Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı Samidoun’dan Ayşe Düzkan’la dayanışma açıklaması: “Türkiye’deki siyasi tutsaklara özgürlük!”

Samidoun Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı, BDS Türkiye’nin ilk gönüllülerinden Ayşe Düzkan’a KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için yapılan “Nöbetçi Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldığı gerekçesiyle verilen hapis cezası hakkında açıklama yaptı 

Ayşe Düzkan, BDS Türkiye tarafından düzenlenen “Filistinli Esirlerin Mücadelesi Uluslararası Dayanışma ve Boykot Konferansı”nda konuşurken.

Samidoun Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı, BDS Türkiye’nin ilk gönüllülerinden Ayşe Düzkan’a KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için yapılan “Nöbetçi Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldığı gerekçesiyle verilen hapis cezası hakkında açıklama yaptı.

Samidoun Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı açıklamasında, Türkiyeli feminist, gazeteci ve Filistin dayanışma eylemcisi Ayşe Düzkan’la en güçlü dayanışma içerisinde olduğunu açıkladı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

BDS Türkiye’nin ilk gönüllülerinden Ayşe Düzkan’ın, Türk devleti tarafından yasaklanan Kürt gazetesi Özgür Gündem’de “Nöbetçi Yayın Yönetmenliği” yaptığı için aldığı ceza nedeniyle ilerleyen günlerde cezaevine teslim olmasına karar verildi.

Özgür Gündem, tarihi boyunca baskıyla karşılaşmıştır. 1992’de kurulan gazetenin 89 çalışanı görev sırasında öldürülmüş, binaları bombalanmış, çalışanları ve yöneticileri defalarca hapsedilmiştir.

Düzkan’a, diğer dört gazeteci, Hüseyin Aykol, Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ragıp Duran’la birlikte ceza verildi. Ocak 2018’de Aykol 3 yıl 9 ay, Düzkan, Çelebi, Bektaş ve Duran ise 1 yıl 6 ay hapse mahkûm edildi. 29 Kasım’da İstanbul istinaf mahkemesi cezaları onaylayarak gazetecilerin tebligat sürecinden sonra on ila on beş gün içinde cezaevine teslim olmasına karar verdi.

Düzkan aynı zamanda DİSK Basın-İş Sendikası yönetim kurulunda. İstinaf mahkemesi kararında beş gazetecinin bu uzun cezaları “mahkemedeki davranışları” ve gazetecilik faaliyetlerinden “pişmanlık belirtisi göstermemeleri” nedeniyle aldığı belirtildi. Sendika tarafından yapılan açıklamadaysa bu kararın anayasal hakların dikkate alınmadığı ve Anayasa Mahkemesi’nin yok sayıldığı bir dönemde” alındığı belirtilerek “Bu cezaların hukuki değil siyasi bir zeminde verildiğini biliyoruz” dendi.

Türkiye’deki siyasi tutsaklar Düzkan ve dört meslektaşından ibaret değil. Olsa olsa sağcı ve askeri çıkarlarla bağı kurulabilecek olan 2016 darbe girişimini izleyen dönemde solcu ve ilerici eylemci ve örgütler üzerinde ağır bir baskı uygulandığı görüldü. İçlerinde Uluslararası Demokratik Hukukçular Birliği üyesi Çağdaş Hukukçular Derneği yöneticileri de olmak üzere onlarca avukat hapse atıldı. Türkiye hükümetinin şikâyetlerine dayanılarak bütün Avrupa’da Türk ve Kürt eylemciler kovuşturmaya uğradı.

Ayşe Düzkan BDS Türkiye’nin ilk gönüllülerinden biri olarak Filistinli tutsakların ve Filistin halkının her tür mücadelesinin güçlü bir destekçisidir. Yayıncı ve gazeteci olarak, halklarının öykülerini anlatma ve görünür kılma uğraşlarından ötürü İsrail işgal rejimi tarafından hapsedilen onlarca Filistinli gazetecinin durumuna dikkat çekmeye çaba göstermiştir. Türk ve Kürt tutsakların özgürlüğü için mücadele ederken, Filistinli yazarların Türkçeye çevrilmesine ve Filistinli tutsakların mücadelelerinin gereken ilgiyi görmesi için insan hakları kuruluşlarının işbirliğine emek vermiştir.

bdsturkiye.org