BDS Türkiye: Kınamak yetmez! Bakan Nabi Avcı geri dönmelidir!

Yariv-Levin-Nabi-AvciBiz uyarmıştık!

Biz söylemiştik!

Bir taraftan gayri meşru İsrail ile “normalleşip”, diğer taraftan Filistin halkının yanında olamazsınız demiştik.

İsrail’in Filistinlilerden çaldığı doğal kaynakların pazarlanmasında suç ortağı olmak istiyorsanız, bundan Filistin halkı ancak zarar görür demiştik!

Şimdi, ne yazık ki, Siyonist Devlet bizi bir kez daha haklı çıkarıyor.

Önce, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin son kararına rağmen, Filistin topraklarındaki yerleşimlerini kendi açısından “yasal” hale getiren bir adım attı ve bu doğrultudaki bir kararı parlamentosundan geçirdi. Üstelik bunu yaparken, kendi gayri meşru hukukunu, İsrail Yüksek Mahkemesi’nin daha önce almış olduğu kararları bile hiçe saydı. Ne uluslararası hukuku ne de kendi hukukunu tanıyan bir devletten ne beklenir? Türkiye hükümeti, bölgesel ortaklık ve işbirliği bekliyor!

Ancak, Siyonist oluşumun kendi “hukukunu” tanımaması, bugün yaşananlarla kıyaslandığında rezilliğin küçük kısmı.

Bugün, altı yılın ardından ilk kez bir Türkiye hükümeti bakanı Siyonist Devlet’i ziyarete gitti. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Mavi Marmara katliamı sonrasında bu şerefe nail olan ilk bakan oldu. İsrail Ordusu da muhtemelen, kendisini 21 pare top atışıyla karşılama nezaketini gösterecekti ki, bunun yerine, Gazze’yi bombardımana tutmayı tercih etti. Geceden bu yana İsrail uçakları Gazze’ye çok sayıda hava saldırısı gerçekleştirdiler. Bunun, Hamas tarafından atılan bir füzeye karşılık olduğu yalanı, bizzat Nabi Avcı’nın ağzından yalanlandı. Bakan Avcı, “Ben buradayken Hamas’ın böyle bir şey yapacağını sanmam,” dedi. İddia edildiği gibi, Hamas’a bağlı güçler, Gazze’den bir füze fırlatmış bile olsa, bu başta son yerleşim politikaları olmak üzere birçok tahrike verilmiş bir cevaptan başka bir şey değildir.

AKP hükümetine soruyoruz: Katil İsrail ile “normalleşirken”, bunun Filistin halkının yararına olacağını söylemiştiniz. Bakın, bakanınız oradayken, küstahça bir saldırıyla Gazze’yi bombalıyorlar. Bu durumda, sadece Dışişleri Bakanlığı sayfasından bir kınama yayınlamak yeterli midir? Bakan Avcı’nın haberi alır almaz görüşmeleri yarıda kesip Türkiye’ye dönmesi gerekmez miydi? Bu nasıl Filistin dostluğudur!?

Bakan Avcı, “Biz bu tür şeyler olmasın diye bugün de buradayız” diyor. Hayır sayın bakan! Siz katillerle ilişkilerinizi normalleştirdiğiniz için bunlar artık daha fazla olacak. Siz gayri meşru İsrail devletini ortak bellediğiniz için, Filistin halkı daha da büyük kayıplar yaşayacak. Bu tür şeylerin yaşanmasını istemiyorsanız, derhal Tel Aviv’i terk edip Türkiye’ye dönmeli, hükümetinizin bu katiller sürüsüyle ilişkilerini kesmesini talep etmelisiniz.

İsrail’e karşı sarf edilen sözlerin onun üzerinde bir etkisi yok, olsa olsa iç kamuoyunu etkiliyor… Artık bunu anlayın!

İsrail ile askeri, ticari, diplomatik, kültürel ve bilimsel tüm ilişkileri kesin!

BDS Türkiye olarak tüm Filistin dostlarını, AKP hükümetini İsrail ile ilişkileri kesmeye çağırmaya, İsrail’e yönelik boykot çağrısını elden ele yaymaya bir kez daha davet ediyoruz.

bdsturkiye.org