BDS Zaferi! Yönetmen Kıvanç Sezer’den Hayfa Film Festivali’ne RET!

İlk uzun metraj filmi Babamın Kanatları uluslararası festivallerde büyük ilgi uyandıran yönetmen Kıvanç Sezer, BDS Türkiye’nin kültürel boykot çağrısına yanıt vererek, filminin Hayfa Film Festivali’nde gösterilmesi için yapılan daveti, İsrail’e yönelik kültürel boykotu desteklediğini belirterek geri çevirdi.

babamin-kanatlari

Kıvanç Sezer’in yönettiği, iş cinayetlerine dair yapılan ilk uzun metrajlı filmlerden olan Babamın Kanatları, inşaat sektöründe çalışan işçilerin zorlu yaşamlarını konu alıyor. Önümüzdeki aylarda vizyona girecek olan film dünya prömiyerini, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden olan Karlovy Vary’de yaptı. Burada izleyicilerden çok olumlu tepkiler aldı ve yankı uyandırdı. Bu tepkilerin ardından, yönetmen Kıvanç Sezer, filmle ilgilenen ve kendisi ile irtibata geçen Hayfa Film Festivali’ni, kendisinin BDS hareketinin akademik ve kültürel boykot ayağını oluşturan PACBI’nin İsrail’e yönelik kültürel boykot çağrısına kulak verdiğini belirterek geri çevirdi.

BDS Türkiye olarak, kendisini, almış olduğu bu karardan dolayı kutluyoruz. Filistin topraklarının gayri meşru Siyonist oluşum tarafından işgali sürerken, özellikle de İsrail hapishanelerinde işgalci güce karşı Filistinli esirlerin mücadelesinin de önemli bir aşamaya geldiği bu günlerde, almış olduğu karar, işgali gizlemeye soyunmuş İsrail kültür kurumlarına yönelik önemli bir tepki oldu. Bundan bir süre önce, bir başka yönetmen dostumuz Can Candan, Benim Çocuğum adlı filmini 26. Vancouver Queer Film Festivali’nden çekmiş ve BDS hareketinin çağrısına uyduğunu açıklamıştı. Bu vesile ile, tüm Türkiyeli yönetmen ve yapımcılara, PACBI tarafından belirlenmiş olan akademik ve kültürel boykot ilkeleri uyarınca, İsrail’in 1967’de işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesi sağlanıncaya, Filistinli mültecilerin BM 194 sayılı kararına binaen yurtlarına geri dönme hakkı tanınıncaya ve İsrail yurttaşı Filistinlilere uygulanan ayrımcılığa son verilerek tam eşitlik sağlanana kadar İsrail kurumlarıyla herhangi bir akademik ya da kültürel işbirliği içinde ya da ortak projelerde yer almaktan kaçınmaları ve Filistin akademik ve kültürel kurumlarını doğrudan -İsrailli muadilleriyle işbirliği koşuluna açık ya da örtük olarak bağlamaksızın- desteklemeleri çağrımızı da yineliyoruz.

Kıvanç Sezer kimdir?

1982 Ankara doğumlu olan Sezer, Ege Üniversitesi’nde mühendislik eğitimini tamamladıktan sonra, İtalya’da bulunan Cineteca di Bologna’da iki yıl süreyle sinema kurgusu eğitimi aldı. Bu süre boyunca İtalyan sinemasını yakından takip etti. Sezer, 2009 yılında Türkiye’ye döndü ve sinema-televizyon sektöründe çalışmaya başladı. Pek çok yurt içi ve yurt dışı festivalde gösterimi yapılan çok sayıda kısa film ve belgeselde yönetmen ve kurguculuk yaptı. Babamın Kanatları, kendisinin ilk uzun metraj filmidir.

bdsturkiye.org