BDS’den çağrı: 4 Mayıs’ta çevrimiçi ortamda Puma’ya karşı eylemde olalım

BDS, Puma’nın İsrail Futbol Federasyonu’yla olan anlaşmasını sonlandırması ve bu gerçekleşinceye kadar da firma ürünlerinin boykot edilmesi için çağrıları kapsamında, koronavirüs salgını sebebiyle online ortamda yapılacak olan Puma hissedarlar toplantısı öncesinde 4 Mayıs tarihinde ve yine online ortamda eylem gerçekleştirecek

Spor kıyafetleri üreten Puma firması, İsrail Futbol Federasyonu’nun sponsoru olması ve işgal altındaki Filistin topraklarında kurulan yasadışı İsrail yerleşim birimlerindeki spor kulüplerine destek vermesi sebebiyle uluslararası boykot hareketinin hedefinde.

Filistinli sporcular temel haklarından yoksun bırakılırken ve İsrail saldırıları pek çok Filistinli genci spor yapma imkânından ömür boyu yoksun bırakacak şekilde sakatlamışken işgal kurumlarına destek vermeye devam eden Puma, iki yıldan beri bazı spor kulüpleri de dahil olmak üzere Filistinlilerin temel haklarını destekleyen kişi ve kurumlar tarafından yalnız bırakıldı.

Uluslararası Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar (BDS) hareketinin girişimiyle bugüne dek iki dalga halinde, Puma’nın İsrail Futbol Federasyonu’yla olan anlaşmasını sonlandırması ve bu gerçekleşinceye kadar da firma ürünlerinin boykot edilmesi için çağrılar yapıldı. Üçüncü dalganın, koronavirüs salgını sebebiyle online ortamda yapılacak olan Puma hissedarlar toplantısı öncesinde 4 Mayıs tarihinde ve yine online ortamda gerçekleşmesi planlanıyor. Dünya çapındaki Filistin destekçileri, hissedarlar toplantısında Puma’nın işgal rejimi kurumlarıyla işbirliğini sonlandırma kararı almasını bekliyor.

Aşağıda, uluslararası BDS hareketi tarafından bu kapsamda yayımlanan metnin Türkçe çevirisini sunuyor ve Türkiyeli Filistin dostlarını 4 Mayıs’ta eylemlere katılmaya davet ediyoruz.

#BoycottPuma 3. Tur: PUMA Hissedar Toplantısı Öncesinde Online Filistinlilerle Dayanışma Eylemi!

Koronavirüs salgını yayıldıkça, Puma’nın İsrail’in gitgide genişleyen yasadışı yerleşim birimlerine verdiği ve halihazırda derin bir şekilde ahlak dışı olan destek, daha da meşum bir boyuta geçiyor.

Puma’nın İsrail’deki münhasır lisanslı kuruluşu olan Delta, Birleşmiş Milletler’in yasadışı yerleşim birimleriyle işbirliği bulunan şirketler veri tabanına dahil edilmişti. BM, işgal altındaki topraklardaki bütün İsrail yerleşimlerini savaş suçu kabul ediyor.

İsrail’in yerleşim teşebbüsleri ve bunlarla bağlantılı askeri kontrol noktaları ve duvarlar, Filistinli aileleri evlerinden ediyor, temiz suya erişimlerini sınırlıyor ve hastane ve kliniklere gidebilmelerinin önünde engel teşkil ediyor. Puma’nın “evrensel eşitliğe adanmışılık” iddiası inandırıcılıktan ancak bu kadar uzak olabilirdi.

Mayıs ayında Puma hissedarları, online olarak yıllık genel kurullarını düzenleyecek. Gündeme Puma’nın Filistinli aileleri daha da savunmasız hale getirecek şekilde İsrail apartheid’ına verdiği desteğin sonlandırılmasının da eklenmesini sağlayalım.

4 Mayıs 2020’deki 3. Küresel Online #BoycottPuma Eylem Gününe Katılın!

Güncelleme ve materyaller için şimdi kaydolun.

Puma, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasadışı İsrail yerleşim birimlerinin takımlarının da üyesi olduğu İsrail Futbol Federasyonu’nun (İFF) ana sponsorudur.

Puma hissedarları, İsrail apartheid’ını desteklemenin bir bedelinin olduğunu bilmelidir!

Bir Puma avukatı kısa süre önce bir Filistin hakları destekçisi karşısında, #BoycottPuma kampanyasının hayatlarını “sefil” hale getirdiğini kabul etti.

Malezya’nın en büyük üniversitesi, Filistinli takımlardan gelen çağrılarla dayanışma amacıyla, Puma’yla olan sponsorluk anlaşmasını sonlandırdı.

İngiliz futbol kulübü Chester FC, seçim kriterleri arasında “etik çalışma pratiklerine” de yer vererek, Puma’yla olan anlaşmasını yenilememeye karar verdi. Puma’yla görüşme halinde olan Premier League kulübü Liverpool FC de başka bir sponsoru  tercih etti.

İki başarılı küresel #BoycottPuma eylem günü, yirmiden fazla ülkede Puma mağazalarında ve ofislerinde protesto gösterilerinin düzenlendiğine ve Puma’nın sponsoru olduğu takımlara Puma’yı bırakma çağrılarının yapıldığına tanık olmuştu. #BoycottPuma etiketi milyonlarca kez görüntülendi.

Üçüncü turu online gerçekleştirelim.

4 Mayıs günü, Puma’nın online düzenlenecek hissedarlar toplantısı öncesinde, biz Puma üzerindeki basıncı arttırırken, dünya genelinde bu çabanın parçası olan isan hakları gruplarına ve spor kuruluşlarına katılın.

4 Mayıs 2020 3. Küresel Online #BoycottPuma Eylem Günü için Kaydolun! 

Bu bizim için, görmek istediğimiz ve kimsenin geride kalmadığı dünyayı şekillendirmeye başlamak için birleşme zamanı.


Online Eyleme Girişin:

Aşağıda #BoycottPuma Online Eylem Günü için bazı fikirler bulunuyor.

Yaratıcı olun! Eylemlerinize spor temalarını getirin ve bunları sosyal medyada paylaşın.

#BoycottPuma etkiketini kullanın ve neden Puma ailesinin (#PumaFam) parçası olmayacağınızı açıklayın

  1. Filistin hakları için bir #BoycottPuma golü atın

Evinizde bir #BoycottPuma golü hazırlayın ve Filistin hakları için bir puan yazın. Bir fotoğraf veya videoyu sosyal medyada #BoycottPuma etiketiyle paylaşın.

  1. Spor dünyasını dahil edin

Yerel spor kuruluşlarını, popüler spor takımlarını, fan kulüplerini ve ırkçılık karşıtı spor turnuvalarını, fotoğraflar ve videoalarla online eylemlere katılmaya teşvik edin.

  1. Puma’nın sponsoru olduğu takımlara #BootPuma (Puma’ya Bir Tekme At) çağrısı yapın

Yaşadığınız yerde Puma’nın sponsoru olduğu takımların olup olmadığını araştırın ve varsa onlara Puma’yı bırakma çağrısı yapın. Takımızın tişörtüyle, #BoycottPuma yazılı bir döviz tutarak fotoğraf çektirin.

  1. Puma markalı kıyafetleriniz mi var? Markasını değiştirin!

Sahip olduğunuz Puma kıyafetlerindeki logonun üzerine “Boykot” yazın veya basit bir şekilde Puma logosunu çıkarın. Puma kıyafetinizin markasını değiştirirken kısa bir video çekin veya fotoğrafınızı çekin ve sosyal medyada paylaşın. Örnek tweet:

@Puma kıyafetimi, Puma çalınmış Filistin topraklarındaki yasadışı İsrail yerleşimlerini desteklemeden önce almıştım.

Puma İsrail askeri işgaliyle işbirliğini sonlandırıncaya kadar, #BoycottPuma çağrısı yapan Filistinli takımlara destek olarak Puma markasını değiştireceğim. Hoşçakal #PumaFam! https://bdsmovement.net/boycott-puma

  1. 200 Filistinli kulübün mektubunu Puma ofislerine gönderin

Puma’nın AlmanyaBirleşik KrallıkİspanyaPortekizİtalyaİsveçNorveçFinlandiyaDanimarkaAvusturyaHollandaFransaÇek CumhuriyetiPolonyaTürkiyeGüney AfrikaBAE, ABDArjantinŞili MeksikaPeruHindistanAvusturalyaSingapurMalezyaEndonezyaJaponyaGüney Kore ve Hong Kong’da ofisleri bulunuyor.

  1. Bir online konuşma veya atölye organize edin

Yerel spor kuruluşlarını, İsrail’in Filistin sporuna yönelik saldırıları ve #BoycottPuma kampanyasına ilişkin bir web seminerine dahil edin. Olası konuşmacılar için PACBI’yle temas kurun: pacbi@bdsmovement.net

  1. Bir Yatırımların Geri Çekilmesi kampanyası başlatın

Emeklilik fonunuz, bankanız veya üyesi olduğunuz herhangi bir kurumun Puma’da yatırımcı olup olmadığını araştırın ve eğer öyleyseler onlardan yatırımlarını geri çekmelerini isteyin. Bu konuda yardım için PACBI’yle temas kurun: pacbi@bdsmovement.net

Kaynak: bdsmovement.com