleti ile suç ortaklığını bitir!

İşgal devletine değil Gazze’ye enerji!

İsrail’le tüm ilişkiler kesilsin!

Filistin’de işgale son!

bdsturkiye.org