BDS Türkiye’den Nakba’nın 70. yılında Adana, Ankara ve İstanbul’da eylem

BDS Türkiye, Nakba’nın 70. yıldönümünde Adana, Ankara ve İstanbul’da basın açıklamaları ile işgali protesto ederek Filistin halkının geri dönüş mücadelesini selamlayacak

BDS Türkiye tarafından Adana, Ankara ve İstanbul’daki eylemler için yapılan çağrı şöyle:

15 Mayıs 2018 günü, Filistin halkının büyük felaketi Nakba’nın 70. yıldönümünü ifade ediyor. 70 yıl önce, Siyonistlerin İsrail devletini kurduklarını ilan etmelerinin hemen ertesinde Filistin’deki etnik temizlik süreci hızlanmış, Siyonist güçler tarafından yüzbinlerce Filistinli yerlerinden edilmiş, yirmiden fazla katliam gerçekleşmiş, 400’ü aşkın Filistin köyü haritadan silinmişti.

Bu yıl Filistinliler Toprak Günü’nden Nakba gününe kadar geri dönüş talebiyle Gazze’de barışçıl yürüyüşler düzenleme kararı aldı. 30 Mart gününden başlayarak her cuma günü işgal güçleri tarafından bu yürüyüşlerin üzerine ateş açıldı ve onlarca Filistinli katledildi.

Nakba’yla başlayan işgal, topraksızlaştırma ve Filistin halkını yurdundan çıkarma politikası 70 yıldır kesintisiz devam ederken, bu yıl ABD Başkanı Trump, 14 Mayıs günü ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyarak işgalci rejime büyük bir hediye sunmayı planlıyor.

BDS Türkiye olarak Filistin halkının geri dönüş ve özgürlük talebini desteklemek, geri dönüş yürüyüşlerine yapılan saldırıları ve Trump’ın Kudüs kararını protesto etmek ve İsrail’in her alanda boykot edilmesi çağrısını yinelemek üzere Nakba gününde düzenleyeceğimiz eyleme tüm Filistin dostlarını ve Türkiye’de yaşayan Filistinlileri davet ediyoruz.

ADANA

Tarih: 15 Mayıs 2018 Salı, Saat: 18.00

Yer: Atatürk Parkı

ANKARA

Tarih: 15 Mayıs 2018 Salı, Saat: 13.30

Yer: ABD Büyükelçiliği önü

İSTANBUL

Tarih: 15 Mayıs 2018 Salı, Saat: 19.00

Yer: Tünel Meydanı

bdsturkiye.org