Filistinli sanatçılar ve radyo-televizyon gazetecileri: “Eurovision 2019 boykot edilsin!”

Filistinli sanatçılar, gazeteciler ve radyo-televizyon gazetecilerini temsil eden örgütler ve sendikalar İsrail tarafından ev sahipliği yapılan 2019 Eurovision Şarkı Yarışması’nı boykot çağrısı yaptı

İsrail’in askerî işgal, yerleşimci sömürgecilik ve apartheid rejimi Eurovision’u Marka İsrail stratejisinin bir parçası olarak utanmazca kullanmaktadır.

Aşağıda imzası olan biz Filistinli Gazeteciler Sendikası ve Filistin kültürel örgütleri ağı Avrupa Yayın Birliği üyelerine, katılımcı devletlere, yarışmacılara ve daha geniş kamuoyuna İsrail tarafından ev sahipliği yapılan 2019 Eurovision Şarkı Yarışması’nı boykot etme çağrısında bulunmaktayız. Eurovision yarışmayı apartheid Güney Afrika’sında mı düzenleyebilir miydi?

İsrail’in askerî işgal, yerleşimci sömürgecilik ve apartheid rejimi Eurovision’u Marka İsrail stratejisinin bir parçası olarak utanmazca kullanmaktadır. Bu strateji ile İsrail, dikkati Filistinlilere karşı işlediği savaş suçlarından başka yöne çekmeye, kendini gizlemeye, “İsrail’in şirin yüzünü” göstermeye çalışmaktadır.

30 Mart 2018’den bu yana, İsrailli keskin nişancılar öldürmek ya da sakatlamak üzere ateş etme politikası ile aralarında 13 çocuğun da bulunduğu 117’den fazla silahsız Filistinli göstericiyi öldürdü, 13 binden fazla insanı da çoğu hayat boyu sakatlıklarla sonuçlanacak şekilde yaraladı.

Daha 14 Mayıs’ta, yani Eurovision’u kazandıktan iki gün sonra, İsrail Gazze’de 6’sı çocuk 62 Filistinliyi katletti. Aynı akşam İsrail’in Eurovision 2018’deki temsilcisi Neta Barzilay Tel Aviv’de belediye başkanının desteğiyle “Mutlu olmak için bir sebebimiz var” sloganıyla bir kutlama konseri gerçekleştirdi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, aşırı sağ hükümetinin sanatla aklama gündeminin altını çizercesine Barzilay’dan “İsrail’in en iyi elçisi” diye bahsetti.

Üstüne üstlük, İsrail bu devasa organizasyonun, şehrin herhangi bir kısmında İsrail’in egemenliğini tanımayan Birleşmiş Milletler’i hiçe sayarak, Kudüs’te yapılacağını ilan etti. BM ve Avrupa Birliği, İsrail tarafından yasadışı şekilde topraklarına katılmış olan Doğu Kudüs’ü, işgal edilmiş Filistin topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak kabul etmektedir.

Ancak ister Kudüs’te, ister Tel Aviv’de, ister İsrail apartheid rejiminin denetiminde olan başka bir yerde düzenlensin, bu rejimle suç ortaklığından ve ne olursa olsun alış verişi sürdürmekten kaçınmak ve Eurovision markasının İsrail’in korkunç insan hakları karnesiyle geri döndürülemez şekilde lekelenmesine engel olmak için bu yarışma boykot edilmelidir.

Dünyanın her yerinden vicdan sahibi insanlar aynı karara varıyor ve bizler onların dayanışmasıyla cesaret buluyoruz.

İzlanda’da ülke nüfusunun neredeyse %8’i Eurovision 2019’un boykot edilmesi için yazılı başvuruda bulundu. İsrail’in İzlanda konsolosluğu hasar kontrol telaşına düştü.

İrlanda’da eski Eurovision birincisi Charlie McGettigan, Dublin Belediye Başkanı, politikacılar ve sendika başkanları Eurovision 2019’u boykot çağrısı yaptı. Benzer çağrılar, Avrupa’da yankılanarak büyüyen toplumsal rahatsızlıkla birlikte İngiltere, İsveç, Malta, Avustralya’dan ve İspanya’dan da geldi.

Filistinli sanatçılar, gazeteciler ve radyo-televizyon gazetecilerini temsil eden örgütler ve sendikalar olarak

  • Avrupa Yayıncılar Birliği üyelerini ve yarışmacıları, İsrail ev sahipliği yaptığı müddetçe Eurovision 2019’u boykot etmeye
  • Katılan ülkelerde bulunan halk hareketleri ve sanatçı sendikaları İsrail’in Eurovision 2019’a evsahipliği yapmasını protesto etmeye ve barışçıl boykot eylemleri düzenlemeye
  • Meslektaşlarımızı, sanatçılar, gazeteciler ve radyo-televizyon çalışanlarını bu çağrıyı kamu önünde destekleyip yaymaya çağırıyoruz.

Apartheid Güney Afrika’sına karşı mücadelede olduğu gibi, İsrail uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeye ve Filistinlilerin insan haklarına saygı göstermeye ancak etkili ve sürekli uluslararası baskı yoluyla zorlanabilir.

İmzacılar:

Filistin İsrail’e Akademik ve Kültürel Boykot Kampanyası (PACBI)

Filistin Gazeteciler Sendikası

Filistin Gösteri Sanatları Ağı (PPAN):

Edward Said Ulusal Müzik Konservatuarı – Kudüs

Kamandjati Derneği – Ramallah

Magnificat Enstitüsü – Kudüs

Halk Sanat Merkezi – el-Bire

el-Funun Filistin Dans Grubu – el-Bire

Vişah Halk Dansları Topluluğu – el-Bire

Özgürlük Tiyatrosu – Cenin

Theatre Day Productions/Eyyamu’l-Masrah (Tiyatro Günü) Yapımcılık – Gazze/Kudüs

el-Hare Tiyatrosu – Beyt Cela

İştar Tiyatrosu – Ramallah

Yes Theatre/Masrah Naam (Tiyatro Evet)– el-Halil

The Popular Theatre (Halk Tiyatrosu) – Ramallah

Filistin Sirk Okulu – Birzeyt

Kudüs Sanat Ağı “Şafak”:

el-Meamel Çağdaş Sanat Vakfı

Edward Said Ulusal Müzik Konservatuarı

Filistin Sanat Avlusu- el-Hoaş

Filistin Ulusal Tiyatrosu

Yebus Kültür Merkezi

[bdsmovement.net‘te 12 Haziran 2018’de yayımlanan bu yazı Göksel Kılınç tarafından bdsturkiye.org için çevrilmiştir.]