BDS Türkiye’den eylem çağrısı: “71. yılında Nakba sürüyor”

BDS Türkiye, tüm Filistin dostlarını Nakba’nın 71. yıldönümü olan 15 Mayıs’ta, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenleyeceği eyleme çağırıyor

71 yıl önce, 15 Mayıs 1948 tarihinde, Filistin halkının büyük felaketi olan “Nakba” başladı. Siyonist oluşumun Filistin toprakları üzerinde kendini devlet ilan etmesinin hemen sonrasında, yüz binlerce Filistinli yaşadıkları yerlerden çıkarıldı, dört yüzü aşkın Filistin köyü haritadan silindi ve yıl sonuna kadar Siyonist çeteler tarafından yirmiden fazla katliam gerçekleştirildi.

Siyonist oluşum 71 yıldır yerleşimci sömürgeciliği politikasına, toprak gasplarına, sistematik sürgün ve katliamlara, dünyanın gözü önünde kesintisiz olarak devam etti. Yakın zamanda, ABD’nin de desteğini alarak, önce Kudüs’ün doğusundaki, arkasından da Golan Tepeleri’ndeki hukuksuz varlığını temelli kılma niyetini ilan etti.

Nakba’nın 71. yıldönümünde, süregiden işgal ve topraksızlaştırma eylemlerine karşı, Filistin halkının geri dönüş hakkı için ve İsrail’in her alanda boykot edilmesi çağrımızı yinelemek için İsrail konsolosluğu önünde bir araya geliyoruz. Düzenleyeceğimiz basın açıklamasına tüm Filistin dostlarını bekliyoruz.

Tarih: 15 Mayıs 2019 Çarşamba

Saat: 19.00

Yer: İsrail İstanbul Başkonsolosluğu önü – Levent

bdsturkiye.org