BDS Türkiye’den Nakba’nın 70. yıldönümü ve Gazze için İstanbul, Ankara ve Adana’da eylem: “İsrail’le her türlü işbirliğinden vazgeçin”

İstanbul, Ankara ve Adana’da BDS Türkiye’nin çağrısıyla Filistinlilerin Nakba Günü’nde bir araya gelenler, İsrail işgal güçlerinin Gazze’de gerçekleştirdiği katliamın protesto ederek AKP’nin İsrail ile tüm ilişkilerinin kesilmesini istedi

İSTANBUL

İstanbul’da BDS Türkiye’nin (Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi) çağrısıyla, Filistinlilerin Nakba (Büyük Felaket) Günü’nde bir araya gelen yüzlerce kişi, Tünel Meydanı’ndan Galatasaray’a yürüyerek İsrail işgal güçlerinin Gazze’de gerçekleştirdiği katliamı protesto etti.

Eylemde “Yetmiş yıldır Nakba sürüyor, geri dönüş mücadelesi devam ediyor” ve “Kudüs Filistindir, Filistinlilerindir”, “İsrail’le doğalgaz anlaşmasına hayır”, “Nehirden denize özgür Filistin” yazılı pankart ve dövizler ile Filistin bayrakları taşındı.

Yürüyüş öncesinde yapılan konuşmalarda BDS Türkiye gönüllülerinden Mücahit Avcı, Gazze’de “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü”nün başladığı 30 Mart Toprak Günü’nden, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’te açılışının yapıldığı ve İsrail işgal güçlerinin katliam gerçekleştirdiği 14 Mayıs’a kadarki süreci özetleyen bir konuşma yaptı.

Ardından Filistinli Nicola el-Saafin Arapça yaptığı konuşmada, Filistin halkının işgalci İsrail’in katliamlarına rağmen direnişten vazgeçmediğini belirterek, “Biz buradayız, geri dönüş umudumuzu koruyoruz” dedi.

Sloganlarla Galatasaray’a yüründü

Açıklamaların ardından kitle “Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot”, “Kudüs Filistin halkınındır”, “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Siyonizm yenilecek, direnen Filistin kazanacak” sloganlarıyla Galatasaray’a yürüdü.

Galatasaray Meydanı’nda BDS Türkiye adına yapılan açıklamanın Türkçesi Mutlu Örs, Arapçası ise Anis Tiravi tarafından okundu.

ANKARA

BDS Türkiye’nin çağrısıyla, Ankara’da ABD Büyükelçiliği önünde İsrail’in Gazze Katliamı’nı protesto edildi. Eyleme HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve HDP Ankara Milletvekili aday adayı Veli Saçılık da katıldı.

Büyükelçilik önünde yapılan eylemde açıklamayı BDS Türkiye gönüllüsü Esmanur Khashram okudu.

ADANA

Adana’da BDS Türkiye tarafından Atatürk Parkı’nda düzenlenen eyleme HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ve çok sayıda demokratik kitle örgütü katıldı. Eylemde açıklamayı BDS Türkiye’den Nil Başak Nebioğlu okudu.

BDS Türkiye’nin İstanbul, Ankara ve Adana’da okunan açıklamasının tam metni şöyle:

Bugün 15 Mayıs. Filistin halkının “Nakba” olarak adlandırdığı, 15 Mayıs 1948 tarihli felaketin, 70. yıldönümü.

Filistin’deki Siyonist işgal ve toprak gaspları, 20. yüzyılın ilk dönemecinde başlamış, 1917 sonrasında emperyalist Britanya’nın himayesi ve desteği altında hızlanmıştı. 1930’lardan itibaren yerleşimci Siyonistler doğrudan yerli Filistin halkını hedef alan saldırılar düzenlemeye başlarken, 2. Dünya Savaşı sonrasında bu saldırılar daha da yoğunlaşmıştı. 1947 yılı sonundan itibaren saldırılar katliam boyutunu almış, 9 Nisan 1948’de, Deir Yasin köyünde gerçekleşen kitle kıyımından ise sağ çıkabilen neredeyse hiç kimse olamamıştı.

14 Mayıs 1948 günü Britanya mandası yöneticilerinin Filistin’den ayrıldığı gün, başını David Ben Gurion’un çektiği Siyonist hareket, İsrail devletini ilan etti. 15 Mayıs günü ise, Filistin halkının maruz kaldığı etnik temizlikte yeni ve çok daha büyük bir aşama başladı. Bu tarihten itibaren yüz binlerce Filistinli, Siyonist paramiliter güçler tarafından yaşadıkları yerlerden çıkarıldı. Mülteci konumuna düşen Filistinlilerin sayısı yıl sonuna kadar 750 bini buldu. Aynı süreç içinde yirmiden fazla katliam gerçekleşti, 400 Filistin köyü haritadan silindi.

Filistin halkının büyük felaketi Nakba, tarihte kalmış bir etnik temizlik değildir. 70 yıldır aralıksız olarak devam eden bir süreçtir. 70 yıldan beri Siyonistler, emperyalist devletlerin desteğiyle Filistin toprağından sürekli biraz daha fazlasını gasp etmeye çalışıyor; dünyanın her yerinden getirilen Siyonist yerleşimcileri yerli Arap halkın evlerine, arazilerine yerleştiriyor; Filistinli mülteci nüfus her yıl daha da fazla artıyor ve tarihsel hakları için işgalciye teslim olmayan Filistin halkı, sık sık büyük çaplı katliamlarla karşı karşıya kalıyor.

Bugüne geldiğimizde Filistin toprağı parçalara ayrılmış ve her bir parçası işgal ve sömürünün başka bir yüzüyle karşı karşıya kalmıştır. 1948 yılında işgal edilen ve üzerinde Siyonist devletin kurulduğu Filistin topraklarında kalan Filistinliler, zorunlu olarak İsrail vatandaşı oldular ve ikinci sınıf vatandaşlar olarak birçok ırkçı yasayla karşı karşıya kaldılar. 1967 yılında işgal edilen topraklar işgalin ağır bedelini ödemeye devam ediyor. Gazze 12 yıldan uzun zamandır ağır bir abluka altında, hayatın sürdürülmesi için gerekli en temel koşullar ve ihtiyaçlarından mahrumken, Batı Şeria bölgesi, uluslararası hukuka aykırı İsrail yerleşim birimleri için yapılan toprak istilası, ırk ayrımı duvarı inşası ve tüm Filistinli nüfusu birbirinden ayıran kontrol noktaları ve işgal askerinin fiili varlığı ile karşı karşıya.

70 yıldır devam eden bu işgal ve topraksızlaştırma sürecinin son halkası, Filistin’in tarihsel başkenti Kudüs’ü yutma girişimleridir. Netanyahu hükümeti yıllardır türlü şekillerde şehri Yahudileştirme ve yerli Arap halktan arındırma politikası izleyip, tümüyle ilhak edilmiş bir Kudüs şehrini dünyaya “İsrail’in başkenti” olarak kabul ettirme politikası izledi. Geçen yıl ABD Başkanı seçilen Donald Trump ise, 6 Aralık 2017 günü Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etti ve dünyanın her yerinden gelen tepkilere rağmen dün itibariyle ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyarak Siyonist hükümete altın değerinde bir hediye sundu. BDS Türkiye olarak emperyalist ABD yönetiminin bu adımını en sert şekilde kınıyoruz. Onlar hangi kararları alırsa alsınlar, hangi adımları atarlarsa atsınlar, Filistin halkı Kudüs’ten asla vazgeçmeyecek ve asla teslim olmayacaktır.

Diğer yandan Filistinliler, Birleşmiş Milletler’in 194 sayılı kararıyla tanınan geri dönüş hakkı için 30 Mart Toprak Günü’nden beri kanlarıyla, canlarıyla direniyor. Başta abluka altındaki Gazze olmak üzere Filistin’in pek çok bölgesi haftalardır geri dönüş eylemlerine sahne oldu. Bir buçuk ay boyunca işgal güçleri pek çok defa Gazze’deki yürüyüşlerin üzerine ateş açtı ve 50’ye yakın Filistinli hayatını kaybetti. Dün, bu yürüyüşlerin devamı olarak ve Kudüs’e sahip çıkmak için genel grevle eş zamanlı olarak gerçekleşen sivil protestolara ise gerçek mermiler ve havan toplarıyla ölüm yağdırıldı ve onlarca insan katledildi. Buradan, topraklarına geri dönüş için korkusuzca yürüyen Filistinlileri selamlıyor ve bu uğurda şehit düşenlerin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

İşgal devleti İsrail, etnik temizlik, kanlı katliamlar ve toprak istilalarıyla kurulmasına rağmen başta ABD olmak üzere dünyanın birçok devleti tarafından tanınmış ve meşruiyetini bu şekilde sağlamıştı. Türkiye 1949 yılında İsrail’i bu bölge içinde tanıyan ilk ülke olmuştu. İşgal devleti, uluslararası hukuku ve BM kararlarını sistematik olarak çiğnemesine, işgale, katliamlara ve etnik temizliğe devam etmesine rağmen hala devletlerin desteğini almaya devam ediyor. Uluslararası BDS hareketi 13 yıldan beri, Filistin halkı geri dönüş, özgürlük ve eşitlik haklarını elde edene dek işgal devletine verilen her türlü desteğin kesilmesi çağrısı yapıyor.

Nakba günü vesilesiyle aynı zamanda bir kez daha, Siyonist oluşumun tüm alanlarda boykot edilmesi, yalnızlaştırılması ve tecrit edilmesi çağrısını yineliyoruz. Özellikle ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması ve geri dönüş yürüyüşlerine yapılan saldırıların katliam boyutu alması karşısında Türkiye hükümetine, iki yıl önce İsrail’le varılan normalleşme anlaşmasını iptal etme ve başta doğalgaz işbirliği olmak üzere İsrail’le her türlü işbirliğinden vazgeçildiğini ilan etme çağrısı yapıyoruz.

70 yıldır Nakba sürüyor, geri dönüş mücadelesi devam ediyor!

Kudüs Filistin’dir, Filistinlilerindir!

Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot

BDS Türkiye

15 Mayıs 2018

bdsturkiye.org