BNC’den İsrailli yüz tanıma teknolojisi firması AnyVision’a karşı boykot kampanyası

Filistin BDS Ulusal Komitesi (BNC), İsrailli yüz tanıma teknolojisi firması AnyVision’u, İsrail’in askeri kontrol noktalarını teknolojik olarak desteklediği, Filistin’in işgali ve Filistinlilerin hareket özgürlüğünü kısıtlanması noktasında destekleri sebebiyle boykot çağrısı yaptı

Filistin BDS Ulusal Komitesi (BNC), İsrailli yüz tanıma teknolojisi firması AnyVision’u, İsrail’in askeri kontrol noktalarını teknolojik olarak desteklediği, Filistin’in işgali ve Filistinlilerin hareket özgürlüğünü kısıtlanması noktasında destekleri sebebiyle boykot çağrısı yaptı.

Çağrıda, AnyVision’un İsrail’in Filistinlilere uyguladığı sistematik baskıdan faydalandığı ve bu yolla baskı kurmaya yarayan teknolojisini küresel olarak pazarladığı vurgulandı.

2015 yılında kurulan şirketin Tel Aviv, New York, Meksika, Londra, Belfast ve Singapur’da ofisleri bulunuyor ve kurulduğu andan itibaren İsrail ordusu ile ortaklığı sayesinde hızlı bir şekilde hükumetler ve şirketler ile uluslararası yatırımlar, sözleşmeler ve ortak girişimler kazandı.

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Microsoft’a işgalci bir güce yüz tanıma teknolojisi sağlayan AnyVision’a yatırımların, insan hakları ihlallerine sebep olabileceği gerekçesiyle uyarıda bulundu ve incelemeye çağırdı. Çünkü AnyVision, yasadışı gözetim için kullanılan teknolojiyi sağladığı için Microsoft’un yüz tanıma ilkelerini ihlal ediyor.

Microsoft 2019 Haziran ayında yüz tanıma teknolojileri çalışmalarında mutlaka uyulması gereken altı ilkeyi zorunluluk olarak belirtmesine rağmen, AnyVision’a milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

Bu ilkelerden biri şöyledir: “Yüz tanıma teknolojimizi, demokratik özgürlükleri ve insan haklarını korumak için yetersiz olan yerlerde-bölgelerde gözetleme amacıyla kullanmayacağız.”

Bununla birlikte, İsrail’in apartheid sistemi altında, Filistinlilerin özgürlüklerini ve insan haklarını korumak için hiçbir zaman yeterli şartlar oluşmayacaktır ve zaten tutsak edilmiş bir insanı izlemek amacıyla distopya sistemi oluşturmak asla ETİK DEĞİLDİR.

Microsoft’un AnyVision ile olan yatırımlarının etik olmadığını bildiğine ancak yine de devam ettiğine dair güçlü kanıtlar var.

HRW’den sonra BNC de bütün dünyadaki insan hakları ihlallerini sona erdirene kadar AnyVision’u boykot etme çağrısı yaptı. Microsoft yapay zekâ konusunda etik bir dünya lideri olduğunu kanıtlamak istiyorsa, AnyVision ile olan ortaklığını sonlandırması gerektiği belirtildi.

İsrail’in apartheid sisteminin bir ayağı olan nüfus kontrolü kayıt servisine sunucu hizmeti sağlayan HPE firması da AnyVision yüz tanıma teknolojisini kullanıyor. İspanyol uluslararası telekomünikasyon firması Telefónica ve G4S, de AnyVision’ın bu teknolojisinden faydalanıyor. Fransa’nın Nice kenti AnyVision ile vatandaşları gözetliyor ve Londra stadyumuna girişler de geçen yaz AnyVision tarafından denetlendi.

İşgal edilen Filistin topraklarında ise İsrail’in ördüğü apartheid duvarını ve askeri kontrol noktalarını da içeren Batı Şeria’da AnyVision İsrail ordusunun askeri işgali için birincil önemde. İsrail ordusuna göre, AnyVision yeni “tanımlama ve denetleme istasyonları” için teknoloji sağlayarak, Batı Şeria’daki askeri kontrol noktalarını geliştirme programının bir parçası.

AnyVision, kendisini 20 yıllık bir saha deneyimi olduğu söylemiyle birlikte “AI Designers & Security Veterans” şirketi olarak tanıtıyor. Başkanı Amir Kain, İsrail Savunma Bakanlığı’nın eski güvenlik bölümünün başkanı. Danışmanlarından biri olan Tamir Pardo ise İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın eski başkanı.

İsrail Savunma Bakanlığı bilindiği gibi Gazze’deki katliamlar ve Kudüs’te etnik temizlik de dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında tekrarlanan savaş suçları ve insanlığa karşı suçları işlemekten sorumlu. Mossad ise uluslararası yasaların ve Filistin insan haklarının yasa dışı gizli operasyonlar ve yargısız infazlarla doğrudan ihlal edilmesini sağlayan bir suç ajansıdır. İsrail hükümeti, bu baskı teknolojisini ve kar taktiklerini ihraç etmede özel şirketlere sistematik olarak destek veriyor. Bu kirli işten elde edilen kar, İsrail’in askeri harcamalarını ve apartheid rejiminin diğer maliyetlerini dengelemeye hizmet ediyor.

BDS hareketi ayrıca Filistinli insan hakları ihlallerindeki derin işbirliği sebebiyle HP firmasını da boykot çağrısını yineledi.

Kaynak: bdsmovement.net