Diyanet’in İsrail anlaşmalı Umresi: 265 dolara Siyonizm’e destek

bds-turkiye-umre-2Diyanet İşleri Başkanlığı’nın daha önce Mekke ve Medine ile sınırlı olan Umre turuna bu yıl itibarıyla Kudüs de eklendi.  Böylece Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler güçlenmeye devam ediyor.

Bu konu ile ilgili geçen hafta Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önünde yaptığımız basın açıklamasıyla dünyanın dört bir yanında, yurtlarından uzakta yaşamak zorunda kalan yüz binlerce Filistinli Kudüs’e gitme hakkına sahip değilken, Kudüs’ün yanı başında, Gazze ve Batı Şeria’da yaşayan Filistinliler bu şehirde yaşama ve mülk edinme hakkında sahip değilken, Kudüs’te yaşayan Filistinliler ırkçı, ayrımcı, apartheid rejiminin baskısıyla karşı karşıyayken ve en önemlisi Kudüs de dâhil olmak üzere tarihsel Filistin toprağı işgal altındayken Kudüs’ü ziyaret etmenin, İsrail’e destek vermek olduğunu, işgalin meşrulaştırıldığını ifade etmiştik.

Bu meselenin peşini bırakmayarak Türkiye BDS hareketi olarak İsrail ile anlaşmalı ilk Umre turuyla alakalı daha fazla bilgi edinmek, boykotun sesini duyurmak ve Kudüs’e gidecek olanlardan bu turun kapsamını öğrenmek üzere 15 Nisan 2015 tarihinde Atatürk Havalimanı’ndaydık.

Tel Aviv’in sırrı, diyanetin bilgi gizliliği

Umrecileri taşımak üzere 12.40’ta İstanbul’dan kalkacak olan uçak Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’na iniş yapacaktı. Bagaj teslim işlemleri için belirlenen C15 kontuarı levhasında “closed” (kapalı) yazıyordu! Umreciler, C15 olarak belirtilen Tel Aviv kontuarı yerine, Londra ve Manchester yazılı başka THY kontuarlarından bagaj teslim ediyordu. Tel Aviv’e gidecek Umreciler direk Kudüs’e gidiyormuş izlenimi vermek için “İstanbul Kudüs” yazılı uyarı levhası taşıyan Diyanet görevlileri, adeta Tel Aviv kontuarını görünmez hale getirmişti.

Umre’ye gidenlerle röportaj yapmak üzere görüntü almaya başlamamızın hemen ardından kontuarın güvenlik şefinden, Tel Aviv kontuarının, “İsrail yetkililerinin hassasiyetinden ötürü” görüntülenemeyeceği uyarısını aldık. Daha sonra işlemlerini bitiren insanlarla konuşmaya başlamamızın ardından çeşitli basın kuruluşları da görüntü almak için etrafta belirdi.

Diyanet İsrail ile anlaşmış!

Basına yapılan konuşmalarda BDS üyeleri, Diyanet görevlilerine İsrail’den vize alınıp alınmadığını sordu. Buna karşılık görevliler, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İsrail devletiyle anlaşmalar yaptığını, vizelerin alındığını ve ilk turda iki kafile olarak gideceklerini” belirtti.  Basına konuşan görevlilere, bunun işgali meşrulaştırmanın bir aracı olduğunu ve bu nedenle Filistinlilerin boykot kapsamına girdiğini ifade edip ne düşündüklerini sorduk. Kendilerinin bu konuda fazla bir bilgisi olmadığını ve sadece görevli olarak gittiklerini söyleyerek bizlere kaçamak cevap verdiler.

Kendilerine, Filistinli İşadamları Birliği’nin, daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşüp bu ziyaretlerin Tel Aviv üzerinden değil de Ürdün üzerinden, Batı Şeria Filistin turizm organizasyonuyla yapılmasının, Filistin ekonomisine daha fazla katkıda bulunacağını ifade ettiklerini ama sonrasında Tel Aviv üzerinden yapılacak yolculukta anlaşıldığını söylediğimizde bize cevap olarak şunlar söylendi; “Şimdi bu daha henüz ilk tur. Daha bir şeyler açıklamadan biz Tel Aviv’den tekrar İstanbul’a gelip buradan Mekke’ye gidecektik. Ama şimdi rota Amman’a çevrildi.” Yani Filistin işadamları bütün bu organizasyondan ekarte edilmiş, İsrail ve Ürdün ile gerekli anlaşmalar yapılmıştır.

Filistin’e destek yalanı ile Siyonizme destek

Konya Merkez Cami Vaizi Burhan Şener ise yaptığı açıklamada kelimesi kelimesi şunları söyledi; “Diyanet İşleri Başkanlığımız, Filistinliler orada mahrum kalmaması için Umre bağlantılarını Kudüs bağlantılı yapmayı düşündü. Ve çok ucuz bir şekilde, 265 dolar gibi bir farkla 3 günlük Kudüs gezisi Umre’ye eklendi. Ve şu an da Filistinlilere manevi destek için, maddi destek için, her şey için bu yolculuğun ilk turunu yapıyoruz. Bizden sonra beş tur daha var. Bundan sonra devam edecek inşallah.”

Bu bağlamda kendisine Doğu Kudüs’te mi yoksa Batı Kudüs’te mi kalacaklarını sorduğumuzda, “Doğu Kudüs’te” cevabını verdi. Ancak daha sonra Diyanet’in programına baktığımızda kalınacak otelin, Yahudi yerleşimcilerin ağırlıkta olduğu Batı Kudüs’te olduğunu öğrendik. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı adına Konya Merkez Cami Vaizi Burhan Şener açıkça yalan söyledi! Filistin ekonomisine katkıdan propagandası ile Kudüs’teki Yahudi yerleşimciliği desteklenecek ve bu bağlamda Siyonizm’e destek verilecektir!

Diyanet İşgali meşrulaştırıyor, İsrail’i normalleştiriyor!

Umre ziyaretçileri ile yaptığımız görüşmelerde pasaportlarını Diyanet’e teslim ettikleri ve vize ve benzeri organizasyon işlerinin Diyanet tarafından yapıldığı aktarıldı. İsrail vizesi ile işgali meşrulaştırdıklarını anlatınca bu ziyaretin “politik değil, dini olduğunu”, aynı zamanda Diyanet tarafından yapıldığını ve Türkiye’nin “başta Cumhurbaşkanı olmak üzere” Filistin hamisi olduğuna ilişkin cevaplar aldık. Hükümetin Filistin desteği yanılsamasına sorgusuz sualsiz kapılan vatandaşlar bilgileri dışında işgale katkıda bulunuyor.

Türkiye’nin bu adımı aynı zamanda İsrail’in Müslümanlara iyi muamele gösterdiği ve umre ziyaretlerine izin verdiğini açıklaysak, işgali meşrulaştıracak ve Uluslar arası BDS hareketinin uyardığı kendini arıklama politikası için önemli bir malzeme haline gelecektir.

Filistin ile ilgili hükümetin hazzetmediği türden soru sorarsanız ajan sayılırsınız

Sorularımızla Diyanet görevlilerinin dikkatini çekmemizin ardından Umre yolcularıyla konuşurken bir görevlinin hakkımızda “ajan bunlar ajan” dediğini duyduk. Bunun üzerine BDS hareketi üyesi bir yoldaşımız Filistin pasaportunu göstererek iddiaları boşa çıkarttı.

Son olarak biz Türkiye BDS hareketi olarak çağrımızı yineliyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın işgalci İsrail devletinin kurumlarıyla ilişki kurarak Türkiyeli Müslümanlara “Kudüs Umresi müjdesi” verme küstahlığını kınıyoruz. Diyanet’in ve bağlı olduğu hükümetin İsrail’i meşrulaştırmak için çabalarını kınıyor ve bunun yerine, İsraillilerin vizesiz girdiği Türkiye’ye vize almak zorunda olan Filistinlilerin bu mecburiyetinin kaldırılması için gerekli kararnamelerin çıkması için çaba vermeye çağırıyoruz. Aynı zamanda, Türkiyeli Müslümanları, Umre bahanesiyle işgalci İsrail apartheid rejimine verilen desteği protesto etmeye, Filistin halkının, İsrail’in boykot edilmesine yönelik çağrısına kulak ve destek vermeye çağırıyoruz.

Diyanet’in İsrail anlaşmalı umresi, Siyonizm’e destektir!

BDS Türkiye (Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi)

bdsturkiye.org