İsrailli sanatçılar da “boykot” dedi: Filistin köyünün yıkıntıları üzerinde sahne almayın!

İsrailli sanatçılar, Eurovision yarışmacılarını Tel Aviv’de yapılacak yarışmayı boykot etme ve Filistinlilere destek verme çağrısı yaptı

İsrailli 27 sanatçı, 14-18 Mayıs tarihlerinde Tel Aviv’de düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması’nın katılımcılarına, yarışmayı boykot etme ve Filistinlilere destek verme çağrısı yaptı.

Çağrının tam metni ve imzacıları şöyle:

Sayın Eurovision yarışmacıları,

Bizler İsrailli sanatçılar, müzisyenler, sinemacılar ve yazarlarız. Birçoğumuz Eurovision Şarkı Yarışması’nın Tel Aviv’den başka bir yerde yapılması için Filistinlilerin yaptığı çağrıyı destekleyen bir bildiriyi imzaladık. Nedenine gelince…

Bizler, barışçıl demokratik bir toplumda yaşamanın özlemini çeken İsrailli Yahudiler olarak, buna ulaşmak için hükümetimizin milyonlarca Filistinli üzerindeki baskılarını sona erdirmesinden başka bir yol olmadığının farkındayız. Milyonları askeri rejim altında tutan, oy hakkı dâhil en temel haklarını inkâr eden bir toplumun demokratik olduğu söylenemez. Nüfusun beşte birini oluşturan İsrail vatandaşı Filistinli Araplar kanun tarafından eşit haklardan mahrum edilirken demokrasi ne anlama gelir?

Genç erkek ve kadınlarımız İsrail işgal ordusuna hizmet etmeye ve hukuka aykırı bir şekilde sürdürülen Gazze kuşatması dâhil Filistinlilere karşı her türlü suçun işlenmesine ortak olmakla yükümlü kılınıyor.

Fanatik başbakanımız Binyamin Netanyahu “Sonsuza kadar kılıçla yaşayacağız” diye söz vermişti. Doğrusu, biz kılıçla yaşamayı istemiyoruz! Kimseyi ezmeden, kimseye boyun eğdirmeden, normal, barışçıl bir yaşam sürdürmek istiyoruz. Çocuklarımızın, tüm dünyanın insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları işlemekle suçladığı bir orduya katılmasını istemiyoruz.

Tel Aviv’de İsrail ekonomik ve hukuki araçlar kullanarak, aileleri tahliye edip evleri yıkarak ve mahallelerin kaynaklarını toptan kesip bakımsız bırakarak Yafa’nın yerli Filistinlileri yerinden etmektedir.

Tel Aviv Expo Center’da sahneye çıkacaksınız- sakinleri zorla çıkartılıp bir daha asla geri dönmelerine müsaade edilmeyen Şeyh Muvannis adlı Filistin köyünün yıkıntıları üzerinde.

Programlanan performanslarınız hakkında iyice düşündük. Bir yandan müziğinizi ve kucaklayıcı mesajlarınızı dinlemek harika olurdu. Öte yandan, bu mesaj İsrail’in askeri işgalini, apartheid ve yerli Filistin halkına karşı etnik temizlik politikalarını maskelemede halkla ilişkiler aracı olarak kullandığı Tel Aviv’de verilecek. Mükemmel bir saptırma!

Filistinli sanatçılar sessizliğe boğulur, insanlıkları yadsınır ve şiddete uğrarken, sanatçılar olarak sessiz kalamayız. Sizi de bize katılarak sesinizi yükseltmeye çağırıyoruz. Filistinli sanatçılar size Eurovision’dan çekilme çağrısında bulunmuştu, biz de çağrılarına katılıyoruz, hem onlar için hem de kendi geleceğimiz için.

Saygılarımızla.

 1. Aviad Albert (Müzisyen)
 2. Shlomit Altman (Sanatçı)
 3. Meira Asher (Sound Art Sanatçısı)
 4. Kerem Blumberg (Sinemacı)
 5. Dror Dayan (Sinemacı)
 6. Anat Even (Sinemacı)
 7. Ohal Grietzer (Müzisyen)
 8. Nir Harel (Sanatçı)
 9. Avi Hershkovitz (Film Yönetmeni)
 10. Liad Hussein Kantorowicz Performans Sanatçısı
 11. Noki Katan (DJ)
 12. Jonathan Ofir Orkestra Şefi ve Kemancı.
 13. Hagar Ophir Yerleştirme ve Performans Sanatçısı
 14. David Oppenheim (Sanatçı) (Müzisyen)
 15. Michal Peleg (Yazar)
 16. Nira Pereg (Sanatçı)
 17. Timna Peretz (Sinemacı)
 18. Sigal Primor (Sanatçı)
 19. Danielle Ravitzki (Müzisyen) Görsel Sanatçı
 20. Ben Ronen Görsel Sanatçı
 21. Michal Sapir (Müzisyen) (Yazar)
 22. Anka Schneidermann (Sanatçı)
 23. Yonatan Shapira (Müzisyen)
 24. Eyal Sivan (Belgeselci)
 25. Eran Torbiner (Belgeselci)
 26. Eyal Vexler (Kültür ve Sanat Yapımcısı ve Küratör)
 27. Oriana Weich (Sanatçı)

bdsturkiye.org