İşgal devletinden enerji yatırımlarını çekmeyen Zorlu, boykot hedefi olmaya devam ediyor

“Yaptığımız incelemeler Zorlu Holding’in büyüyen tepkilerden kaçınmak için İşgal ve soykırımla işbirliğine son vermek yerine bu işbirliğini gizlemeyi tercih ettiğini, Dorad Santrali’nde İşgal Devletine enerji sağlamaya devam ettiğini gösteriyor.”

BDS Türkiye, “İsrail’deki en büyük Türkiyeli sermaye grubu” Zorlu’nun, ortağı olduğu Ezotech, Solad ve Adnit şirketlerindeki hisselerini 24 Mayıs’ta satma kararı almasına karşın işgal devletine enerji sağlamaya devam ettiğini açıkladı.

“İşgal devletinden enerji yatırımlarını çekmeyen Zorlu boykot hedefi olmaya devam ediyor” başlıklı açıklamanın tam metni şöyle:

Zorlu Holding’e bağlı Zorlu Enerji 24 Mayıs’ta Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlanan “Finansal Duran Varlık Satışı” bildirimiyle İşgal Devleti’ne enerji üreten Ezotech Electric Ltd., Solad Energy Ltd. ve Adnit Real Estate Ltd. şirketlerindeki paylarının tamamını ortağı Edeltech’e sattığını açıkladı.

25 Mayıs günkü açıklamamızda sürecin takipçisi olmaya ve benzer yatırımların karşısında durmaya devam edeceğimizi belirtmiştik.

Açıklamamızdan kısa süre sonra Edeltech firma yöneticilerinin Zorlu’ya hem 15 yılı aşkın iyi ortaklık geçmişlerinden hem de ortaklığın Dorad enerji santralinde devam etmesinden ötürü teşekkür ettiğini öğreniyoruz.

Yaptığımız incelemeler Zorlu Holding’in büyüyen tepkilerden kaçınmak için İşgal ve soykırımla işbirliğine son vermek yerine bu işbirliğini gizlemeyi tercih ettiğini, Dorad Santrali’nde İşgal Devletine enerji sağlamaya devam ettiğini gösteriyor.

BDS Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışma içindeki güçlerin Zorlu Holding’i ifşa ve protesto etmeyi sürdürmelerini destekliyor, bir kez daha, Filistin halkının özgürlük mücadelesine el vermek isteyenleri Zorlu Holding işgal rejimine güç veren tüm yatırımlarını geri çekinceye dek, Zorlu Holding’e bağlı şirketleri boykot etmeye, hisselerini elden çıkarmaya, Zorlu Holding’e ait alışveriş ve kültür-sanat mekânlarına gitmemeye, sanatçı ve kültür-sanat emekçilerini de Zorlu PSM sahnelerine çıkmamaya çağırıyoruz.

bdsturkiye.org