BDS Türkiye: Dünyanın her yerindeki Filistin dostlarına düşen görev İsrail’in her alanda boykot edilmesidir

İsrail’in Gazze saldırılarına karşı açıklama yapan BDS Türkiye İsrail’e boykot çağrısını yineledi

BDS Türkiye, İsrail’in geçtiğimiz hafta boyunca Gazze’ye yönelik saldırıların karşı açıklma yaptı. BDS Türkiye açıklamasında “Dünyanın her yerindeki Filistin dostlarına düşen görev ise, hiçbir hukuka riayet etmeyen, saldırganlıkta hiçbir sınır tanımayan İsrail’in her alanda boykot edilmesi, yalnızlaştırılması ve İsrail’e yaptırım uygulanması için mücadele etmektir” dedi.

BDS Türkiye’nin açıklamasının tam metni:

Geride bıraktığımız hafta boyunca abluka altındaki Gazze Şeridi, İsrail’in yoğun saldırılarına hedef oldu. İsrail askerlerinin, savaş hukukuna bile riayet etmeyerek, ateşkes yürürlükteyken sınırı geçip bir direniş komutanını kaçırmaya çalışması ve akabinde 7 Filistinliyi öldürmesi sonrasında, 2014 yılından bu yana gerçekleşen en yoğun çatışma ve saldırı süreci başladı. Bu süreçte aralarında sivillerin de olduğu yirmiye yakın Filistinli öldürüldü, evler, oteller, Şeyh Rıdvan’da bulunan kutsal mekanlar bombalandı; El Aksa televizyonu binası, içinde çalışanlar varken düzenlenen hava saldırısıyla tahrip edildi.

Diğer yandan aynı süreçte Ortak Operasyon Odası çatısı altında hareket eden direniş gruplarının etkili eylemleri direnişin, uluslararası hukuk da dâhil hiçbir sınır ve kural tanımayan İşgal Ordusu’nun saldırılarına karşı Filistin halkını koruyan temel güç olduğunu bir kere daha ortaya koydu. İsrail’in somut bir kazanım elde edemeden yeni bir ateşkes anlaşmasını kabul etmek zorunda kalması ve bunun üzerine Savunma Bakanı Liberman’ın istifasıyla başlayan siyasal kriz de direnişin etkisini gösteren bir başka gelişme.

İsrail saldırısı Çarşamba günü sonlanmış gibi görünüyor ancak bunun kalıcı olacağı kesin değildir. Diğer yandan Gazze hâlâ abluka altındadır ve BM ve pek çok kuruluş tarafından “yaşanılamaz” diye tarif edilen niteliği giderek belirgin hale gelmektedir. Filistinliler ablukaya son vermek için bir yandan direniş araçlarını güçlendirirken, diğer yandan Büyük Dönüş Yürüyüşü adı verilen ve her hafta binlerce kişinin katıldığı eylemleri sürdürmekte, aynı zamanda ablukayı hafifletmek ve son kertede tümüyle ortadan kaldırmak için, diplomatik kanallar dâhil tüm kanalları kullanmaktadır.

İsrail Filistin’in işgalini, dünyanın sayılı askeri güçleri arasında bulunan ordusu, ekonomik baskı ve işgal edilen toprakları sürekli genişleten, silahlı, militer yerleşimci güçleriyle sürdürmektedir. Filistinlilerin özgürlüklerini hangi yoldan elde edecekleri kendi iradelerine bağlıdır. Dünyanın her yerindeki Filistin dostlarına düşen görev ise, hiçbir hukuka riayet etmeyen, saldırganlıkta hiçbir sınır tanımayan İsrail’in her alanda boykot edilmesi, yalnızlaştırılması ve İsrail’e yaptırım uygulanması için mücadele etmektir.

BDS Türkiye olarak, son saldırılarından ötürü Siyonist İsrail’i kınıyor, Filistin direnişinin başarılarını kutluyor ve kamuoyunu İsrail’i her alanda boykot etme çağrımıza destek vermeye davet ediyoruz.

bdsturkiye.org