Uçan Süpürge Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na açık mektup

BDS Türkiye, kadına yönelik şiddet alanında mücadele eden Uçan Süpürge Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na İsrail’le işbirliğini kesme ve onu boykot etme çağrısında bulundu

Sayın Uçan Süpürge Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu temsilcileri,

Bu mektubu 11 Mart Perşembe günü İsrail devletinin Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadına yönelik şiddet konulu etkinliğine katıldığınız için yazıyoruz.

İsrail Ankara Büyükelçiliği’nin resmi sosyal medya hesabı olan “İsrail Türkiye’de” tarafından duyurulan “İsrail ve Türkiye’den uygulamalar ve örneklerle dünyada kadınların şiddete karşı mücadelesi” adlı çevrimiçi etkinlikte konuşmacı olarak yer aldığınızı gördük. Bu etkinliğe İsrail Sağlık Bakanlığı ve WIZO-Women’s International Zionist Organization (Uluslararası Siyonist Kadın Örgütü) temsilcileri de katıldı.

Sizi, Filistinli kadınların, LGBTİ+ ve queerlerin İsrail tarafından maruz kaldıkları insan hakları ihlallerine karşı yürüttükleri hak ve adalet mücadelesiyle dayanışma göstermeye davet ediyoruz.

İsrail devleti, Filistinli kadın ve LGBTİ+ haklarını istismar ederek, pinkwashing uygulamaktadır. Pinkwashing, “pembeye boyama” anlamında kullanılıyor. Kadın ve LGBTİ+ haklarına karşı olumlu tutumlar sergileyerek yaptıkları insan hakları ihlallerinin üstünü örtmek için kullanılan yöntemin kendisi pinkwashing terimiyle ifade ediliyor. 2010 yılında Arap queer aktivistlerce kurulan Pinkwatching Israel ve Palestinian Queers for BDS (BDS İçin Filistinli Queerler), Tel Aviv Onur Yürüyüşü dâhil İsrail’de düzenlenen birçok LGBTİ+ etkinliğine karşı geniş boykot kampanyaları yürütüyor. İsrail’in pinkwashing stratejisine karşı BDS Hareketi’nin yanında yer alan Pinkwatching Israel’e Türkiye’den Kaos GL ve Pembe Hayat destek vermişti.

12-21 Kasım 2020’de PACBI bünyesinde faaliyet gösteren Filistin İçin Queer Sinema gibi gruplar öncülüğünde, İsrail Stratejik İlişkiler Bakanlığı’nın desteğiyle sanal ortamda düzenlenen Tel Aviv Uluslararası LGBT Film Festivali veya kısaca TLVFest’i boykot çağrısı yapıldı. Filmler festivalden çekilmeye başlayınca, TLVFest insan hakları suçları işleyen İsrail gizli servisi MOSSAD’la eşgüdümlü çalışan Stratejik İşler Bakanlığı ile ortaklığını gizlemek/karartmak amacıyla, ilk olarak sayfasındaki İngilizce bakanlık logosunu İbranicesiyle değiştirdi, ardından da tamamen kaldırarak yerine kurum adı geçmeyen bir logo koydu.

İnsan hakları suçları işleyen İsrail, abluka altına aldığı Gazze’deki Büyük Geri Dönüş Yürüyüşleri’nde birçok insanın yaralanmasına, sakat kalmasına ve ölmesine sebep oldu. Filistinlilerin temel sağlık haklarından yararlanmasına izin vermedi. İsrail işgal güçleri, Büyük Geri Dönüş Yürüyüşleri’nde 21 yaşındaki Filistinli kadın hemşire Razan el-Naccar ve diğer 29 sağlık çalışanını katletti.

Ayrıca Filistin’de kadın mücadelesinin öncü isimlerinden feminist vekil Halide Cerrar ve Filistinli Kadınlar Komitesi Birliği Başkanı Hitam Saafin İsrail hapishanesindeler. Cerrar, hakkında açılmış hiçbir dava ve soruşturma olmadan bir yıldan fazla, Saafin ise idari tutuklu olarak işgal hapishanelerinde esir tutuluyor. Pandemi sürecinde Filistin Esir İşleri Komitesi, yüzlerce Filistinlinin işgal hapishanelerinde koronavirüse yakalandığını açıkladı.

Tüm bu ihlallerin üzerine pandemi sürecinde de İsrail, Filistinlilere ait sağlık kurumlarını yıkıyor, test merkezlerini kapatıyor ve Arapça yayımlanması gereken temel sağlık rehberlerini ve güncellemeleri yayımlamamaya devam ediyor.

Bizlere göre insan haklarını hiçe sayan Siyonist İsrail Devleti ile işbirliği yapmanın kendisi, Filistinli LGBTİ+ ve kadınların maruz kaldığı şiddeti pinkwashing yöntemi ile örtmek demek. Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddet alanında mücadele eden Uçan Süpürge Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’ndan İsrail’le işbirliğini kesmesini talep ediyor ve boykot etmeye çağırıyoruz. İsrail’in suçlarını bu tür etkinliklerle göz boyamasına ortak olmayı, İsrail devletinden hibe almayı ve onun pinkwashing stratejisinin bir parçası olmayı reddetmeye çağırıyoruz.

BDS Türkiye