BDS Türkiye: Zorlu Holding şirketlerine boykot!

BDS Türkiye, İsrail’deki en büyük Türkiyeli sermaye grubu olan Zorlu Holding’e yönelik boykot çağrısı yapıyor.

İsrail işgal rejiminin Batılı devletlerin askeri desteği, uluslararası kurumların sessizliği ve etkisiz kınamalar eşliğinde Gazze’deki Filistin halkına karşı yürüttüğü, 21. yüzyılın en ağır soykırım operasyonu sürüyor. Filistin halkı kendisini imha etmek isteyen işgal rejimine karşı direnirken, Filistin mücadelesinin dostlarını, yaşadıkları ülkelerden İsrail işgal gücüne sağlanan her türlü desteğin engellenmesi ve bu rejimin tecrit edilmesi için çaba göstermeye davet ediyor.

Bugün tanık olduğumuz soykırım operasyonu Gazze’nin uğradığı saldırıların da Filistin halkına yönelik etnik temizlik harekâtlarının da ilki değil. Kendisini artık resmen ırkçı bir devlet olarak tanımlayan İsrail’in kuruluş sürecinden bugüne işlediği fiiller, -başta BM olmak üzere- uluslararası hukuk ve kurumlarca mahkûm edildiği halde, aleyhindeki hiçbir kararı tanımayan rejim işgal ettiği bölgeleri genişletmeye, Filistin halkının tarihsel haklarını çiğnemeye, Gazze’ye yönelik 17 yıldır devam eden ağır abluka ve ambargoya devam ediyor.

2007 yılında başlayan ablukanın ardından sayısız kez saldırıya uğrayan Gazze’de, onbinlerce Filistinli katledildi, yüzbinlercesi yaralandı. Gazze Şeridi’ndeki evler, altyapı tesisleri, hastaneler, fırınlar, balıkçı tekneleri dâhil her şey işgal gücünün hedefi oldu.

Gazze’deki Filistin halkı tüm bunları yaşarken, Türkiyeli sermaye grubu Zorlu Holding ise, İsrail işgal rejimiyle işbirliği içinde enerji yatırımları yapıyor, İsrail’in resmi kurumlarında ve sanayi tesislerinde kullanılmak üzere elektrik üretiyordu. Bugün itibariyle Zorlu Holding’in İsrail’de ilki 2011’de üretime başlayan 3 farklı elektrik üretim santralinde ortaklığı bulunuyor.

Zorlu Holding’in ortağı olduğu bu santraller, yıllık 1000 MW’ın üzerinde elektrik üreterek işgal rejiminin yıllık ihtiyacının en az %7’sini karşılıyor. Bu santrallerden üretilen enerji, işgalin yayılmasına ve güç kazanmasına hizmet ediyor. Bu santrallerden birisi Aşkelon yakınlarında, diğeri Necef Çölü’nde, bir diğeri de Aşdod yakınlarındadır. Gazze’de yaşayan Filistinliler bugün elektrik ve yakıta erişemezken, hastaneler sağlık hizmeti veremeyecek duruma gelmişken, Zorlu Holding Gazze Şeridi’ni çevreleyen bu bölgelerde faaliyetlerini sürdürerek, işgal gücüne saldırılarını sürdürebilmesi için ekonomik ve lojistik destek sunmaya devam ediyor.

İsrail işgal gücünün uzun yıllardır Filistin halkına karşı yürüttüğü ırkçı, sömürgeci politikaya, süreklilik arz eden askeri saldırılarına ve savaş suçlarına karşı Zorlu Holding’in yöneticileri, yaşananların kendilerini ilgilendirmediğini, işgal topraklarındaki yatırımlarına devam edeceklerini açıklıyor. Zorlu Holding, işgal gücünün hizmetine sunduğu faaliyetleri nedeniyle, Filistin halkına karşı yürütülen soykırımın ortaklarından birisidir.

Filistin halkının çağrısı üzerine; Filistin halkının özgürlük mücadelesine el vermek isteyen herkesi, Zorlu Holding işgal rejimine güç veren yatırımlarını geri çekinceye dek, Zorlu Holding’e bağlı şirketleri boykot etmeye, hisselerini elden çıkarmaya, Zorlu Holding’e ait alışveriş ve kültür-sanat mekânlarına gitmemeye, sanatçı ve kültür-sanat emekçilerini de Zorlu PSM sahnelerine çıkmamaya çağırıyoruz.

İstanbul’da Zorlu Holding protestosu: “İşgal devleti ile suç ortaklığına son verin”

bdsturkiye.org