İsrail destekli Pop-Kultur Berlin festivalini boykot çağrısı

Berlin Against Pinkwashing örgütü, resmi Facebook sayfasında yaptığı açıklama ile Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenecek olan İsrail destekli Pop-Kultur festivalini boykot etme çağrısına destek verdi

Berlin Against Pinkwashing örgütü, Almanya’nın başkenti Berlin’de 21-23 Ağustos’ta düzenlenecek olan Pop-Kultur müzik festivalinin sponsorları arasında İsrail Büyükelçiliği’nin bulunmasına tepki göstererek festivale yönelik boykot çağrılarına destek verdi.

Örgütün, resmi Facebook sayfasında yayımladığı açıklama şöyle:

Berlin Against Pinkwashing örgütü, İsrail’e Akademik ve Kültürel Boykot için Filistin Kampanyası’nın (PACBI) 2019 Berlin Pop-Kultur festivalini boykot etme çağrısına katıldığını açıklıyor. Festivalin, İsrail büyükelçiliğiyle sürdürdüğü iş birliği, İsrail apartheid devletinin kendisini ilericiymiş gibi göstermesine ve Filistin’i işgalinin üzerini örtmesine müsaade ediyor.

Farklı uluslardan queer ve queer dostu aktivistlerden oluşan bir örgüt olarak, Filistin sivil toplumunun İsrail’in sistematik baskılarına karşı yürüttüğü barışçıl mücadelesiyle dayanışma göstermenin hayati önemde olduğunun bilincindeyiz.

Hâlâ Filistin’i işgal altında tutan İsrail, uluslararası hukuku ihlal ediyor ve -aralarında kadınların, LGBTİQ ve verili cinsiyet rollerine uyumsuz bireylerin de olduğu- Filistinlilerin sesini kısmayı bir kamu politikası haline getiriyor.

Hiç kuşku yok ki Filistin halkının özgürlük ve adalet mücadelesi aynı zamanda feminist bir mücadeledir: Filistinli hamile kadınlar kontrol noktalarında doğum yapmaya zorlanıyor ve çok sayıda kadın İsrail askerlerinin cinsel saldırısına maruz kalıyor.

Bu festival ötekileştirilen queer ve beyaz-olmayan (POC) bireylerin sesini duyurabilmesi için bir alan yaratabilecekken, bu alanın İsrail’in kendi reklamını yapabileceği bir platforma dönüşmesi bizim için hayal kırıklığıdır. Son iki yılda festivalden çekilen 14 sanatçıyı tebrik ediyoruz. Bu seneki festivalin de geçen senelerde sahne alan ilerici sanatçılardan yoksun olduğunu görüyoruz. Bu da festivalin İsrail’le kurduğu iş birliğinin çeşitliliği ve temsiliyeti nasıl da tehlikeye attığının işaretidir.

İsrail büyükelçiliğinin ne derece katılım gösterdiğinden bağımsız olarak, herhangi bir işbirliğinin, işgalci bir devleti salt kültürel aktiviteleri fonluyor diye ilerici bir sığınakmış gibi göstermesi hiçbir şekilde mazur görülemez.  Biz de Filistinlilerin insan haklarını savunmak adına tüm katılımcı sanatçılara 2019 Berlin Pop-Kultur festivalinden çekilme çağrısında bulunuyoruz.

Kaynak: Berlin Against Pinkwashing