İstanbul Film Festivali’nin basın sponsoru olmaktan vazgeçin!

Sayın basın kuruluşu,

İsrail’in Filistinlilere yönelik baskı ve zulmüyle ilgili haberleri sık sık paylaştığınıza şahitiz ve bu konudaki samimiyetinize inanıyoruz. O yüzden, özellikle de gazeteci Yaser Murtaca’nın, Büyük Dönüş Yürüyüşü’nü izlediği sırada, üzerindeki Press yeleğine rağmen katledilmesinin hemen ardından, İKSV’nin düzenlediği İstanbul Film Festivali’nin basın sponsorları arasında olduğunuzu görmek, bizi şaşırttı.

İKSV’nin düzenlediği İstanbul Film Festivali’nin bu yılki sponsorlarının arasında, ARTISRAEL adlı kurum aracılığıyla İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın da bulunduğuna dair mektubumuz size de ulaşmıştır. Bu mektupta İKSV’den bu sponsorluk ilişkisinden vazgeçmesini istemiş ve festivale katılan yönetmenlere bu sponsorluk sürerse filmlerini festivalden çekmeleri çağrısında bulunmuştuk.

Aynı şekilde size de, bu festivalin basın sponsoru olmaktan vazgeçmeniz çağrısında bulunuyoruz.  Sizleri, çağrımıza filmlerini festivalden çekerek ve katılımlarını iptal ederek kulak veren ve ARTISRAEL sponsorluğunu redettmediği durumda kararlarında kalacaklarını ifade eden Filistinli yönetmen, film yapmcısı ve oyuncuların sesine destek olmaya çağırıyoruz.Filistin halkı ve işgal altında yaşayan halklar bu dayanışmanızı unutmayacaktır.

BDS Türkiye