LGBTQ gruplar Eurovision’u boykot etmeye çağırıyor – Riri Hylton

Gey, lezbiyen ve transseksüel hak savunucuları bu yıl Tel Aviv’de gerçekleşecek olan Eurovision Şarkı Yarışması’nı boykot etmek için kampanya başlattı

Dünyanın dört bir yanından 60’tan fazla LGBTQ grubu Filistinlilerle dayanışma örneği gösteren yeni bir çağrıya imza attı.

Bir açıklamada gruplar, İsrail’i, savaş suçlarını örtbas etmek için “Eurovision Şarkı Yarışması’nı utanmazca kullanmakla” suçladı.

Filistin Toplumunda Cins ve Toplumsal Cinsiyet Çeşitliliği İçin Gökkuşağı/el-Kavs (alQaws) örgütü, İsrail’in bütün uğraşının “pembe göz boyama” (devlet ve şirketlerin olumsuz faaliyetlerini örtbas etmek için alay edercesine LGBTQ haklarını kullanması) olduğunu iddia ediyor.

AlQaws’ın başkanı Haneen Maikey, İsrail’in “Eurovision’u bir popüler kültür diplomasisi” olarak kullandığını ve yarışmanın LGBTQ hayranlarını “istismar” ettiğini söyledi.

Maikey, İsrail’in “milyonlarca Filistin yerlisini bantustan’lara hapsederken gey haklarını destekler göründüğünü” iddia etti.

LGBTQ gruplar tarafından desteklenen açıklamada, Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı polis ve ordu şiddetiyle gey ve lezbiyen aktivistlere uygulanan şiddetin birbirini andırdığı ileri sürülüyor. 1969’da New York’ta Stonewall Inn’e yapılan polis baskını ve bundan doğan isyanlar genellikle LGBTQ kurtuluş hareketinin tarihinde kilit olaylar olarak görülmektedir.

İlerici?

Kendini ilerici göstermesine rağmen, İsrail, heteroseksüel çiftlerle aynı cinsiyetten çiftlere eşit haklar tanımayı reddetmektedir. Ayrıca İsrail’in LGBTQ Filistinlileri gözaltına alarak, şantaj yoluyla onları Filistinli yoldaşları hakkında bilgi vermeye zorladığı bilinmektedir.

İsrail’den Neta Barzilay, Lizbon’da yapılan Eurovision 2018’i sözde kadınları güçlendirmeyi hedefleyen pop şarkısı “Toy” (Oyuncak) ile kazandı.

O akşam Netanyahu, yarışmayı kazanan, Barzilay’ı doğrudan arayarak, ona kendisinin ülke için “en iyi elçi” olduğunu söyledi.

Ertesi sabah da Netanyahu bu başarıyı bir “hediye” olarak tanımladı.

Kazandıktan iki gün sonra Barzilay Tel Aviv Rabin Meydanı’nda bir konser verdi.

Bundan sadece saatler önce ise İsrail askerleri, Gazze’de Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü sırasında bir katliam gerçekleştirdi. Bu, İsrail’in, 2014’te Gazze’de gerçekleştirdiği elli günlük saldırıdan bu yana yaşanan en kanlı gündü.

Barzilay 2014’te İsrail donanmasındaydı ve anlatıldığına göre Gazze saldırısına katılan askerlik arkadaşları için bir şarkı söylemişti.

O zamandan beri de Tel Aviv Pride gösterisi dâhil olmak üzere, İsrail sponsorluğundaki pek çok etkinlikte boy göstermektedir.

“Kurgusal tolerans”

LGBTQ kampanyaeylemcileri, Eurovision’un yanı sıra Tel Aviv’deki 2019 Pride gösterisini de boykot etme çabasında.

Maikey, “Tel Aviv’deki Pride gösterisi diğer yürüyüşler gibi değildir” diyor. “İsrail hükümetiyle yakından ilişkili olan ve onun resmi, tıkır tıkır işleyen “İsrail Markası” propaganda stratejisinin gey turistleri kurgusal bir hoşgörü şovunun sahnelenmesinde kullanılan figüranlara dönüştüren bir parçasını oluşturan bir “pembe göz boyama” uygulamasıdır.”

Barzilay, geçen yaz Associated Press ajansına verdiği röportajda “İsrail harika; lakin dünya çapında bu kadarkötü bir PR’ımız var” dedi.

Barzilay, Eurovision için destek toplamak amacıyla, Kasım ayında bir turne gerçekleştirdi. Neta, bu turnede protestolarla ve çok az bir katılımla karşılaştı.

İlk durağı Viyana’da sadece 100 dinleyici önünde sahneye çıktı, Zürih’teki programıysailgi azlığı sebebiyle iptal edildi.

Berlin’de de, 500 kişilik dinleyici kapasitesi olan bir mekânda, çok az kişi onu dinlemeye geldi.

Londra’da, Barzilay bir gey kulübü olan Heaven’daki konseri sırasında çok büyük bir protestoyla karşılaştı.

İnsan hakları savunucuları -Mayıs ayında gerçekleşecek olan- Eurovision yaklaşırken kolları sıvadı. Geçen ay Paris’te, Fransa’nın Eurovision finalistlerini belirlemek için düzenlene bir etkinlikte göstericiler sahneyi işgal etti. Protesto sırasında Barzilay seyircilere takdim ediliyordu.

Bu yılki Eurovision’uboykot kampanyası yarışmayı yedi kez kazanarak rekor sahibi olanİrlanda’da büyük destek topladı.

Ulusal Gazeteciler Sendikası’nın Dublin radyo televizyon şubesi yakınlarda Eurovision’u tartıştı ile ilgili çok fazla tartışma yürüttü ve yarışmanın yayınında görev almayı vicdani gerekçelerle reddeden gazetecilere desteğini sundu.

Bu karardan önce de, İrlanda yayın kuruluşu RTE’nin yönetimi hiçbir çalışanın Tel Aviv’e gitmeyi reddettiği için cezalandırılmayacağını taahhüt etmişti.

Bu haftaysa elli Britanyalı sanatçı, BBC’yi 2019 Eurovision’unu yayınlamamaya çağırdı.

Guardian’da yayınlanan mektupta “Eurovision eğlencelik olabilir ama insan hakları mülahazalarından muaf değildir -ve İsrail’in Filistinli insanların haklarını sistematik olarak ihlal ettiğini görmezden gelemeyiz” dendi.

Mektubu imzalayanlar arasında müzisyen Peter Gabriel ve Roger Waters, yönetmen Ken Loach ve moda tasarımcısı Vivienne Westwood da bulunuyor.

alQaws’tan Haneen Maikey, “Filistinlilerin, İsrail’de gerçekleşecek olan Eurovision’u boykot etme çağrısına kendiliğinden ve hızla gelen destekbize umut veriyor” dedi. “İsrail’in‘markası’soluyorve bir sömürgeciapartheid rejimi olarak gerçek yüzü giderek tüm dünyada açığa çıkıyor.”

[Elektronik İntifada’daki İngilizce orijinalinden Dicle Paşa tarafından bdsturkiye.org için çevrilmiştir.]