BDS kurucusu Barguti’ye İrlanda’da sıcak karşılama

Ömer Barguti İrlanda’da katıldığı bir ticaret konferansında İrlanda cumhurbaşkanı Michael Higgins tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Higgins, konuşmasında Ömer Barguti’yi öven sözlere yer verdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı ise İrlanda’ya resmi bir şikayette bulundu.

omer-barguti-irlanda-1

İrlanda İsrail büyükelçiliği, İrlanda cumhurbaşkanı Michael D. Higgins ve BDS Hareketi’nin kurucusu Ömer Barguti arasındaki toplantıyı şiddetle protesto etti. Higgins ve Barguti ise birbirlerine sıcak sözler ettiler ve el sıkışırken fotoğraf verdiler.

İkili arasındaki toplantı Belfast’ta düzenlenen, Barguti’nin onur konuğu olduğu ve hatta bir de ödül aldığı bir ticaret birliği konferansında gerçekleşti.

Higgins konferansta yaptığı konuşmada, Barguti’yi ve onu “Filistin’in karşı karşı kaldığı sıkıntılar” üzerine konuşma yapmaya davet eden konferans organizatörlerini övdü. İrlanda’da birkaç gün geçiren Barguti, geçen Eylül’de İsrail’e karşı boykot çözümünü kabul eden Derry şehrinde de saygıyla karşılandı.

İsrail şikayette bulundu

Higgins ve Barguti’nin buluşmalarının ardından İrlanda İsrail büyükelçiliği, İrlanda Dışişleri Departmanı’na resmi bir şikayette bulundu.

İsrail, yine de, Barguti’nin İrlanda’da sıcak karşılanmasına çok şaşırmadı. Higgins bir şair, eski bir solcu eylemci ve İsrail’i yüksek sesle eleştiriyor. Kendisi eskiden İrlanda parlamentosunda Filistin’in Dostları grubunun başındaydı ve kefiye takarak İsrail güvenlik güçlerine karşı yapılan gösterilere katılmıştı.

omer-barguti-irlanda-2

Higgins birçok konuşmasında İsrail – Filistin anlaşmazlığını çözmenin bütün Ortadoğu’daki sorunları çözeceğinin altını çizmiştir.

Aynı zamanda Higgins, 2005 yılında, İsrail işgalinin bölgedeki anlaşmazlığın sebebi olduğunu söyleyerek Batı Şeria’dan 400 bin yerleşimcinin tasfiye edilmesi çağrısını yapan Avrupa delegasyonunun bir üyesiydi.

Ayrıca, Hamas’ın bir terör örgütü olmadığını ve İsrail’in Batı Şeria sınırına koyduğu güvenlik duvarının sınırı korumaya yönelik olmaktan çok bir “apartheid duvarı” olduğunu söylemişti. 2004 yılında İsrail’i boykot etmeye çağıran bir dilekçeye bile imza atmıştı.

Higgins, Dublin’de gerçekleşen ve Hizbullah bayraklarının taşındığı İsrail karşıtı bir protestoda da yer almıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’na, “Dublin ve Londra’daki elçilikler, Barguti’nin, Kuzey İrlanda’da düzenlenen ticaret birliği konferansı ziyaretinden haberdardır. Dublin büyükelçisi, İrlanda cumhurbaşkanın konsferansa katılanları överken buna Barguti’yi de dahil etmesi konusundaki protestoyu ilgili mercilere iletmiştir,” açıklamasını içeren bir cevap verildi.

[ynetnews.com’daki orijinalinden Mutlu Örs tarafından bdsturkiye.org için çevrilmiştir.]