Reha Erdem’e açık mektup: Hayfa Film Festivali’nden aldığınız ödülü iade edin!

Sayın Reha Erdem,

Yönetmenliğini yaptığınız ‘Kosmos’ adlı film ile İsrail devletinin parasal desteğiyle gerçekleşen Hayfa Uluslararası Film Festivali‘ne katıldığınızı ve festivalde Altın Çapa ödülü aldığınızı öğrenmiş bulunuyoruz.

Filistinli demokratik kitle örgütlerinin ortak girişimi olan İsrail’e Akademik ve Kültürel Boykot İçin Filistin Kampanyası, İsrail’in 1967’de işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesi sağlanıncaya kadar, Filistinli mültecilerin BM 194 sayılı kararına binaen yurtlarına geri dönme hakkı tanınıncaya kadar ve İsrail yurttaşı Filistinlilere uygulanan ayrımcılığa son verilerek tam eşitlik sağlanana kadar herkesi İsrail devleti tarafından finanse edilen her tür kültürel ve akademik etkinliği boykot etmeye çağırıyor. Sizi, Yunanistan Film Merkezi, İrlanda Film Enstitüsü, Ken Loach, Roger Waters, Elvis Costello, Santana gibi sanatçıların, kurumların, ünlü yazar ve yönetmenlerin de aralarında olduğu yüzlerce aydın ve örgüt tarafından destek bulan bu çağrıya kulak vererek boykota katılmaya çağırıyoruz.

Ünlü yönetmen Ken Loach Uluslararası Melbourne Festivali’nin bir bölümünün İsrail devleti tarafından finanse edildiğini öğrenip “Looking for Eric” adlı filmini festivalden çekmeye karar vermişti. Yakın tarihte yapılan Kudüs Film Festivali ise Meg Ryan ve Dustin Hoffman gibi Hollywood yıldızları tarafında boykot edildi. Kültürel boykot destekçisi yönetmen Eyal Sivan, Yafa: Portakalın Otomatiği filminde, Filistinlerin nasıl da topraklarından kovulduğunu, İsrail’in portakal üzerinden Filistin tarihini baştan yazarak nasıl bir marka yaratmaya çalıştığını anlatmaktadır. Tam da bu sebeplerden Eyal Sivan, filminin Tel-Aviv’in 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gösterilmesi talebini “Lübnan ya da Gazze’de katliamlar yapılırken seslerini çıkarmamayı seçen, Filistinli nüfusun sert biçimde geriye püskürtülmesi, üç yıllık abluka ve bir milyondan fazla insanın Gazze’ye hapsedilmesi karşısında da bu sessizliğini koruyan ünlü oyuncuların ve sinemacıların yer aldığı böyle bir seçkiye katılamam” diyerek reddetmişti.

İsrail, Gazze’ye yardım malzemesi götüren Özgürlük Filosu’na uluslararası sularda düzenlediği ve 9 kişiyi öldürdüğü saldırının soruşturulması için işbirliğini reddederek kendini aklamışken, ABD güdümlü barış görüşmelerinde her zamanki gibi uluslararası kamuoyuyla alay edercesine oyalama taktiklerine başvururken ve Gazze saldırısının yıldönümü yaklaşmışken Türkiye’deki sinemacıların ve kültür insanlarının dünyada giderek güçlenen “İsrail’e karşı akademik ve kültürel boykot kampanyası”na destek vermesini bekliyoruz. Sizi Filistin halkına uygulanan hak ihlallerinin suç ortağı olmamaya, İsrail’in meşruiyet kazanmasına hizmet eden, İsrail’in ırk ayrımı politikalarının ve savaş suçlarının üzerinin örtülmesi anlamı taşıyan kültürel etkinliklere katılmamaya ve Hayfa Film Festivali’nden aldığınız ödülü iade etmeye davet ediyoruz!

 

Bu açık çağrımıza, Filistinli entelektüel Edward Said’in sözleri ile son veriyoruz:

Entelektüel etrafta dolaşmak, ayakta durup otoriteye cevap verebileceği bir mekâna sahip olmak zorundadır, bugünün dünyasında otoriteye sorgusuz sualsiz boyun eğmek, aktif ve ahlaklı bir entelektüel hayatın karşısındaki en büyük tehditlerden biridir.”

BDS Türkiye (Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi)

11 Ekim 2010