BDS Türkiye’nin “Kudüs Nöbeti” devam ediyor

BDS Türkiye’nin (Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi), Kudüs’ün “İsrail başkenti” yapılmak istenmesine karşı başlattığı “Kudüs Nöbeti” eylemleri kapsamında 20 Ocak’ta Sarıyer’deki ABD Konsolosluğu önünde, 3 Şubat’ta Beyoğlu Tünel Meydanı’nda, 17 Şubat’ta Kadıköy’de ve 3 Mart’ta Bakırköy’de olmak üzere İstanbul’da dört ayrı noktada açıklama gerçekleştirildi

BDS Türkiye (Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi), ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Aralık 2017 tarihinde Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasına karşı başlattığı “Kudüs Nöbeti” eylemleri kapsamında 20 Ocak’tan 3 Mart tarihine kadar İstanbul’da dört ayrı noktada açıklama gerçekleştirdi.

20 Ocak: “Kudüs Nöbeti”, Sarıyer’deki ABD Konsolosluğu önünde başladı

BDS Türkiye, “Kudüs Filistin’dir, Filistinlilerindir” sloganıyla “Kudüs Nöbeti” eylemlerinin ilkini 20 Ocak’ta Sarıyer’deki ABD Konsolosluğu önünde gerçekleştirdi.

Donald Trump’ın ABD Başkanlığı görevine başlamasının birinci yıldönümünde yapılan basın açıklamasında BDS Türkiye, her yıl 30 Mart’ta düzenlenen Filistin Toprak Günü’ne kadar farklı tarihlerde, farklı meydan ve noktalarda “Kudüs Nöbeti” düzenleneceğini duyurdu.

BDS TÜRKİYE’DEN ABD’YE: “KUDÜS FİLİSTİN’DİR, FİLİSTİNLİLERİNDİR!”

Sarıyer

3 Şubat: “Kudüs Nöbeti” Beyoğlu Tünel Meydanı’ndaydı

BDS Türkiye, “Kudüs Nöbeti” eylemlerinin ikincisini 3 Şubat Cumartesi günü Beyoğlu’ndaki Tünel Meydanı’nda gerçekleştirdi.

AKP iktidarında Türkiye ve İsrail arasında artan ilişkiler, “normalleşme” süreci ve imzalanması planlanan doğalgaz anlaşmasına dikkat çekilen eylemde, söz konusu sürecin Filistinliler için daha iyi koşullar getirmediği, Gazze ablukasının kalkmadığı ve “normalleşme” anlaşması doğrultusunda Mavi Marmara katliamının Türkiye’de görülen davasının düşürüldüğü belirtildi.

Basın açıklamasının ardından Kudüs’ün işgalinin tarihçesi, Trump’ın Kudüs kararı, Türkiye ve İsrail arasındaki normalleşme süreci, doğalgaz anlaşması ve uluslararası boykot hareketine dair kısa metinler içeren “Kudüs Filistin’dir, Filistinlilerindir!” başlıklı BDS Türkiye broşürleri dağıtıldı.

Aynı gün Tütün Deposu’nda Filistinli Ahed Tamimi ve yakın çevresini anlatan “Direnişin Işığı” isimli filmin gösterimi yapıldı.

Beyoğlu

17 Şubat: “Kudüs Nöbeti” Kadıköy Khalkedon Meydanı’ndaydı

BDS Türkiye, “Kudüs Nöbeti” eylemlerinin üçüncüsünü 17 Şubat Cumartesi günü Kadıköy’deki Khalkedon Meydanı’nda gerçekleştirdi.

Trump yönetiminin, Sina Yarımadası üzerinde bir Filistin devletinin kurulmasını Filistin sorununa sözde “çözüm” olarak sunduğunu belirten BDS Türkiye, “Filistinlilerin talep ettiği şey, başka bir toprak parçası üzerinde kurulacak bir devlet değildir” dedi.

BDS Türkiye, Trump’ın 6 Aralık’taki kararını açıklaması öncesinde, böyle bir kararın alınması halinde İsrail’le diplomatik ilişkilerin kesilebileceğini söyleyen AKP hükümetine de çağrıda bulundu:

Filistin’le gerçek bir dayanışmanın söylemlerle değil, ilişkilerin kesilmesi yoluyla mümkün olabileceğini savunuyor ve bunun ilk adımı olarak, Filistin halkına ve mücadelesine ciddi zararlar vermiş olan ve İsrail’le kapsamlı bir doğalgaz işbirliğinin de önünü açan, 2016 sonbaharında imzalanmış olan normalleşme anlaşmasının iptal edilmesini talep ediyoruz.

Kadıköy

3 Mart: “Kudüs Nöbeti” Bakırköy’deydi

BDS Türkiye, “Kudüs Nöbeti” eylemlerinin dördüncüsünü 3 Mart Cumartesi günü Bakırköy’de Meydanı’nda gerçekleştirdi.

Bakırköy Meydanı’nda yapılan açıklamada, ABD Büyükelçiliği’nin 14 Mayıs tarihinde, yani İsrail’in “bağımsızlık günü” olarak kutladığı, Filistin halkının ise büyük felaketi olan Nakba’nın arefesine denk gelen günde Kudüs’e taşınacağı açıkladığı hatırlatıldı.

BDS Türkiye, uluslararası hukukun getirdiği yükümlülüklere ve Birleşmiş Milletler dâhil devletler üstü kuruluşların kararlarına hiçbir şekilde riayet etmeyen ve Filistin halkına karşı işlediği suçlar karşısında cezadan tümüyle muaf kalan Siyonist İsrail’in durdurulmasının tek yolunun İsrail’in tüm alanlarda boykot ve tecrit edilmesi, yalnızlaştırılması ve İsrail’e yaptırım uygulanması olduğunu bir kez daha yineledi.

Açıklamanın ardından Filistin şarkıları eşliğinde sessiz oturma eylemi yapıldı.

Bakırköy

bdsturkiye.org