BDS Türkiye’den 2. Uluslararası Ekmek Festivali açıklaması: İsrail’in suçlarını kültürel faaliyetlerle örtmesine aracı olmayın!

BDS Türkiye, İsrail’in de katılımcıları arasında yer aldığı 2. Uluslararası Ekmek Festivali hakkında açıklama yaparak “İsrail’in suçlarını kültürel faaliyetlerle örtmesine aracı olmayın!” dedi

BDS Türkiye, İsrail’in de katılımcıları arasında yer aldığı 2. Uluslararası Ekmek Festivali hakkında bir açıklama yayımladı. BDS Türkiye açıklamasında, Uluslararası Ekmek Festivali’nin organizatörlerini ve destekleyicilerini, Filistin halkının boykot çağrısına kulak vermeye davet ederek “İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçları kültürel faaliyetlerle örtmesine daha fazla aracı olmayın!” dedi.

BDS Türkiye’nin açıklamasının tamamı:

12-14 Ekim 2018 tarihlerinde Ankara Cer Modern’de düzenlenen 2. Uluslararası Ekmek Festivali’nde katılımcılar arasında İsrail’in de yer aldığı ve kendi ürünlerini tanıttığı yönünde haberler medyaya yansımış durumdadır.

Bilindiği gibi İsrail 70 yılı aşkın bir süredir, Filistin topraklarını işgal etmekte, halkını da katliama tabi tutmaktadır. Bu durumun, dünya kamuoyunda kabul edilebilir kılınmasına dönük çabaların en önemli araçları da kültürel faaliyetler olmaktadır. İsrail, başka ülkelerle ve vatandaşlarıyla kültürel ilişkiler kurmaya, bu yolla da Filistinlilere uyguladığı apartheid rejimini gizlemeye, kendi varlığını uluslararası alanda meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Tıpkı son günlerde yaşananlar gibi… Filistinliler, tarihsel haklarına dikkat çekmek için 30 Mart’tan bu yana her Cuma günü gerçekleştirdikleri barışçıl “Büyük Dönüş Yürüyüşü” için 12 Ekim’de de alanlara çıkmıştı. İsrail’in buna verdiği karşılık altı Filistinli genci öldürmek oldu. Aynı saatlerde, İsrail devletinin kültürel ayağı Türkiye’nin başkentinde bir festivalde boy gösteriyordu.

Bugün Filistin topraklarında 1 milyon 700 bin kişi gıda kıtlığı çekmektedir. Bu rakamın yarıya yakınını İsrail’in ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan siviller oluşturmaktadır. Gazze nüfusunun %47’sinin temel gıdaya erişim imkânı kısıtlıdır.

İsrail yönetimi neredeyse her ay Filistin’in bir toprak parçasına el koymakta ve bu toprakları İsrailli yerleşimcilere tahsis etmektedir. İsrailli yerleşimciler tarafından Filistinlilerden gasp edilen topraklarda tarım da yapılmakta ve elde edilen ürünler dünyaya pazarlanmaktadır. Görüldüğü gibi, İsrail’in Filistinlilere uyguladığı apartheid rejimi, Filistinlilerin hayatını çalmakta, ekmeğine göz dikmektedir.

İsrail’in askeri, diplomatik, ekonomik, akademik ve kültürel alanlarda boykot edilmesi için dünyanın her yerinde kampanyalar yürüten BDS hareketinin (Boykot, Yatırımların geri çekilmesi, Yaptırımlar) Türkiye ayağı olarak, Uluslararası Ekmek Festivali’nin organizatörlerini ve destekleyicilerini, Filistin halkının boykot çağrısına kulak vermeye davet ediyoruz. İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçları kültürel faaliyetlerle örtmesine daha fazla aracı olmayın!

bdsturkiye.org