Ankara’da Zorlu Holding protestosu: “İsrail’le tüm ilişkiler kesilsin”

“Zorlu Holding İsrail işgal devletiyle işbirliğine son verinceye, tüm yatırımlarını geri çekinceye dek, herkesi Zorlu Holding’e bağlı şirketleri boykot etmeye, hisselerini elden çıkarmaya, Zorlu Holding’e ait alışveriş ve kültür-sanat mekânlarına gitmemeye, sanatçı ve kültür-sanat emekçilerini de Zorlu Performans Sanatları Merkezi sahnelerine çıkmamaya çağırıyoruz.”

Ankara’da BDS Türkiye’nin yanı sıra sol, sosyalist siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin yer aldığı Filistin’de İşgale Son Kampanya Grubu, “İsrail’deki en büyük Türkiyeli sermaye grubu” Zorlu Holding’i 26 Ocak’ta protesto etti.

Çankaya’daki Zorlu Holding binası önünde yapılan eylemde “İsrail’le tüm ilişkiler kesilsin – Filistin’de işgale son” pankartı açan eylemciler, “Zorlu, işgale değil Gazze’ye elektrik ver”, “Zorlu işgalden yatırımını çek”, “Filistin halkının katliamına ortak olma” dövizleri taşıdı. Eylemde sık sık “Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot”, “Katil İsrail, işbirlikçi Zorlu” ve “Nehirden denize özgür Filistin” sloganları atıldı.

Filistin’de İşgale Son Kampanya Grubu adına okunan açıklamanın tam metni şöyle:

İsrail’deki en büyük sermaye grubu olan Zorlu Holding’e boykot!

İşgal devletine değil Gazze’ye enerji! İsrail’le tüm ilişkiler kesilsin!

7 Ekim’den bu yana Filistin’deki siyonist işgal ve saldırganlığın bilançosu 26.083 ölüm ve 64.487 yaralı. İsrail uyguladığı soykırım sürecinde açlığı da bir silah olarak kullanıyor. Gazze’de açlıktan ölenlerin sayısı artmaya başladı. BM gıda hakkı özel raportörü, “bu derecedeki bir açlık düzeyinin bu kadar mutlak ve hızlı bir biçimde silah olarak kullanıldığını hiç görülmediğini” açıklıyor.

Emperyalistler ve işbirlikçileri katliamın ortağıdır!

Tüm bu yaşananlar dünyanın gözü önünde hayata geçiriliyor. İşgal ve katliam başta ABD olmak üzere emperyalistlerin askeri, siyasi, teknik, istihbarat vb. desteği ile sürüyor.

Türkiye İsrail ile ilişkilerini Sürdürüyor, İsrail savaş makinasına temel girdileri ihraç etmeye devam ediyor!

Türkiye limanlarından, hava alanlarından İsrail’e her gün yeni sevkiyatlar gerçekleştiriliyor. Petrol, çimento, demir-çelik, kimyasal maddeler, İsrail ordusu için sebze-meyve vb. Türkiye’den İsrail’e yapılan sevkiyatın temel girdilerini oluşturuyor. AKP yöneticisi, ittifak ortağı ve yandaşı olan, devlet teşvikleri alan şirketler İsrail’le ticari ilişkilerde ön sıralarda yer alıyor.

Zorlu Holding İsrail’deki en büyük sermaye grubudur!

Bugün önünde bir araya geldiğimiz Zorlu Holding İsrail’deki en büyük sermaye grubudur. Elbette Zorlu Holding İsrail’le ticari ilişkileri sürdüren tek sermaye grubu değildir. Zorlu, AkçanSA, Eren Holding, MNG Air, Kalyonlar, Kalkavanlar, Tosçelik, Kardemir, İsdemir, Erdemir, Çolakoğlu, Kocaer, Pamukkale Kablo, Filistinlilerin, Ortadoğu halklarının yaşamları pahasına işgali devletiyle ticari ilişkilerini sürdürmekte karlarına kar katıyor.

Açlık bir silah olarak kullanılırken İsrail ordusu Türkiye limanlarından yapılan sevkiyatla besleniyor. Filistin halkının başına uçak, tank vb. ile yağdırılan bombalar bu sayede atılıyor. Demir-çelik ise İsrail savaş sanayinin temel girdisini oluşturuyor. İsrail’le ilişkilerini sürdüren sermaye grupları Filistin halkı için timsah gözyaşları döküyor. MÜSİAD üyesi İÇDAŞ İsrail’e en çok çeliği ihraç eden patron olurken, MÜSİAD üyesi patronlar İsrail’e kablo, inşaat malzemesi de satıyor. İsrail’e ihracat birincileri bu savaştan beslenirken suç ortaklığını örtmek üzere Filistin halkı için eylem düzenleyebiliyor!

İsrail’le tüm ilişkiler kesilsin!

Filistin davasına ve halkına gerçek ve samimi destek vermenin tek yolu İsrail’le tüm ilişkileri kesmekten geçiyor, Türkiye’den İsrail’e yapılan tüm sevkiyatlar bir an önce durdurulmalıdır.

Bugün Zorlu Holding önünden çağrı yapıyoruz!

Zorlu Holding İsrail işgal devletiyle işbirliğine son verinceye, tüm yatırımlarını geri çekinceye dek, herkesi Zorlu Holding’e bağlı şirketleri boykot etmeye, hisselerini elden çıkarmaya, Zorlu Holding’e ait alışveriş ve kültür-sanat mekânlarına gitmemeye, sanatçı ve kültür-sanat emekçilerini de Zorlu Performans Sanatları Merkezi sahnelerine çıkmamaya çağırıyoruz.

İsrail’e sevkiyat yapan tüm firmaların önünü mücadele alanına çevirelim!

Siyonist İsrail’in savaş suçunu sürdürmesi için giden tüm ürünlerin Türkiye liman ve havaalanlarından gidişini engelleyelim!

Savaş suçu için değil insani yardım için sevkiyat yapılsın!

İsrail’le tüm ilişkiler kesilsin!

NATO’dan çıkılsın, tüm emperyalist üsler kapatılsın!

Filistin’de siyasi tutsaklara özgürlük!

Filistin’de işgale son!

Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği!

bdsturkiye.org