PACBI John Berger’in vefatının ardından yasta

İsrail’e Akademik ve Kültürel Boykot için Filistin Kampanyası (PACBI) adalet konusunda kararlılığından vazgeçmeyen, saygıdeğer yazar ve dünyaca ünlü sanat eleştirmeni John Berger’in vefatı ardından yas tutuyor.

john-berger

Ünlü bir sanatçı, yazar, filozof ve eleştirmen olan John Berger, 2006 yılında Filistin liderliğindeki Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar (BDS) hareketine katılan ilk kültür insanlarından biriydi. İsrail’e kültürel boykotu The Guardian’a yazdığı bir mektubuyla destekleyen[1]ve kültür emekçilerini İsrail’i ziyaret etmemeye, eserlerini orada sergilememeye veya icra etmemeye çağıran Booker Prize ödüllü yazar, boykot çağrısını “oldukça kişisel bir çağrı…  hükümetlerine karşı çıkan cesur İsraillilere cesaret vermenin ve Filistinlileri ise bir şekilde hayatta kalmaya devam etmeleri konusunda yüreklendirmenin bir yolu” olarak değerlendiriyor.

Adalete destek veren Berger, kararlılığını eyleme geçirdi ve yerleşimci sömürgeciliğe ve Apartheid’a karşı duran ve mağdur edilen Filistinlilerin safında yer aldı. Berger’in 2006 tarihli mektubu buna uygun olarak şöyle der:[2] “Şimdi başkalarının kampanyaya katılma zamanı; Primo Levi’nin sorduğu gibi: Şimdi değilse, ne zaman?”

Berger’in sözleri, yazdıklarından on yıl sonra bugün bile geçerli sayılmaya devam ediyor. Onun ve onu takip eden diğer sanatçıların cesur desteğiyle, Filistinlilerin 2004’te başlattığı İsrail’e yönelik kültürel boykot, zamanla etkileyici bir şekilde büyüdü ve sömürge baskısı ve apartheid uygulayan bir devletle sıradan ilişkiler yürütülemeyeceği konusunda İsrail’e güçlü bir mesaj gönderdi.

Berger, kültürel boykot konusundaki desteğini “sessiz kalmamanın bir yolu” olarak nitelendirdi. Berger’inki gibi erdemli sesler, İsrail’in Filistinlilere, bazı Filistin kültür kurumları ve sanatçılarına yönelik artan insan hakları ihlalleri karşısında, adaletsizliğe ve sömürge rejimine karşı mücadeleye katkı sağladı.

Genellikle bir hikâye anlatıcı olarak tanımlanan Berger, Tilda Swinton’ın Quincy’de Mevsimler: John Berger’in Dört Portresi başlıklı belgeselinde şöyle diyor: “Eğer bir hikâye anlatıcısıysam, bu dinlediğim içindir.” Gerçekten de, hikâye anlatımının ötesinde, Berger İsrail’in ağır insan hakları ihlallerinin aklanmasına itiraz eden Filistinlilerin çağrısını dinleyerek üstün ahlaki değerlerini ispatlamıştır.

Film yapımcısı Swinton’ın tasvirini ödünç almak gerekirse, o gerçekten “radikal bir hümanist”ti.

Bizler, İsrail’e Akademik ve Kültürel Boykot İçin Filistin Kampanyası (PACBI) olarak, John Berger’in ilkeli duruşuna minnettarız ve böyle onurlu bir kişinin vefatının yasını tutuyoruz. Umuyoruz ki, hepimiz adaletsizliğe ve her türlü baskıya karşı etik direniş yolunda devam edelim.

[1](https: //www.theguardian.com/uk/2006/dec/15/israel.booksnews)

[2](https://electronicintifada.net/content/john-berger-and-93-other-authors-film-makers-musicians-and-performers-call-cultural-boycott)

[bdsmovement.net’teki orijinalinden Hazal Atay tarafından bdsturkiye.org için çevrilmiştir]