Justin Trudeau’nun BDS hakkındaki bir çuval yalanı – Ali Abunimah

Trudeau, BDS taktiklerini Filistinlilerin sözde uluslararası toplumun yardakçılığı ve hareketsizliği karşısında haklarını aramak için makul bir yol olarak gören Kanadalıların çoğunluğu ile uyumlu hareket etmemektedir

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun BDS hareketine yönelik yeni saldırıları ve karalamaları hakkında The Real News’a konuştum.

Ontario’daki Brock Üniversitesi’nde geniş katılımlı bir toplantıda katılımcılardan biri Trudeau’dan BDS hareketinin antisemitik olduğu yönündeki daha önceki karalamalarını geri çekmesini istedi. Liberal Partili Başbakan ise bunun yerine ırkçılık karşıtı BDS hareketinin Yahudileri hedef aldığını iddia ederek tavrını üsteledi.

Trudeau “antisemitizmin kendisini sadece bireyleri hedef alarak değil, aynı zamanda yeni bir suçlu çıkarma yoluyla ya da başlı başına İsrail devletine karşı bir antisemitizm olarak ifade ettiğini” iddia etti.

The Real News’a, Trudeau’nun Yahudiler ve Yahudilik ile İsrail ve onun devlet ideolojisi olan Siyonizm arasında ayrım yapmayı reddetmesinin kendisinin antisemitik bir hareket olduğunu anlattım. Başbakan ayrıca “BDS’yle ilişkili yıldırma yüzünden kolej ve üniversitelerimizin bir kısmında Yahudi öğrencilerin hâlâ istenmedikleri duygusu taşıdıkları ve rahatsızlık hissettikleri” iddiasını tekrarladı, bu, İsrail lobi gruplarının Filistin’le dayanışma faaliyeti yürüten öğrencileri kriminalize etme amacıyla sıkça başvurdukları bir karalama.

The Real News’a Trudeau’nun BDS hareketi hakkında bir çuval dolusu yalan savurduğunu ve İsrail hükümetinin tezlerini tekrarladığını söyledim.

“Kanada değerlerini” savunduğunu iddia ederken, Trudeau’nun aslında Filistinlilerin haklarını sonuna kadar destekleyen Yahudi Kanadalılar da dâhil olmak üzere Kanadalıları lekelediğini ifade ettim.

Trudeau, Kanada’nın güçlü İsrail lobisinden sufle almaktadır; hatta verdiği cevapta Trudeau, Kanada’nın en üst düzey İsrail yanlısı propagandacısı olan “arkadaşı” Irwin Cotler’ı kaynaklarından biri olarak gösterdi.

Kanadalı ve Amerikalı İsrail lobicileri Trudeau’nun bu en son yalakalığını neşeyle karşıladılar:

İsrail’in sadece ifade özgürlüğü hakkını kullandıkları için vatandaşları gözetlemek ve karalamak gibi örtülü çabalarla demokratik ülkelerde BDS hareketini sabote etme çalışmalarını yöneten strateji bakanı Gilad Erdan da kervana katıldı:

Ancak, kamuoyu anketlerinin gösterdiği üzere, Trudeau, BDS taktiklerini Filistinlilerin sözde uluslararası toplumun yardakçılığı ve hareketsizliği karşısında haklarını aramak için makul bir yol olarak gören Kanadalıların çoğunluğu ile uyumlu hareket etmemektedir.

[Electronic Intifada’da 18 Ocak’ta yayımlanan İngilizce orijinalinden Göksel Kılınç tarafından bdsturkiye.org için çevrilmiştir.]