Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı – Samidoun: Ayşe Düzkan’la dayanışma içindeyiz, verilen hapis cezası düşürülsün!

Samidoun – Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı BDS Türkiye gönüllüsü Ayşe Düzkan’a Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmenliği davasından verilen hapis cezası ile ilgili bir açıklama yaptı. Samidoun’dan yapılan açıklamada “Ayşe Düzkan’la ve Türkiye hapishanelerindeki tüm siyasi esirlerle güçlü dayanışma duygularımızı ifade ediyor, onların derhal serbest bırakılmasını istiyor ve de gazeteci ve yazarlara yapılan bu zulmün sonlandırılması çağrısı yapıyoruz” denildi

Samidoun – Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı BDS Türkiye gönüllüsü Ayşe Düzkan’a Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmenliği davasından verilen hapis cezası ile ilgili bir açıklama yaptı. Samidoun’dan yapılan açıklamada “Samidoun – Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı, Filistin’le dayanışmayı örgütleyen Türkiyelilerden, feminist, gazeteci, yazar ve editör olan Ayşe Düzkan’la dayanışma içindedir” denildi.

Samidoun, yaptığı açıklamada Düzkan ve Türkiye’deki tüm siyasi tutsaklarla dayanışma içinde oldukları ifade edilerek “Ayşe Düzkan’la ve Türkiye hapishanelerindeki tüm siyasi esirlerle güçlü dayanışma duygularımızı ifade ediyor, onların derhal serbest bırakılmasını istiyor ve de gazeteci ve yazarlara yapılan bu zulmün sonlandırılması çağrısı yapıyoruz” denildi.

Samidoun – Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı tarafından “Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı – Samidoun: Ayşe Düzkan’la dayanışma içindeyiz, verilen hapis cezası düşürülsün!” başlığı ile yayımlanan açıklamanın tamamı şöyle:

Samidoun – Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı, Filistin’le dayanışmayı örgütleyen Türkiyelilerden, feminist, gazeteci, yazar ve editör olan Ayşe Düzkan’la dayanışma içindedir. BDS Türkiye’nin kurucularından biri olan Ayşe, Filistinli siyasi esirlerin ve Filistin halkının mücadelesinin güçlü bir destekçisidir. Bir editör ve bir yazar olarak, İşgalci İsrail tarafından tutuklanmış onlarca Filistinli yazarın durumuna dikkat çekmek ve bu yazarların kendi halklarının yaşadıklarına dair gerçekleri anlatmak için çaba sarf ettiklerini göstermek için çalışmaktadır. Ayşe, yasaklanmış Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma gösterdiği için Türkiye hükümeti tarafından suçlanan birçok gazeteciden biridir.

Ayşe Düzkan, 16 Ocak Salı günü gerçekleşen mahkemesi sonrasında, bir yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı, şu anda dışarıda ve temyiz için bekliyor. Ayşe gibi daha birçok gazeteci, gösterdikleri dayanışma, insan hakları ve halkların mücadelelerine destek faaliyetlerinden dolayı zulüm görmekte.  Samidoun olarak aşağıda, BDS Türkiye’nin paylaştığı açıklamayı paylaşıyoruz. Ayşe Düzkan’la ve Türkiye hapishanelerindeki tüm siyasi esirlerle güçlü dayanışma duygularımızı ifade ediyor, onların derhal serbest bırakılmasını istiyor ve de gazeteci ve yazarlara yapılan bu zulmün sonlandırılması çağrısı yapıyoruz.

Ayşe, Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla 3 Mayıs 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde başlatılan ve 7 Ağustos 2016’da sona eren “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılmıştı. İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hâkimliği, “gazetede sürekli PKK terör örgütü propagandası yapıldığı ve bu örgütün yayın organı gibi hareket edildiği” gerekçesiyle 16 Ağustos 2016’da Özgür Gündem’in geçici olarak kapatılmasına hükmetti. Gazete daha sonra ise 29 Ekim 2016’da çıkarılan kanun hükmünde kararnameler kapsamında tamamen kapatıldı.

“Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına, Mayıs 2016 ila gazetenin yasaklandığı Ağustos 2016 tarihleri arasında, aralarında aydın, sanatçı, gazeteci, siyasetçilerin bulunduğu 56 kişi katıldı. Genel yayın yönetmenliğine katılan 50 isime soruşturma açıldı. Hakkında soruşturma açılan 50 isimden, içinde Ayşe’nin de bulunduğu 38’inin dosyası davaya dönüştü.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Ayşe’nin dışında Hüseyin Bektaş, Mehmet Ali Çelebi ve Ragıp Duran’a birer yıl 6’şar ay, gazeteci Hüseyin Aykol’a ise 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Özgür Gündem Gazetesinin tarihi tam bir baskılanma tarihçesi: 1992 yılında kurulan Özgür Gündem’in 89 çalışanı görev başında öldürülmüştü. Binası bombalanmış, çalışanları, yöneticileri defalarca hapis cezası almıştı.

Bu son baskı dalgasına maruz kalmış gazeteciler ve siyasetçiler, son iki yılda Türkiye hükümeti tarafından tutuklanan, mahkûm edilen ve hapse atılan binlerce Türk ve Kürt siyasi tutsak arasında yer alıyor.

bdsturkiye.org