Ud Festivali’ni Boykot Edin!

Sayın Aynur Doğan,

İsrail devletinin parasal desteğiyle 10-19 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 12. Ud Festivali’ne katılacağınızı üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

9 Temmuz 2005’te 170′in üzerinde Filistinli örgüt, siyasi parti, sendika federasyonu ve kitle hareketi tarafından imzalanan Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar (BDS) Çağrısı, Filistin halkının vazgeçilemez hakkı olan kendi kaderini tayin hakkını kullanması için,

İsrail,

  1. Haziran 1967′de işgal ettiği tüm Arap topraklarındaki işgal ve sömürgeleştirmeye son vererek ve Duvar’ı sökerek;
  2. Arap-Filistinli vatandaşlarının tam eşitliği için temel haklarını kabul ederek;
  3. 194 sayılı BM kararında şart koşulduğu üzere Filistinli mültecilerin evlerine ve mülklerine geri dönüş haklarına saygı duyarak, koruyarak ve teşvik ederek

uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerini tam olarak yerine getirene kadar, İsrail’e geçmişte apartheid Güney Afrika’sına uygulanana benzer şekilde boykot ve yaptırım uygulamaya çağırır.

BDS hareketinin kültür ve akademi ayağını oluşturan İsrail’e Akademik ve Kültürel Boykot İçin Filistin Kampanyası (PACBI), BDS Çağrısı’nın temel talepleri doğrultusunda, İsrail’in işgal, sömürgecilik ve apartheid rejimindeki suç ortaklıkları nedeniyle İsrail akademik ve kültürel kurumlarının boykot edilmesini talep ediyor.

İsrail işlediği savaş suçlarını kültür-sanat ve akademik kanalları kullanarak örtbas etmeyi amaçlamaktadır. Böylelikle kültür ve akademik etkinlikler icra edilirken, Filistinlilerin ‘işgali durdurun’ feryadı, sayıları 7 milyonu bulan Filistinli mültecilerin eve dönüş talepleri, Gazze’den yükselen ‘ablukayı kaldırın’ çığlıkları duyulmayacak, İsrail normal bir devlet görüntüsü verecektir. Kısa süre önce Türkiye’de konser veren Elvis Costello ulusal güvenlik adına Filistinli sivillere dayatılan sindirme, aşağılama ve daha kötüsünü yaşatan koşullara atıfla İsrail’deki konserini iptal etmişti. Biz de sizi Elvis Costello, Roger Waters, Natacha Atlas gibi birçok sanatçının, kurumun, ünlü yazar ve yönetmenlerin de aralarında olduğu yüzlerce aydın ve örgüt tarafından destek bulan bu çağrıya kulak vererek boykota katılmaya çağırıyoruz.

İsrail’in Gazze’ye ulaşmaya çalışan son yardım gemilerine yaptığı müdahale bizlere bir kez daha vicdan sahibi insanların bu zulme karşı ses çıkarmamasının, İsrail’i Birleşmiş Milletler kararları dahil hiçbir uluslararası anlaşmayı uygulamamasında cesaretlendirdiğini göstermektedir. Bu sebeple İsrail’in aklanma çabalarının boşa çıkarılması için kültürel boykot kampanyası büyük önem arz etmekte.

Yakın tarihte bizi derinden üzen “Suyun Kadınları-Mujeres de Agua” adlı konserde uğramış olduğunuz ırkçı saldırı hafızalarımızdan silinmiş değil. Biz, Filistinlilerin her gün uğradığı ırkçı saldırıları, kendi dilinde şarkı söyleyememenin acısını çok iyi anlayacağınızı düşünüyoruz. İsrail hapishanelerinde Filistinli tutsakların açlık grevi yaptığı, bir Filistin devletinin kurulmasının tartışıldığı bir dönemde güzel sesinizi Filistinlilerin dayanışma çığlığına katarak, İsrail zulmünün güçlü sesinizle bastırılmasına izin vermemeye İsrail devleti tarafından finanse edilen bu festivale katılmamaya davet ediyoruz.

BDS Türkiye (Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi)

bdsturkiye.org