Samidoun’dan açlık grevindeki Filistinli esirlerle dayanışma çağrısı

Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı Samidoun, dünyanın dört bir yanındaki tüm Filistin destekçilerine ve dostlarına, özgürlük aramak ve haksız idari tutuklama sistemine son vermek için hayatlarını bu ortaya koyan bu cesur mahkûmlarla birlikte durmaya ve dayanışmaya çağırdı

Filistinli esirlerin tutukluluk şartları ve keyfi idari gözaltı uygulaması sebebiyle başlattıkları açlık grevleri genişleyerek devam ediyor. İdari gözaltı, somut bir suçlama veyahut yargılama olmaksızın uzun yıllar cezaevinde kalmak anlamına geliyor. Filistin’in İngiliz işgali altında olduğu dönemde sömürgecilerin uyguladığı bir yöntem olan idari gözaltı, Siyonist rejim tarafından da aynı şekilde uygulamada tutuldu. Bu uygulamada her gözaltı/tutukluluk emri (işgal altındaki Filistin topraklarında gözaltı, fiilen tutukluluk anlamına geliyor) altı aya kadar devam ettirilebiliyor ve her seferinde süresiz yenilenebiliyor. Bu yolla Filistinli esirler uzun yıllar boyunca suçlama olmaksızın hapishanelerde esir ediliyor.

16 ve 18 Haziran 2019 tarihlerinde, Mecdu hapishanesinden 21 yaşındaki Cafer Farz İzzeddin ve 21 yaşındaki İhsan Osman, uzun tutukluluk süreleri ve cezaevi koşulları gibi sebeplerle açlık grevlerine başladı. Şu anda İsrail hapishanelerinde yaklaşık 500 idari tutuklu bulunuyor.

Sürecin devamında 1 Temmuz’da açlık grevlerine katıldıklarını açıklayan Necef cezaevindeki üç Filistinli esir, 7 Temmuz’da İsrail hapishane yönetimi tarafından hücrelere atıldı. Filistinli Esirler ve Eski Esirler İşleri Komisyonu, hücre hapsinde bulunan bu üç esirin isimlerinin Muhammed Nidal Ebu Aker, Muhammed Attiya Hasanat ve Huzayfa Halebiye olduğunu açıkladı.

Muhammed Attiya Hassanat Beytüllahim’de 5 Haziran 2018’de İsrail güçleri tarafından kaçırıldı ve Duheşa kampına konuldu. Burada altı ay boyunca gözaltında kalan Hassanat’ın gözaltı süresi üç kez uzatıldı.

Huzayfa Halebiye ise Kudüs’in Ebu Dis kasabasında 10 Haziran 2018 tarihinde gözaltına alındı ve bu zamandan beri gözaltı süresi iki kez gerekçesiz olarak uzatıldı. Halebiye lösemi tedavisi görüyordu ve bu sebeple vücudunda yanıklar mevcut fakat, cezaevinde tedavisi yapılmıyor. Halebiye 29 Ağustos itibariyle açlık grevinde 60 günü tamamlamışken. Halebiye cezaevindeyken oğlu Mecdel dünyaya geldi.

Muhammed Ebu Nidal de Beytüllahim’den 11 Kasım 2018’de kaçırıldı. Gözaltı süresi iki kez uzatıldı.

Filistinli Esirler Çalışmalar Merkezi, bu üç kişinin yanı sıra dört esirin daha mahkeme ya da suçlama yapılmadan tutukluluk süresinin devamına karşı süresiz açlık grevinde olduğunu belirtti.

Ahmed Ganem, 29 Ağustos 2019 itibariyle 47 gündür açlık grevinde. El Halil’li Ganem de Halebiye gibi lösemi tedavisi gördü ve cezaevi koşullarında çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya. Dokuz yılını İsrail hapishanelerinde geçiren Ganem, İsrail güçleri tarafından Necef cezaevinde tek kişilik hücreye konuldu.

Sultan Ahmed Halef 38 yaşında ve Cenin’de gözaltına alındı. 29 Ağustos itibariyle 43 gündür açlık grevinde.

İsmail Ahmed Ali, 30 yaşında ve Ebu Dis’te gözaltına alındı. 6 yılını İsrail hapishanelerinde geçiren Ali, 2019 yılı başlarında tekrar gözaltına alındı. 29 Ağustos itibariyle idari gözaltı süresi ve tecrit hücresine konulmasını protesto etmek amacıyla 38 gündür açlık grevinde.

Tarık Kadaan, 11 yıldan fazla zamanını İsrail hapishanelerinde esir olarak geçidi. Kadaan geçtiğimiz şubat ayında hiçbir somut suçlama olmadan ve mahkemeye de çıkarılmadan tutuklandığı için, 29 Ağustos itibariyle 30 gündür açlık grevinde.

Nasır el-Cedaa 30 yaşında ve 29 Ağustos itibariyle 24 gündür açlık grevinde.

Sair Hamdan da 29 Ağustos itibariyle 23 gündür açlık grevinde.

Öte yandan Filistinli Esirler Derneği, son 14 aydır Damon hapishanesinde mahkemeye çıkarılmadan ve somut suçlama yöneltilmeden tutulan 24 yaşındaki Fida Muhammed Daamas’ın da 7 Temmuz 2019’da süresiz açlık grevine başladığını duyurdu. El Kudüs Açık Üniversitesi’nde öğrenci olan Daamas Mayıs 2018’de gözaltına alınmıştı.

Açlık grevine başlayan 8 esire destek ve tutukluluklarını protesto amacıyla Necef cezaevinde tutulan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden (FHKC) 20 Filistinli esir, 30 Temmuz 2019’da açlık grevine başladı. İsrail hapishane yetkilileri ise, esirlerin bulunduğu bölümlere baskınlar düzenledi, esirlerin çoğu başka bölümlere kaydırıldı ve grevlere devam etmeleri durumunda başka hapishanelere gönderilmekle tehdit edildiler.

20 esirin eylemlerini sonlandırma kararı sonrası, 4 Ağustos 2019’da Filistinli Esirler Derneği yaptığı yeni açıklamada İsrail hapishanelerinde bulunan 40 FHKC’linin daha, sözü edilen 8 Filistinli esire destek ve tutukluluk koşulları, mahkeme veya suçlama yapılmadan uzun tutukluluk sürelerini protesto etmek amacıyla süresiz açlık grevine başladığını duyurdu.

Açlık grevindeki esirlerden Vecdi el-Avavde ise 26 Ağustos’ta İsrail güçleriyle Şubat 2020’de serbest bırakılması noktasında anlaşmaya varılması sonrasında eylemini sonlandırdı.

[samidoun.net’te 27 Ağustos 2019’da yayımlanan İngilizce orijinalinden Nazlı Koca tarafından bdsturkiye.org için çevrilmiştir.]