BDS Fas’ın Hayfa Film Festivali’ni boykot çağrısı karşılık buldu

Hayfa Film Festivali’nde 3 Fas filminin yer alması ülkede tartışma yarattı; BDS Fas, festivali boykot çağrısı yaptı. Yönetmenler çağrıya karşılık vererek filmlerin kendi bilgileri dışında festival kapsamına alındığını ifade etti

Meryem Benm’Barek’in Sofia film afişinden. Hayfa Film Festivali’ne filmleri seçilen Benm’Barek ve diğer iki Faslı yönetmen boykot çağrısına yanıt verdi

İsrail’in Apartheid rejimini aklamaya yönelik sanatsal faaliyetleri kullanmasına değinen BDS Fas, 13 Eylül’de, 22 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivali boykot çağrısı yaptı.

BDS Fas kurucularından Sion Assidon, festival katılımcısı Faslı yönetmenlere festivali boykot çağrısı yaptıklarını açıkladı.

Hayfa Film Festivali programı açıkladıktan sonra 3 Faslı yönetmen de festivale davet edilmediklerini ve filmlerinin festival kapsamına alındığından haberdar edilmediklerini açıkladı.

Yönetmenler: Filmlerimiz bilgimiz dışında festivale alındı

Yönetmenlerden Meryem Benm’Barek, “Festivale filmim Sofia’nın seçildiğini öğrendiğim gibi filmimin hemen geri çekilmesini talep ettim. Filmi festivallere bizim haberimiz olmadan uluslararası dağıtımcılar gönderdi” dedi.

Yönetmenlerden bir diğeri olan Nebil Ayouch ise, “Filmimin İsrail’de gösterilmesinde hiçbir sorumluluğum yok ve İsrail ile bütün normalleşme adımlarına karşıyım” dedi.

Najriss Nejjar ise H24Info Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada filminin derhal seçimden kaldırılmasını talep ettiğini ve filmi Apatride’in Ekim ayında Ramallah’da düzenlenecek Filistin Sinema Günleri’nde gösterileceğini ve dayanışma amacıyla bu gösterime katılacağını açıkladı.

Bununla birlikte 3 Faslı yönetmen de Uluslararası hukuka göre İsrail’de filmlerinin gösterilmesinin yasak olmadığını fakat İsrail’e gitmeyi reddetme haklarının olduğunu eklediler.

Tartışmaya konu olan Fas filmlerinden Nebil Ayouch’un Razzia’sı 25 ve 27 Eylül’de, Narjiss Nejjar’ın Apartide filmi 28 ve 30 Eylül’de ve Meryem Benm’Barek’in Sofia filmi 23 ve 28 Eylül’de gösterilecekti.

BDS Fas, 18 Eylül’de resmi olarak MACBI (Fas tarafından İsrail’in akademik ve kültürel boykotu) kampanyasını başlattı ve BDS Fas’tan Assidon, 100’den fazla Faslı sanatçı ve akademisyenin kampanyayı imzaladığını belirtti.

[Middle East Eye’daki Fransızca orijinalinden bdsturkiye.org için Nazlı Koca tarafından derlenmiştir.]

bdsturkiye.org