BDS ve Filistinliler çağrı yapmıştı: Arjantin, İsrail’le “dostluk” maçını iptal etti

“Değerler, ahlak ve spor bugün bir zafer kazandı ve maçın iptaliyle İsrail’e bir kırmızı kart gösterildi”

2018 Dünya Kupası öncesi hazırlık için İsrail ile 9 Haziran günü Kudüs’teki Teddy Stadı’nda futbol maçı yapacak olan Arjantin, Filistinlilerin ve PACBI’nin (İsrail’e Akademik ve Kültürel Boykot İçin Filistin Kampanyası) çağrısı ile İsrail’in Gazze’deki yaptığı katliamlar üzerine futbol maçını iptal etti.

Maçtan günler önce PACBI’nin ve dünyanın dört bir tarafındaki Arjantin destekçilerinin Arjantin Milli Futbol Takımı’na yaptığı “İsrail’le ilgili hiçbir şey dostça değildir” sloganıyla yaptığı iptal çağrısı 6 Haziran’da sonuç verdi ve işgal altındaki Kudüs’te oynanacak olan “dostluk” maçı iptal edildi.

İptal kararı Gazze’de ve Batı Şeria’da sevinçle karşılanırken Arjantinli futbolcu Gonzalo Higuain iptal edilen maç hakkında “Yapmamak doğru olan şeydi” dedi. Filistin Futbol Federasyonu Başkanı Cibril Racub da “Değerler, ahlak ve spor bugün bir zafer kazandı ve maçın iptaliyle İsrail’e bir kırmızı kart gösterildi” dedi.

İptal kararı sonrası PACBI ve Filistinliler Arjantin Milli Futbol Takımı’na teşekkür ederken 2018 Dünya Kupası için şans diledi.

bdsturkiye.org