2. Hayfa Konferansının Sonuçları Hakkında Abnaa el-Balad Hareketinin Açıklaması

Filistinli Mültecilerin Geri Dönüşü ve Tarihsel Filistin’de Demokratik Devlet İçin 2. Hayfa Konferansı’nın Sayın Katılımcıları ve Destekçileri, Filistin’in farklı parçalarından ve tüm dünyadan uzun yollar kat ederek gelen ve üç gün boyunca ağ kurarak, tartışmalarla ve bu adil dava için mücadeleye bağlılıkları ile coşkularını ve anlayışlarını bizimle paylaşan Filistin halkının haklarına, adalete ve özgürlüğe adanmış yüzlerce eylemciye teşekkür ederiz.

Konferansa katılamayan ancak bize sıcak kutlama ve destek mesajlarını yollayan ya da konferansı amaçlarını destekleyen dilekçeyi imzalayan yüzlerce örgüt ve bireye teşekkür ederiz.

Bu ortak çabamızın boşuna olmadığına sizi temin ederiz. Konferans, ırkçı rejimin köklerini analiz etmek, mücadelede birçok değişik deneyimi eleştirel olarak incelemek ve doğal sahiplerine haklarının iadesi için eski demokratik çerçeve görüşünü canlandırmak ve hepimiz için daha iyi bir demokratik gelecek kurmak için önemli bir ileri adımdı.

Tüm konferans, tüm bu çabanın konferansın amaçlarına yönelik bir yerel ve enternasyonal koalisyonun kurulması sonucu doğurmasını, bu hayati mücadelede daha çok örgütün ve bireyin katılmasına yol açmasını sağlamak için toplandı. Cumartesi günü, gelecekteki koalisyon için vizyonun formüle edilmesinde herkesin aktif olarak katılması için üç özel eylemci toplantısı yaptık.

30 Mayıs Cumartesi gününü, birçok heyetin ve bireyin huzurunda koalisyonu inşa etme ve pratik adımlar konusunda karar almak için uzun bir toplantıya ayırdık.

Bu toplantıda, konferansın sonuç belgesi için temel olarak 9 Nisan 2010 tarihli “Hazırlık Komitesinin Deklarasyonu”nun siyasi konumunu benimseme kararı alındı. Bu belge, konferanstan ileri gitmek ve koalisyonu inşa etmeye başlamak için yakın gelecekte tüm heyetlerin dileklerini ifade etmesi için düzenlenmelidir.

Toplantıda ayrıca aşağıdaki pratik adımların atılması kararı alındı:

  • Koalisyonu, bu belgedeki amaçları desteklemek için kuruyoruz.
  • Toplantıya katılan tüm heyetler, bu koalisyonun bir parçası olma ve asli amaçlarına ulaşmak için genişlemesi ve inşası için birlikte çalışma ve katkı sunma kararlarını bildirdiler.
  • Birçok heyet, koalisyonun siyasi temeline ilişkin görüşlerini bildirdiler. Tüm öneriler, daha geniş ve etkin bir koalisyon inşa etmek için yakın gelecekte tüm ortaklar arasında tartışılacak ve incelenecektir.
  • Birçok destekçi örgüt ve birey konferansa katılamadığı için şu anki koalisyonun daha geniş bir koalisyonun sadece çekirdeği olduğu tüm katılımcılar tarafından kabul edildi. Koalisyonun yakın gelecekteki temel görevi, koalisyonu genişletmek için evvela Filistinli mültecilerin temsilcileri ve Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinliler olmak üzere tüm potansiyel ortaklar ile tartışmaya açmaktır.
  • Koalisyonun tüm üyeleri, koalisyonun amaçlarına desteği harekete geçirmek ve bu konularda toplumu bilinçlendirmek için geniş tartışmalar başlatmak üzere farklı bölgelerinde kendi girişimlerini yapacaklardır.
  • Hayfa konferansının düzenleyicileri, koalisyonu inşa etme çabalarını koordine etmeye devam edecektir.

En içten dileklerimizle,

Abnaa el-Balad Hareketi

7 Haziran 2010

[Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi tarafından çevrilmiştir.]