Puma neden boykot edilmeli?

Puma kendisini eşitliğe önem veren bir şirket olarak pazarlıyor, ancak İsrail Futbol Federasyonu’nun sürdürülmesine yardım ettiği apartheid rejimini finanse ediyor

BDS’DEN ÇAĞRI: 4 MAYIS’TA ÇEVRİMİÇİ ORTAMDA PUMA’YA KARŞI EYLEMDE OLALIM

Küresel spor giyim imalatçısı Puma’nın, uluslararası hukuk ve insan hakları ihlallerinde dahli bulunmaktadır. Puma, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında kurduğu yasadışı yerleşim birimlerinde faaliyet yürüten takımların da parçası olduğu İsrail Futbol Federasyonu’nun (İFF) ana sponsorudur.

İlave olarak Puma’nın İsrail’deki münhasır lisanslı kuruluşu, yasadışı İsrail yerleşim birimlerinde şubeleri bulunan Delta Galil Industries firmasıdır.

İsrail askeri işgali, bu yerleşim birimlerine alan açmak için, çocuklar da dahil olmak üzere Filistinli aileleri evlerinden çıkarmaktadır. İsrail yerleşim birimleri uluslararası hukuka göre savaş suçu kabul edilmektedir.

200’den fazla Filistinli spor kulübü Puma’ya, sponsorluk anlaşmasını sonlandırma ve İsrail’in yasadışı toprak gasplarını desteklemeye son verme çağrısı yaptı.

Puma kendisini eşitliğe önem veren bir şirket olarak pazarlıyor, ancak İFF’nin sürdürülmesine yardım ettiği apartheid rejimini finanse ediyor.

Uluslararası bir kampanyanın ve Adidas merkezlerine 16 binden fazla imza gönderilmesinin ardından Temmuz 2018’de, Adidas’ın artık İFF’ye sponsorluk yapmayacağı duyurulmuştu.

Bunu tekrar yapabiliriz. Puma’nın, İsrail’in yasadışı toprak gasplarına verdiği desteği sonlandırıncaya kadar boykot edilmesi çağrısı yapan Filistinli sporculara katılın.

İsrail yerleşim birimleri, çalınmış topraklar üzerinde kurulmuş, uluslararası hukuka aykırı bölgelerdir

İsrail Futbol Federasyonu’na bağlı altı İsrailli futbol kulübü, İsrail ordusu tarafından işgal edilmiş yasadışı yerleşim birimlerinde bulunuyor. İsrail yerleşim birimleri ciddi insan hakları ihlallerine katkı yapmaktadır ve Filistinlilerin hareket serbestisinin, doğal kaynaklara erişiminin ve ev inşa edip işlerini yürütme haklarının kısıtlanmasının doğrudan sebepleri arasındadır.

BM Güvenlik Konseyi’nin 2016 tarihli ve 2334 sayılı kararı, İsrail yerleşim birimlerinin yasadışı niteliğini bir kez daha teyit edip, bu yapıları uluslararası hukukun “açıkça ihlali” olarak tanımlamıştı.

İsrail’in yasadışı duvarı, askeri kontrol noktaları ve yalnızca Yahudilerin kullanabildiği yollarla birlikte yerleşim birimleri de, spor yapma da dahil olmak üzere Filistinlilerin hayatının bütün unsurlarını sistematik olarak tıkayan İsrail işgalinin ve apartheid altyapısının parçasını teşkil etmektedir.

İsrail suçlarını sporla aklamaya çalışıyor

Puma, İsrail’in tek uluslararası sponsorudur. Puma’nın küresel marka olarak tanınırlığı, İsrail’in yasadışı yerleşim birimlerine ve uluslararası hukuku ve Filistinlilerin insan haklarını devamlı olarak ihlal etmesine meşruiyet ve uluslararası örtü sunmaktadır.

Puma’nın insan hakları siciline ilişkin kendi değerlendirmesi, “sponsorluk faaliyetlerini” kendisinin “zayıf noktalarından” biri olarak tanımlamaktadır.

İsrail, sporu kendi çöken imajını güçlendirmek ve savaş suçlarını ve Filistinlilere yönelik korkunç insan hakları ihlallerini normalleştirmek için kullanmaktadır.

İsrail’in Filistin sporuna saldırıları

Filistinli sporcuların eğitim alması ve ülke içindeki ve dışındaki müsabakalara katılması düzenli olarak engelleniyor.

İsrail, Filistinlilerin stadyumlarını ve spor tesislerini bombalayıp imha etti ve Filistinli sporcuları devamlı olarak hareket serbestisinden yoksun bıraktı. Birden fazla defa Filistinli sporcuları hapse attı, vurdu ve futbol oynayan Filistinli çocukları öldürdü.

Yalnızca 2018 yılında İsrailli keskin nişancılar, Gazze’de İsrail ablukasının son bulması ve BM tarafından onaylanmış geri dönüş haklarının uygulanması için gösterilere katılan barışçıl protestoculara ateş açarak onlarca Filistinli sporcunun kariyerini bitirdi. BM tarafından kurulan bir soruşturma komisyonu, İsrailli askerlerin savaş suçuna varacak şekilde, gösterilere katılan Filistinlileri kasten hedef aldığını tespit etti.

İFA, Filistinlilerin hesap verebilirlik önlemlerini bloke etmek için İsrail hükümetiyle el ele çalışarak, İsrail’in Filistin sporuna yönelik saldırılardan sorumlu tutulmaması için FIFA nezdinde devamlı olarak lobicilik yaptı.

Puma’nın İsrail’deki münhasır lisanslı kuruluşu yerleşim birimlerinde faaliyet yürütüyor

Puma’nın İsrail’deki münhasır lisanslı kuruluşu, Delta Galil Industries firmasıdır.

İsrailli araştırma kuruluşu WhoProfits tarafından belgelendiği üzere Delta Galil Industries firmasının Pisgat Zeev, Ramot ve Maale Adumim İsrail yasadışı yerleşim birimlerinde şubeleri bulunmaktadır.

bdsturkiye.org