İsrail işgal güçlerince tutuklanan Filistinli liderler Halid Cerrar ve Hitam el-Saafin’e özgürlük!

Samidoun Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı, 2 Temmuz’da İsrail işgal güçlerince tutuklanan, Filistinli solcu milletvekili ve esir hakları savunucusu Halide Cerrar, Filistin Kadın Komiteleri Birliği Başkanı Hitam el-Saafin ve en az dokuz kişinin acilen serbest bırakılması için uluslararası eylem çağrısı yaptı

halide_cerrar_hitam_el_saafin_ozgurluk_samidoun

İsrail işgal güçleri, 2 Temmuz Pazar günü şafak sökmeden yaptıkları bir operasyonla önemli Filistinli solcu milletvekili ve esir hakları savunucusu Halide Cerrar, Filistin Kadın Komiteleri Birliği Başkanı (FKKB) Hitam el-Saafin ve en az dokuz kişiyi tutukladı. Bunların arasında altı ay önce İsrail hapishanelerinden salınmış olan İhab Mesud ve El-Arub mülteci kampının dört önderi de bulunuyor.

Samidoun Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı tutuklananların acilen serbest bırakılması için uluslararası eylem çağrısı yapıyor.

Halide Cerrar ve Hitam el-Saafin ile ilgili bu kampanyaya imza verin!

Halide Cerrar, Filistin Yasama Konseyi’nin İsrail işgal güçleri tarafından esir alınan 13’üncü üyesidir ve 14 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakılmasının üzerinden ancak bir yıl geçmişken tekrar hapsedilmiştir. Kendisi kısa bir süre önce Journal of Palestine Studies’e uzun bir röportaj vermişti.

Cerrar en son 2 Nisan 2015’de alınmış; başta, herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın hapsedilme anlamına gelen idari tutukluluk kararı alınmıştı, sonra onunla ilgili uluslararası protestolar bu kararın iptalini sağladı. Ancak davası idari tutukluluk kadar gayrimeşru olan işgalci İsrail’in askeri mahkemelerine taşındı.

Cerrar’ın kızı Süha, silahlı işgal güçlerinin aile evlerine baskınının bir kısmını kaydetmeyi başardı:

Cerrar’ın yanı sıra Filistin Kadın Komiteleri Birliği Genel Koordinatörü Hitam el-Saafin’i hedef alan benzer baskınlar oldu. Bilindiği gibi Hitam el-Saafin uluslararası kadın mücadelesiyle Filistinli kadınların ulusal ve toplumsal kurtuluşunu birleştirmek için, Dünya Sosyal Forumu da dahil birçok uluslararası etkinliğe katılmış ve bu etkinliklerde konuşmuştu. FKKB, Filistinli kadınlar ve Filistin halkıyla dayanışma sağlamak üzere sayısız uluslararası delegasyon örgütlemiş ve ağırlamıştır.

Şafak baskınlarında başka en az yedi Filistinli İsrail işgal güçleri tarafından esir edilmiştir. Bunlardan İhab Mesud İsrail hapishanelerinde geçirdiği 16 yılın ardından 12 Şubat’ta serbest bırakılmıştı. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden olan Mesud İsrail hapishanelerinde birçok açlık grevine katılmıştı.

Samidoun Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı, önde gelen Filistinli ilerici ve feminist liderlerden ve kendilerini halklarının özgürlüğüne ve kurtuluşuna adamış olan Halide Cerrar ve Hitam el-Saafin’in hemen serbest bırakılması için dünyanın her yerinde harekete geçilmesini ve eylem yapılmasını istiyor. Cerrar ve El-Saafin’in tutuklanmalarının işgalci İsrail’in Filistin halk hareketlerine saldırma ve onları korku, tutuklamalar ve kitlesel silahlı işgal gücüyle yıldırma çabası olduğu açıktır.

Filistin ve Filistin halkının tüm dostlarını bir kere daha Halide Cerrar’la Dayanışma Kampanyası yürütmeye ve Hitam el-Saafin’le dayanışma kampanyası başlatmaya davet ediyoruz. Bu tutuklamalar Filistin halkının liderlerine, politik faaliyetine ve halk örgütlenmesine bir saldırı anlamına gelmektedir. Bunlara, Halide Cerrar, Hitam el-Saafin ve İsrail işgal hapishanelerinin parmaklıkları arkasındaki binlerce Filistinli esirle yoğun dayanışmayla karşılık verilmelidir.

Halide Cerrar ve Hitam el-Saafin’e destek olmak için harekete geçin:

  1. Dilekçeyi imzalayın! Halide Cerrar ve Hitam el-Saafin’e özgürlük talep eden dilekçeyi imzalayıp paylaşın.
  2. Sizi temsil eden milletvekili veya Avrupa Parlamentosu temsilcinizle temasa geçin. Halide’ye saldırı Filistin parlamentosunun meşruiyetine ve politik temsiline saldırıdır. Hitam’ın tutuklanması Filistin kadın hareketine bir saldırıdır. Parlamenterlerin bu kararı iptal etmesi için İsrail’e baskı yapma sorumluluğu vardır.
  3. Halide ve Hitam’la ilgili toplumunuzu, parlamenterlerinizi ve başka insanları bilgilendirmek üzere Kampanya Kaynakları’nı kullanın.
  4. Halide Cerrar ve Hitam el-Saafin için İsrail konsolosluğu ve elçiliğinde bir protesto düzenleyin. Halide ve Hitam’la ilgili döviz ve bildirilerle bir protesto düzenleyin veya bu önemli bilgiyi bir başka eyleme taşıyın. Bir etkinlik veya tartışma düzenleyin veya Filistin ya da toplumsal adaletle ilgili etkinliğinizde Halide ve Hitam’dan söz edin.
  5. Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar. (Boycott, Divest and Sanction – BDS) İsrail’den uluslararası hukuka yönelik ihlallerinin hesabını sorun. İsrail ürünlerini satın almayın ve işgalden kâr eden şirketlere yatırımların son bulması için kampanya yapın.

[samidoun.net’teki 2 Temmuz 2017 tarihli İngilizce orijinalinden Ayşe Düzkan tarafından BDS Türkiye için çevrilmiştir.]