Gülmen ve Özakça’nın açlık grevinin 69. günü: “Ankara’dan Filistin’e selam olsun”

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevlerinin 69. gününde Filistin’de açlık grevi yapan tutsaklarla enternasyonal dayanışmadaydı

ankara-filistin-aclik-grevine-destek-16.05.2017-16

NURİYE GÜLMEN: AÇLIĞIMIZIN 69. GÜNÜNÜ FİLİSTİNLİ TUTSAKLARA ADIYORUZ

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile işlerinden atılmalarının üzerine Ankara Kızılay’da Yüksel Caddesi üzerinde direnişe başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, direnişlerinin 189. açlık grevi eylemlerinin ise 69. gününü, Filistinli esirlerin birinci ayını dolduran açlık grevi ile dayanışma günü olarak belirledi, açlık grevi yapan tutsaklara adadı.

Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelenler açlık grevi eylemcileri ve Filistinli mücadelesi önderlerinin resimlerinin yer aldığı pankartlar ile Filistin bayrakları taşıdı.

Dayanışma etkinliğinde, ilk olarak alandaki katılımcıların dayanışma mesajları iletildi.

ankara-filistin-aclik-grevine-destek-16.05.2017-1

Eylemde ilk olarak Filistinliler adına Hasan Tahrawi söz aldı:

“Başta Nuriye, Semih ve Dersim’de açlık grevinde olan Kemal Gün’ün sonuna kadar ve mutlak suretle kazanacaklarına inanarak yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz. Bugün Filistin’de 1700 kadar esirin başlattığı bir açlık grevi var. Bu açlık grevi dünyanın her tarafında yayılmış durumda. Ve biz buradan Nuriye, Semih ve Kemal Gün için bir dayanışma ilan ediyoruz. Burada ve Filistin’de yürütülen direnişler, ezilen halklar arasındaki tarihi dayanışma bağının devamıdır. Zafer yakındır, zaferi müjdeliyorum!”

Türkiye’de yaşayan Filistinlilerin ve BDS Türkiye gönüllülerinin de yer aldığı eylemde açlık grevi direnişlerinin “aynı öze ancak farklı biçimlere sahip olabilen aynı emek düşmanlarına karşı meşru bir direniş” olduğu vurgulanarak açlık grevi direnişleri karşılıklı olarak selamlandı.

Leyla Halid’den mesaj

Son olarak direniş alanında Leyla Halid’in direnen kamu emekçilerine gönderdiği  mesaj okundu. “Filistin halkı ve FHKC adına onurlu direnişinizi selamlıyorum, zafer yakındır” diyen Halid’in Mesajı şöyle:

“Türkiye’de Ankara’da direniş çadırında açlık grevine FHKC adına, Filistin halkı adına mülteci kamplarından, Batı Şeria’dan, Gazze’den ve Filistin’in dört bir yanından binlerce selam iletiyorum. Bu direnişiniz meşru bir direniş. Bir hak mücadelesidir. Bu mücadele tüm dünya halklarına bir mesajdır. Özel olarak Nuriye ve Semih hocalara en kalbi selamlarımı iletirken bu direnişlerinin sadece kendilerini temsil etmediklerini bizim İsrail zindanlarındaki esirlerimizin sesi olduğunu biliyoruz. Hakların verilmediğini hepimiz biliyoruz. Eninde sonunda biz kazanacağız. Direnişle haklarımızı kazanacağız. Sizler Türkiye’de biz Filistin’de bu mücadeleyi birleştirip dayanışmayı yükseltmemiz gerekiyor. Ben yeniden Filistin halkı adına esirleri adına özellikle Nuriye ve Semih Hocaya binlerce selamlarımı iletiyorum FHKC adına selamlarımı iletiyorum. Zafer yakındır.”

ankara-filistin-aclik-grevine-destek-16.05.2017-15

ankara-filistin-aclik-grevine-destek-16.05.2017-18

ankara-filistin-aclik-grevine-destek-16.05.2017-21

ankara-filistin-aclik-grevine-destek-16.05.2017-22

ankara-filistin-aclik-grevine-destek-16.05.2017-34

ankara-filistin-aclik-grevine-destek-16.05.2017-30

ankara-filistin-aclik-grevine-destek-16.05.2017-31

Fotoğraflar: Murat Bay/Sendika.Org

bdsturkiye.org