BDS Türkiye’den Filistinli yönetmen Mohammad Bakri ile söyleşi

BDS Türkiye’nin, İstanbul Film Festivali’ne İsrail desteğini reddetmesi çağrısına kulak veren ve festivalden çekilen Filistinli yönetmen Mohammad Bakri ile 13 Haziran’da Tütün Deposu’nda gerçekleştireceğimiz söyleşiye tüm Filistin dostlarını bekliyoruz

BDS Hareketi (Boycott, Divestment and Sanctions – Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar) Filistin halkının çağrısıyla kurulalı 13 yıl oldu. Bu süre boyunca dünyanın her yerine yayılan ve Filistin halkıyla dayanışmanın yeni bir simgesi ve mücadele alanı haline gelen BDS hareketi, her yıl ulaştığı yeni hedeflerle, işlediği suçlardan dolayı işgal devleti İsrail’e bedeller ödeterek yeni kazanımlar sağlamaya ve büyümeye devam ediyor.

PACBI (Filistin için İsrail’e Akademik ve Kültürel Boykot Kampanyası) ise Filistin akademi ve kültür emekçilerinin öncülüğünde BDS hareketinin en metanetli ve güçlü unsurlarından biridir. Roger Waters, Elvis Costello, Santana, Ken Loach, Naomi Klein, Alice Walker, Angela Davis, John Berger gibi birçok isim BDS hareketinden yana tercih yapıp Akademik ve Kültürel Boykot Kampanyası’na destek vermektedir. Bu destek her geçen gün dünya çapında büyümeye devam ediyor.

Mohammad Bakri, Filistin için sanatı hayatın merkezine koymuş, oyunculuktan yönetmenliğe, tiyatro oyunculuğu ve oyun yazımına Filistin kültür mücadelesinin başoyuncularından biri olmuştur. Bakri, bu yıl Nisan ayında, Siyonist devletin Apertheid uygulamalarının Filistin kültürüne yaptığı keskin ayrımcılığı ve dışlayıcılığı bildiği ve bunu gün be gün yaşadığı için, BDS Türkiye’nin, İstanbul Film Festivali’ne İsrail desteğini reddetmesi çağrısına kulak veren Filistinli oyuncu ve yönetmenlerden biri oldu ve festivalden çekildi.

BDS Türkiye olarak, dünya çapında tanınmış Filistinli yönetmen ve oyuncu Mohammad Bakri ile gerçekleştireceğimiz söyleşiye,  işgal altındaki Filistin’de kültür, direnişte kültür ve sinemanın yeri, Filistin kültürel mirasının gelişmesi önündeki engeller ve işgal devletinin Filistin kültürüne uyguladığı ablukayı kırmak için büyüyen BDS hareketini konuşmak üzere tüm Filistin dostlarını bekliyoruz.

DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12, Tophane 34425 İstanbul

13 Haziran 2018 Çarşamba

Saat: 19.00

BDS Türkiye