BDS Türkiye’den bir kazanım daha: Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, İsrail/Bat Yam’la “kardeş şehir” protokolünü iptal etti

BDS Türkiye’nin talebine olumlu yanıt veren Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, İsrail’in Bat Yam kentiyle olan “kardeş şehir” protokolünü iptal etti.

BDS Türkiye’nin, çeşitli il ve ilçe belediyeleri ile İsrail’deki bazı kentler arasındaki kardeş şehir/kardeş belediye anlaşmalarının sonlandırılması hedefiyle yürüttüğü mücadelede bir kazanım daha sağlandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, İsrail’in Bat Yam Belediyesi’yle 26 Kasım 1997’de yapılmış olan ‘kardeş şehir’ protokolünü 11 Mart’taki toplantısında iptal etti.

BDS Türkiye’nin talebi üzerine Belediye Meclisi’nde teklifin sunumu sırasında bir konuşma yapan meclis üyelerinden biri, “İsrail’in tüm dünyanın gözü önünde Filistin halkına karşı sürdürdüğü insanlık dışı saldırganlık nedeniyle Bat Yam kenti ile mevcut ve olası tüm ilişkilerin sonlandırılması gerekli hale gelmiştir” dedi.

Daha önce, Adana Büyükşehir Belediyesi, İsrail’in Beerşeba Belediyesi ile imzaladığı ‘kardeş şehir’ protokolünü iptal etmişti.

TIKLAYIN – BDS TÜRKİYE’DEN KAZANIM: ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ, İSRAİL/BEERŞEBA’YLA “KARDEŞ ŞEHİR” PROTOKOLÜNÜ İPTAL ETTİ

BDS Türkiye, “İşgalle kardeşlik olmaz” sloganıyla yürüttüğü kampanyada İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tel Aviv Belediyesi, Edirne Belediyesi ile Bat Yam Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ile Petah Tikva Belediyesi, Marmaris Belediyesi ile Aşkelon Belediyesi arasındaki ‘kardeş şehir’ protokollerinin de sonlandırılması talebini yineledi.

TIKLAYIN – BDS TÜRKİYE’DEN KADIKÖY BELEDİYESİ ÖNÜNDE EYLEM: “İŞGALLE KARDEŞLİK OLMAZ!”

bdsturkiye.org