Filistin’de geçtiğimiz hafta: İsrail’in hukuksuz uygulamaları artarak sürüyor

İsrail işgal güçlerinin Filistin halkına yönelik hukuksuz uygulamaları artarak sürüyor. İşgal altındaki Filistin’de geçtiğimiz hafta (29 Temmuz-4 Ağustos) yaşanan bazı gelişmeleri derledik

İsrail Mahkemesi’nden Ara’daki evlerin yıkılmasına yeşil ışık

İsrail Sulh Ceza Mahkemesi, 29 Temmuz’da evleri için yıkım kararı verilen Culani ailesinin yürütmeyi durdurma başvurusunu reddetti. Karar Hayfa İlçe Kurulu’nun, 24 Temmuz’da, İbrahim Marzuk’un Ara yakınlarındaki Vadi el-Kasab’taki evini yıkmasından hemen sonra geldi. 4 çocuklu Culani ailesi her an topraklarından çıkarılabilir ve evsiz kalabilir.

Kaynak: Filistin Haber Ağı

4 yaşındaki Filistinli çocuk ifadeye çağrıldı

İsrail polisi, 29 Temmuz’da, 4 yaşındaki Filistinli çocuğu polise taş attığı bahanesiyle ifadeye çağırdı.

Kaynak: Filistin Haber Ağı

İşgal güçleri Filistinlilere ait çiftliğin sulama kanalını dördüncü defa yok etti

İsrail işgal güçleri 18 Temmuz’da El Halil’in doğusundaki El-Bekaa köyüne saldırı gerçekleştirerek her birinde yaklaşık 10 bin domates yetiştirilen iki çiftliğe su taşıyan sulama sistemini yok etti.

Uluslararası Dayanışma Hareketi’nin (ISM) 30 Temmuz tarihli raporuna göre, çiftlik sahiplerinden Gassan Caber ISM’ye yaptığı açıklamada “Sulama kanalını yine kursam askerler gelip yine yıkacak. Bu olay sadece benim ailemle, çiftliğimle ya da suyumla ilgili değil; daha ciddi politik anlamlar içeriyor. İşgal güçleri Filistin halkının gelir ve sürdürülebilir geçim kaynaklarını, Filistinlilerin günlük hayatını hedef alıyor. Bu sistematik saldırı İsrail hükümetinin Filistin’e karşı geniş kapsamlı savaşının bir parçasıdır” dedi.

Kaynak: Filistin Haber Ağı

İsrail işlediği savaş suçlarının tarihsel kanıtlarını yok ediyor

İsrail işgal güçlerinin Filistinlilere karşı işlenen savaş suçlarının tarihini yok etmek için önlemler aldığı ortaya çıktı.

Haber devamı için tıklayın!

Filistin Nakbası, 1948

Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nde 71. Cuma: 49 Filistinli yaralandı

Gazze’de devam eden Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nün  71. Cuma’sında (2 Ağustos) 24’ü gerçek mermiyle olmak üzere 49 kişinin yaralandı.

30 Mart 2018’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında gerçekleşen Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ne yönelik İsrail saldırılarında 200’den fazla Filistinli yaşamını yitirdi.

bdsturkiye.org