LKP ve FHKC görüştü: Vatandaşlık hakları ve dönüş hakkı için!

Lübnan Komünist Partisi ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi görüştü: Vatandaşlık hakları ve dönüş hakkı için!

lubnan_komunist_partisi_lkp

Lübnan Komünist Partisi (LKP) Genel Sekreteri Hanna Garib ile siyasi büro üyeleri Ömer el-Dib, Hasan Halil ve Selam Ebu Mücahid, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin (FHKC) liderinden Mahir el-Tahir, Mervan Abdülal ve Ebu Cabir’in yer aldığı bir heyeti kabul etti.

FHKC heyeti, Filistin meselesiyle ilgili gelişmeleri ve özellikle uluslararası toplantılarda farklı Filistin fraksiyonlarının yaptığı görüşmeleri, Filistin Ulusal Konseyi’nin düzenlediği oturumları ve Ayn el-Hilve mülteci kampında yaşanan güvenlik gelişmelerini ele aldı. FHKC heyeti, Ayn el-Hilve kampında yaşanan güvenlik sorunlarının ve kampın sosyal yaşamında ayrılıkçı tutumların açığa çıkmasının, Filistin davasını bitirmek isteyen Filistin düşmanlarına yarayacağını ve bu durumun yerlerinden edilmiş mültecilerin dönüş hakkına darbe vurduğunu ifade etti.

LKP liderliği öncelikle, Filistin’i, temel mücadele ve dava ekseni olarak gördüklerini ve bu mücadeleye desteklerinin sürdüğünü belirtti. LKP liderliği ayrıca, yürütülen mücadelenin Arap toplumunun birlikte kurtuluşu için ana eksen oluşturması gerektiğini ifade etti. Bu bağlamda Parti, Filistin ulusal devletine ulaşmak ve tüm Filistinli mültecilerin dönüşü için, Filistin halkının ve Filistin’deki tüm farklı direniş gruplarının yürüttüğü haklı mücadeleye verdiği desteği yineledi. LKP, Lübnan devletinin, mülteci kamplarının başta güvenlik, ekonomik ve siyasi açılardan desteklemesi ve buradaki sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle de kampta yaşayan insanlar ve sosyal yaşam pahasına kendi çıkarı için gruplarının yayılan ve tüm olanakları kullanan gruplara destek kanallarının kapatılması gerektiğini vurguladı. Bu konuda bir çözümün oluşturulması için Filistin halkının doğal hakkı olan çalışma ve kişisel mülkiyet edinme hakkı başta olmak üzere tüm sivil hakların verilmesinin, siyasal çözüm ile beraber yürümesi gerektiği vurgulandı. Güç kullanarak bu meseleleri çözme yaklaşımının kampta ötekileştirilen ve fakirleştirilen kesimlere zarar vereceğinin altını çizdi.

Heyetler ulusal ve uluslararası konularda ortak görüş birliğine ulaşırken ikili ilişkiyi geliştireceklerini beyan etti.

[lcparty.org’daki 3 Mart 2017 tarihli Arapça orijinalinden İbrahim Kanza tarafından BDS Türkiye tarafından çevrilmiştir.]