İsrail’i olimpiyatlardan menetme çağrıları yükseliyor

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, İsrail’in Gazze’deki soykırımını ve her yerdeki Filistinlilere karşı uyguladığı apartheid rejimini aklamak için Olimpiyatları kullanmasına izin verirken sessizce izleyemeyiz. Filistinli ekiplerin çağrısını destekleyin. İsrail’i olimpiyatlardan menetme kampanyasına katılın ve Paris 2024 oyunlarına giden yolu barışçıl bir şekilde bozun.

Yaklaşan 2024 Paris Olimpiyatları öncesinde, İsrail rejimini olimpiyatlardan menetme çağrıları yükseliyor. Pek çok ülkede Filistin yanlısı kuruluşlar kendi ülkelerinin ulusal olimpiyat komitelerine ulaşarak, geçmişte apartheid rejimiyle yönetilen Güney Afrika’ya yapıldığı gibi İsrail’in de olimpiyatlardan menedilmesi için girişimde bulunulmasını talep ediyor. Bu doğrultuda, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde, 15-17 Mart tarihleri küresel eylem günleri ilan edildi.

Aşağıda, uluslararası BDS hareketinin konuyla ilgili yayımladığı çağrı metninin Türkçe çevirisine yer veriyoruz:

Olimpiyatlar eskisi gibi sürdürülemez. #BanIsrael kampanyasına katılın

300’den fazla Filistinli spor takımı, İsrail’in Gazze’deki Filistinlilere yönelik soykırımı nedeniyle olimpiyatlardan menedilmesi çağrısında bulunuyor.

Spor muhabiri Dave Zirin’in dediği gibi, “Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) biz bunu yapmadıkça harekete geçmeyecek.”

Öyleyse haydi yapalım.

Paris 2024’e giden yolu barışçıl bir şekilde kesintiye uğratmak için küresel kampanyaya katılın ve IOC’ye, Filistinlilere karşı işlediği suçları sona erdirene ve BM tarafından öngörülen haklarımızı tanıyana kadar #İsrail’i menetmesi çağrısını yapın.

Kampanyaya katılmak için grubunuzu kaydedin

İsrail, Gazze’deki Filistinlilere yönelik soykırımını tırmandırmaya ve apartheid rejimini sağlamlaştırmaya devam ederken, olimpiyatlar eskisi gibi sürdürülemez. Geçmişte apartheid Güney Afrika’yı dışlayan IOC gibi Batı hakimiyetindeki uluslararası kuruluşlar, bugün yalnızca apartheid İsrail’in katılımına izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda katılımını da şiddetle savunuyor! Sömürgeci ikiyüzlülük tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

İşte yapabilecekleriniz.

1) 15-17 Mart Küresel Eylem Günlerine katılın

İsviçre-Lozan’daki IOC yönetim kurulu toplantısı (19-21 Mart) öncesinde, Filistin takımlarından ulusal olimpiyat komitelerine, uluslararası spor federasyonlarına ve tanınmış spor federasyonlarına çağrı yapın. İsrail’in Filistin sporlarına yönelik saldırılarına karşı protestolar, oturma eylemleri, barışçıl müdahaleler veya farkındalık yaratma etkinlikleri düzenleyin.

Daha fazla bilgi için grubunuzu kaydedin.

2) Olimpiyat elemeleri ve etkinlikleri

Şu andan itibaren Temmuz ayında Olimpiyat Oyunları başlayana kadar Paris’e giden yol, IOC’ye olimpiyatlarda soykırım faillerine yer olmadığını hatırlatmak için fırsatlarla dolu olacak. Bu ayın başlarında dört koşucu #AteşkesŞimdi (#CeasefireNow) mesajını Florida’daki Olimpiyat Denemeleri Maratonuna götürerek bitiş çizgisini Filistin bayraklarıyla geçti. Olimpiyat zaman denemeleri ve elemeleri veya bölgenizdeki olimpiyatlarla ilgili diğer etkinlikler hakkında bilgi bulabilirsiniz (ayrıca burada).

Daha fazla bilgi için grubunuzu kaydedin.

3) İsrail apartheid’ını spordan uzaklaştırın

Ülkeniz Sporda Apartheid’e Karşı Uluslararası Sözleşme’nin imzacısı mıdır? Eğer öyleyse, “apartheid uygulayan bir ülkenin uluslararası ve bölgesel spor kuruluşlarından ihraç edilmesini sağlamak için gerekli tüm önlemleri alma” yükümlülüğü vardır.

Neler yapabileceğinizi öğrenmek için grubunuzu kaydedin.

4) İsrail’in dünya sporlarından menedilmesi için DiEM25 dilekçesini imzalayın

İsrail’in uluslararası spordan men edilmesi çağrısında bulunan dilekçeyi dünyanın her yerinden imzalayan 84.000’den fazla kişiye katılın.

İmzanızı buraya ekleyin

5) İsrail’in olimpiyatlardan ve FIFA’dan menedilmesi için Eko dilekçesini imzalayın

İsrail’in olimpiyatlar ve FIFA da dahil olmak üzere uluslararası sporlardan dışlanması çağrısında bulunan 56.000’den fazla kişiye katılın.

İmzanızı buraya ekleyin

İsrail, Gazze’de Filistin Olimpik Futbol Takımı antrenörü Hani el-Masdar’ı öldürdü, Filistin Olimpiyat Komitesi ofislerini yıktı ve spor tesislerini utanç verici toplu gözaltı ve işkence merkezlerine dönüştürdü.

IOC, İsrail’in Gazze’deki soykırımını ve her yerdeki Filistinlilere karşı uyguladığı apartheid rejimini aklamak için olimpiyatları kullanmasına izin verirken sessizce izleyemeyiz. Filistinli ekiplerin çağrısını destekleyin. İsrail’i olimpiyatlardan menetme kampanyasına katılın ve Paris 2024 oyunlarına giden yolu barışçıl bir şekilde bozun.

[bdsmovement.net’te 20 Şubat 2024 tarihinde yayımlanan İngilizce orijinalinden Göksel Kılınç tarafından bdsturkiye.org için çevrilmiştir]