İsrail’in anti-boykot yasasına ilişkin açıklama: Susmayacağız!

“Seni tutuklayacağız, fakat bu senle zor olacak çünkü tek yaptığın şey konuşmak.”

İsrailli askerden Filistinli örgütçü Muhammed Osman’a, 2009

Bizler, İsrail vatandaşları, Boycott! [2] üyeleri, İsrail uluslararası hukuka ve evrensel insan hakları ilkelerine uyana kadar İsrail’e karşı Filistin Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar (BDS) Çağrısı’na olan destek ve teşvikimizi bu vesileyle yineliyoruz [3]. Bizim ve ortaklarımızın faaliyetlerini cezalandırmayı amaçlayan, ifade ve siyasi örgütlenme özgürlüğünü zedeleyen ve daha da önemlisi İsrail vatandaşlarının devletin içler acısı politikalarını sindiremediği zaman vicdanlarının sesini dinlemelerini yasaklayan İsrail Knesset’inin bu yeni yasasına karşın bunu ilan ediyoruz.

Anti-BDS yasası, BDS kampanyasının susturma amaçlı ilk girişim değildir. Yıllar boyunca İsrail, Filistinli liderleri, eylemcileri, sözcüleri ve örgütçüleri idari gözaltında ve hiçbir suçlama olmaksızın veya bazı zamanlar “tahrik” ve “yasadışı gösteriler” düzenlemek gibi çeşitli insafsız suçlamalarla tutuklamıştır. 22 Eylül 2009’da 34 yaşındaki Muhammed Osman, Norveç ekonomi bakanı Halvorsen ile yaptığı bir toplantıdan işgal altındaki Batı Şeria’ya döndüğünde Allenby Kapısı’nda tutuklandı. O ayın başında bakan Halvorsen, İsrail şirketi Elbit’ten “etik kaygılardan” dolayı Norveç’in yatırımlarını geri çektiğini ilan etmişti [4]. Osman, hukuk dışı bir idari gözaltı emriyle tutuklandı ve hiçbir suçlama ya da duruşma olmaksızın alıkonuldu ve 113 günlük tutukluluğunun çoğunu hücre hapsinde geçirdi. Siyasi eylemcilerin tutuklanması, Filistinli insan hakları savunucularına karşı neredeyse rutin bir uygulamadır.

Böylesi baskıcı uygulamalar gibi İsrail’e karşı bir boykot başlatan veya destekleyen İsrail vatandaşları veya sakinlerinin ödeyeceği ceza ve “tazminatı” belirleyen yeni onaylanmış bu İsrail yasası da başarısız olmaya mahkumdur. Bu vesileyle Filistinli ve diğer Arap sivillere karşı sürekli şiddete ve ölümcül saldırılara başvurmasından dolayı İsrail’e hemen ve kapsamlı bir askeri ambargo uygulanması için yapılan en son Filistin çağrısını [5] destekliyor ve savunuyoruz; TIAA-CREF’in İsrail işgalinden yatırımlarını geri çekmesini sağlamak için yürüttükleri kampanyada [6] Jewish Voice for Peace (Barış İçin Yahudilerin Sesi) ile omuz omuzayız ve “İsrail’in Yasadışı A1 Tren Projesi’ni Raydan Çıkarın” kampanyası [7] gibi yatırımların geri çekilmesine yönelik BDS ile bağlantılı öteki kampanyalarını da destekliyoruz.

Son olarak İsrail’de sahne almayı planlayan sanatçıların İsrail’in işgalinin, İsrail’in kendi Filistinli vatandaşlarına karşı kurumsallaşmış ayrımcılığının ve İsrail’in Filistinli mültecilerin geri dönüş ve tazminat hakkını reddetmesinin, Faithless’den Maxi Jazz’ın zamanında ifade ettiği gibi, uygun yada normal olmadığına dair net bir mesaj vermeleri konusunda ısrarlıyız [8] . Roxette, Ziggy Marley, Dream Theater, George Benson, Nino Katamadze, Paul Simon ve John Cale – bunu söylediğimiz için zulme uğrama riskimiz var – Filistin BDS çağrısına kulak verin ve İsrail’deki gösterilerinizi iptal edin!

İmzacılar:

Yonah Adelman
Uri Agnon
Daniel Atai
Oshra Bar
Yoav Bar
Ronnie Barkan
Elisha Baskin
Roi Basha
Ofra Ben Artzi
Eitan Bronstein
Alona Cohen
Alex Cohn
Silan Dallal
Yossi David
Eran Efrati
Hamutal Erato
Naama Farjoun
Tamar Freed
Amir Gafner
Amaya Galili
Elyakim Genazzani
Angela Godfree-Goldstein
Rebekah Gomez
Ohal Grietzer
Shir Hever
Connie Hackbarth Nir Harel
Lihi Joffe
Yonatan Kahn
Yael Kahn
Liad Kantorowicz
Amani Khalefa
Assaf Kintzer
Yana Knopova (Ziferblat)
Abir Kopty
Micha Kurtz
Noam Lekach
Gal Lugassi
Emelia Marcovich
Anat Matar
Haggai Matar
Eilat Maoz
Edo Medicks
Dorothy Naor
Irene Nasser
Ofer Neiman
David Nir
Noa Olchovsky
Jonathan Pollak
Leiser Peles
Yaar Peretz
Alison Ramer Renen Raz
Maya Rotem
Leehee Rothschild
Aia Safadi
Lizi Sagie
Emily Schaeffer
Ayala Shani
Tal Shapira
Yonatan Shapira
Yuval Shtrool
Stavit Sinai
Kobi Snitz
Sonya Soloviov
Jonatan Stanczak
Tirtza Tauber
Eran Torbiner
Tamara Traubmann
Sahar Vardi
Itamar Weitzman
Maya Wind
Sergio Yahni
Oren Yermiah
Michal Zak
Amal Ziada
Adi Zlotogora
Filistin BDS Çağrısına İçeriden Destek
http://boycottisrael.info

[1] http://www.bdsmovement.net/2009/it-will-take-more-than-a-wall-to-silence-us-577
[2] Tam adımız: “Boycott! Supporting the Palestinian BDS Call from Within”. Kısaltması: “Boycott from Within”.
[3] http://www.bdsmovement.net/call
[4] http://electronicintifada.net/content/israel-targeting-boycott-movement/8524
[5] http://www.bdsmovement.net/2011/military-embargo-call-7497
[6] http://jewishvoiceforpeace.org/blog/jvp-demand-tiaa-cref-divest-israeli-occupation-0
[7] http://www.bdsmovement.net/2010/derail-a1-statement-4494
[8] http://www.pacbi.org/etemplate.php?id=1337
Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi tarafından Filistin BDS Çağrısına İçerden Destek hareketinin resmi sitesinden çevrilmiştir.