İsrail destekli Pop-Kultur Berlin festivaline boykot: Birçok sanatçı festivalden çekildi

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenecek olan Pop-Kultur müzik festivalinin sponsorları arasında İsrail büyükelçiliğinin bulunduğunun ortaya çıkması üzerine birçok sanatçı festivalden çekildi

Muhammed Ebu Hacer

Almanya’nın başkenti Berlin’de 23-25 Ağustos’ta düzenlenecek olan Pop-Kultur müzik festivalinin sponsorları arasında İsrail büyükelçiliğinin bulunduğunun ortaya çıkması üzerine birçok sanatçı festivalden çekildi.

electronicintifada.net’te yer alana habere göre, Suriyeli Rap grubu Mazzaj’dan Muhammed Ebu Hacer de 11 Ağustos’ta Facebook sayfasında, “Festivali boykot etmekten başka yapabileceğimiz bir şey kalmadı” diye yazdı.

Muhammed Ebu Hacer, bu festival için bir başka müzisyen arkadaşı Jemik Jemowit’le, kendilerini ağırlayacak olan, “Avrupa’nın kalesi, Almanya’nın beyazlığını” da eleştiren bir müzik projesi geliştirdiklerini açıklamıştı.

13 Ağustos’ta Mısırlı Islam Chipsy grubu İsrail büyükelçiliğinin katılımı sebebiyle festivalden çekildiklerini açıkladı.

14 Ağustos’ta Hello Psychaleppo mahlasını kullanan Suriyeli DJ ve prodüktör Semir Saim Eldahr da aynı sebeplerle çekileceğini açıkladı.

15 Ağustos’ta ise Tunuslu sanatçı Emel Mathlouthi, Facebook sayfasında, “Festivalin İsrail büyükelçiliği tarafından finanse edildiğini öğrenene kadar Berlin’de sahne almayı çok istiyordum. Festivale katılmayı kabul ettiğimde sponsorlar açıklanmamıştı” diye yazdı.

Emel Mathlouthi

bdsturkiye.org