BDS Türkiye’den Koç, Marmara ve Özyeğin üniversitelerine çağrı: İsrail akademisiyle işbirliği anlaşmalarına son verin!

İsrail’in akademik kurumları Gazze’deki soykırım savaşına karşı çıkmak şöyle dursun, desteklerini açıkça ilan etmekten geri durmamakta. 

BDS Türkiye’nin “Koç, Marmara ve Özyeğin Üniversitelerini İşgalci İsrail Devletinin Akademik Kurumlarıyla Aralarındaki İşbirliği Anlaşmalarını İptal Etmeye Çağırıyoruz!” başlığıyla yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Gazze’de Siyonist İsrail devletinin soykırım saldırısı altıncı ayını doldururken Türkiye’deki kimi üniversitelerle İsrail yükseköğrenim kurumları arasındaki ilişkiler sürüyor.

Koç Üniversitesi ile Erasmus+ Worldwide kapsamında “Tel Aviv Üniversitesi ve Reichman Üniversitesi” arasında, Marmara Üniversitesi ile 24.02.2027 tarihine kadar geçerli olmak üzere Hayfa Üniversitesi arasında, Özyeğin Üniversitesi ile “Hadassah Academic College Jerusalem” arasında işbirliği anlaşmaları var. Bu üniversiteleri birer devlet organı ve soykırımın suç ortağı olarak faaliyet yürüten İsrail akademik kurumlarıyla aralarındaki anlaşmaları iptal etmeye çağırıyoruz!

7 Ekim 2023 tarihinden bu yana İsrail’in uyguladığı soykırım telafisi uzun yıllar sürecek bir eğitim kırımına da sebep olmaktadır. Akademik personeli, öğretmen ve öğrencileri hedef gözeterek öldüren İsrail, eğitim kurumlarını yok ederken Filistin halkının hafızasını da geleceğini de yok etmeyi amaçlamaktadır. BM’nin 29 Aralık’ta yayınladığı rapora göre İsrail, Gazze’deki eğitim alt yapısının % 70’ine tekabül eden 352 okula kalıcı hasar vermiştir. 90.000’i üniversite öğrencisi olmak üzere 600.000’den fazla öğrencinin bulunduğu Gazze’de şu anda herhangi bir eğitim faaliyeti yapılamamaktadır. İsrail’in akademik kurumları ise bu soykırım savaşına karşı çıkmak şöyle dursun, desteklerini açıkça ilan etmekten geri durmamakta.

PACBI’nin (İsrail’e Karşı Akademik ve Kültürel Boykot İçin Filistin Kampanyası) 24 Ocak Dünya Eğitim Günü çağrısında bildirdiğine göre,

7 Ekim 2023’ten bu yana,

Tel Aviv Üniversitesi;

 • İsrail’in Gazze Soykırımına ilişkin hasbara (propaganda) kursu başlattı;
 • İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı önünde yaptığı propaganda dolu savunmasının hazırlanmasına yardımcı olmakla övündü;
 • Gazze’de soykırım yapan askerlere yönelik “bakım” paketleri için kitle fonlaması yaptı.

İbrani Üniversitesi;

 • “Çeşitli askeri birliklere çeşitli lojistik ekipmanları” sağlamakla övündü.
 • Çoğu İsrail üniversitesi gibi, İsrail’in Gazze Soykırımını gerçekleştiren öğrenci askerler için akademik avantajların yanı sıra derhal bir “Geliştirilmiş Mali Paket” başlattı.

Teknion – İsrail Teknoloji Enstitüsü;

 • İsrail yanlısı çabaların sosyal medya üzerindeki etkisini büyük ölçüde artırarak soykırımı aklayan İsrail propagandasını yükseltip Filistinlilerin haklarından söz edilmesini bastırmak amacıyla yapay zekâ destekli bir “robot ordusu” oluşturmak için profesörlerin ve mezunların desteğini alan bir öğrencisiyle övünüyor.

PACBI, üniversiteleri, akademisyenleri, sendikaları, bölümleri ve dernekleri “Derhal Ateşkes!” ve “Gazze’de Soykırıma Son” çağrısında bulunmaya ve suç ortaklığı içindeki İsrail üniversiteleriyle kurumsal bağları sona erdirmek için çalışmaya çağırıyor.

Dünyadan yükselen sesler

 • 1 Şubat 2024: Flaman Üniversitesi’nden 350 akademisyen “eğitim kırımı”na (educide) dikkat çekerek İsrail Üniversiteleri ile işbirliğine son verilmesi çağrısı yaptı.
 • 21 Şubat 2024: 4 Norveç Üniversitesi İsrail Üniversiteleri ile ilişkilerini kestiğini ilan etti.

2004’ten 2024’e: İsrail Akademisine Sistematik Boykot Çağrısı

BDS’nin bileşeni olan ve 2004 yılında kurulan PACBI (İsrail’e Karşı Akademik ve Kültürel Boykot İçin Filistin Kampanyası) akademisyenleri ve kültür emekçilerini “İsrail işgalini, sömürgeciliğini ve apartheid sistemini sona erdirme mücadelesine bir katkı olarak tüm İsrail akademik ve kültürel kurumlarını aşağıdakileri uygulayarak kapsamlı olarak boykot etme çağrısı yayınlamış ve kuruluşundan bu güne dek boykotun takipçisi olmuştur.

PACBI, dünya genelindeki akademisyenlerin, akademisyen derneklerinin/ sendikalarının ve akademik kurumların, İsrail’in küresel akademide normalleşmesini destekleyen, İsrail’in uluslararası hukuku ve Filistinlilerin haklarını ihlal eden veya boykotu ihlal eden etkinlikleri, çalışmaları, sözleşmeleri ve projeleri boykot etmesini ve/veya bunların iptal edilmesi veya feshedilmesi için çalışmasını istemektedir. “İsrail’e karşı Filistin” akademik boykotu aşağıdaki etkinliklere, çalışmalara ve durumlara uygulanır:

 1. İsrail kurumları tarafından yapılan veya desteklenen akademik etkinlikler
 2. İsrail üniversiteleri ve araştırma enstitüleri ile kurumsal işbirliği anlaşmaları
 3. Uluslararası öğrenciler için İsrail’de yurtdışı eğitim programları
 4. İsrailli akademik kurumların resmi temsilcilerine (fahri doktorluk ve diğer ödül armağanları gibi), İsrailli akademik veya araştırma kurumlarına verilen özel payeler ve takdirler
 5. Bilhassa AB tarafından desteklenen Filistinli / Arap – İsrailli işbirliği araştırma projeleri ve etkinlikleri
 6. İsrail devleti ile diğer devletler ve kurumlar arasında yapılan anlaşmalar ve sözleşmeler çerçevesindeki araştırma – geliştirme çalışmaları
 7. İsrailli derneklerin dünya kuruluşlarındaki uluslararası üyelikleri
 8. İsrail üniversitelerinde yerleşik akademik dergilerde makaleler yayınlamak veya hakemlik yapmak
 9. İsrail üniversitelerinde adayların çalışmasına hakemlik yapmak veya İsrail finansman kurumları için araştırma önerilerine hakemlik yapmak yoluyla işe alım veya terfi konularında danışmanlık yapmak

BDS Türkiye olarak, Gazze’de süregiden soykırıma karşı üniversiteleri kurumsal bir tavır almaya, Filistin halkının ve İsrail’e Karşı Akademik ve Kültürel Boykot İçin Filistin Kampanyası – PACBI’nin çağrısına uyarak işgal ve soykırım faili bir devletin resmi akademisiyle ilişkilerini sonlandırmaya davet ediyoruz.

İsrail akademisi ile anlaşmalarınızı iptal edin!

İsrail’in eğitim kırımına (Educide) ortak olmayın!

bdsturkiye.org