Balfour Deklarasyonu’nun 100. yılında basın açıklamasına çağrı

BDS Türkiye Balfour Deklarasyonu’nun 100. yılı dolayısıyla bu emperyalist girişimi lanetlemek için basın açıklaması düzenliyor.

BDS Türkiye 2 Kasım günü İstanbul Galatasaray Lisesi önünde yapılacak açıklamaya herkesi davet ediyor:

Bundan yüzyıl önce 2 Kasım 1917’de, Britanya Dışişleri Bakanı Arthur Balfour, Siyonist hareketin Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurma planını destekleyen Balfour Deklarasyonu’nu imzaladı. Bu deklarasyon, İsrail işgal devletinin kurulmasının ve Filistin halkının yurdundan edilmesinin önünü açtı. Balfour’un 100. yıldönümünde, bu emperyalist girişimini lanetlemek üzere, tüm Filistin dostlarını basın açıklamamıza çağırıyoruz.

Galatasaray Lisesi önünde, İstiklal Caddesi, Beyoğlu – İstanbul

2 Kasım 2017, Perşembe günü saat 19.00

BDS-Türkiye

  • Basın açıklaması ile başlayan Balfour Deklarasyonu’na karşı, 100. Yıl etkinliklerimiz Kasım ayı ortasında Kais el-Zubaidi’nin yönetmenliğini yaptığı “Filistin, bir halkın sicili” filminin İstanbul, Ankara, Adana ve Mersin’de gösterimleriyle devam edecek. Etkinliklerimiz İstanbul’da 9 Aralık’ta, Ilan Pappe, Adel Manna ve Fikret Başkaya’nın katılacağı, “Balfour Deklarasyonu 100. Yıl ve Tarihsel Sorumluluklar” konferansı ile son bulacak. Ayrıntılar daha sonra duyurulacak.

bdsturkiye.org