Ablukayı kaldırmak için yürüyen Filistinli kadınlar Gazze’den dayanışma çağrısı yaptı

Ablukayı kaldırmak için yürüyen Filistinli Kadınlar, Gazze’den dayanışma çağrısı yaptı

Gazze’de kitlesel kadın birlikleri, kuşatmayı durdurmak için dünyanın her yerindeki feminist gruplara destek çağrısında bulundu.

Bugün (3 Temmuz Salı) Kuşatmayı Kırmak İçin Büyük Dönüş Yürüyüşü Yüksek Komitesi, gösterilerin başladığı 30 Mart’tan bu yana, ilk kadın yürüyüşünü planlıyor. Komite, dünyanın her yanından kadınları, 70 yıllık işgali ve 10 yıldan uzun süren abluka ve kuşatmaları sonlandırmak için Filistinli kadınları desteklemeye çağırıyor.

Eylemi örgütleyenler, bir basın açıklamasıyla, kadınları hem bireysel hem de toplu olarak, susturulmaya çalışılanların sesi olmaya, onlarca yıldır İsrail işgali altında, Filistin halkının yaşadığı acıları ve adaletsizlikleri gün yüzüne çıkarmaya davet etti.

Büyük Dönüş Yürüyüşü Yüksek Komitesi, İsrail’in Gazze’ye 2006’dan beri uyguladığı ve ekonomiden sağlığa; eğitimden seyahat özgürlüğüne; çiftçilikten, balıkçılığa ve İsrail’in kenti harap eden üç bombardımanının ardından başlatılan yeniden inşa faaliyetlerine kadar yaşamlarının yönünü etkileyen 12 yıllık ablukanın kaldırılması talebiyle, dünyanın dört bir yanından kadınların hem Gazze’de hem de kendi ülkelerinde, protestolar düzenlemesini umut ediyor. Komite; daha geniş anlamda 70 yıllık Filistin işgalinin sonlandırılmasını talep ediyor.

Komite şunu tekrar ediyor: Bu protesto, hiçbir partiye, fraksiyona ya da hükümete bağlı değildir. Fakat, bunlardan bağımsız olarak, politik görüşlerine bakmaksızın tüm Filistinlileri temsil etmektedir.

2012 BM raporu, mevcut durumlar tersine çevrilmediği sürece, Gazze’nin 2020 yılına kadar “yaşanmaz” olacağı konusunda uyardı.

3 TEMMUZ SALI GÜNÜ SAAT 17.00-19 ARASINDA BİZE KATILIN

#WomensMarchGaza

#GazzeKadınYürüyüşü

#WomenUnderSiege

#AblukaAltındaKadınlar

bdsturkiye.org