Olimpiyatlar ve FIFA’ya çağrı: “İsrail’i şimdi müsabakalardan menedin”

“Olimpiyat Komitesi’ni, belli başlı futbol federasyonlarını ve başka spor kuruluşlarını İsrail’i Filistinlilere uyguladığı soykırıma son verinceye kadar dışlamaya çağırın!”

Kendisini, “dünya genelinde şirketlerin büyüyen gücünü frenlemeye adanmış bir topluluk” olarak tanımlayan Ekō, İsrail işgal rejiminin 2024 Olimpiyatları’ndan ve FIFA spor müsabakalarından menedilmesi için bir çağrı yaptı ve imza kampanyası başlattı. Kampanyaya imza vermek için tıklayın!

Aşağıda, çağrı metninin Türkçe çevirisine yer veriyoruz:

İsrail ordusu 2,3 milyon Gazzelinin yarısından çoğunun sığındığı Refah’ı işgale hazırlanıyor.

Süregiden soykırıma rağmen İsrail spor takımları uluslararası yarışmalara katılmaya devam ediyor.

Rusya, Ukrayna’yı işgal etmesinden hemen sonra uluslararası spor etkinliklerinden çıkarılmakla tehdit edildi ve nitekim 2024 Olimpiyat oyunlarından çıkarıldı.

İsrail futbol takımı önümüzdeki haftalarda Avrupa’da önemli maçlara çıkmaya hazırlanıyor. Temmuz’daki Olimpiyat da yaklaşırken şimdi spor federasyonlarının uluslararası komitelerle birlikte İsrail’in şiddetini durdurmak için gereken baskıyı artırmasının zamanıdır.

Olimpiyat Komitesi’ni, belli başlı futbol federasyonlarını ve başka spor kuruluşlarını İsrail’i Filistinlilere uyguladığı soykırıma son verinceye kadar dışlamaya çağırın!

Olimpiyat ruhunun amacı “barış içinde ve daha iyi bir dünya kurmak”tır.

Oysa Olimpiyatlar ve başka spor federasyonları bu ilkeyi çökerten bir ülkeyi kabul etmeyi sürdürüyor -İsrail Ekim ayından beri Gazze’de 30 bin Filistinliyi öldürdü; aralarında bin sporcu da vardı, Filistin Olimpiyat futbol takımının antrenörü Ebu el-Abid de bunlardan biriydi.

Bu nedenle Filistin’den 300’ü aşkın spor takımı bu çağrıya katılıyor. Onları yalnız bırakmayalım ve İsrail’in önümüzdeki olimpiyat oyunlarından çıkarılması talebine ezici bir uluslararası destek gösterelim.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni, FIFA’yı ve UEFA’yı İsrail’in spor karşılaşmalarına katılmasını hemen yasaklamaya çağırın.

2021’de İsrail’in 11 gün süren Gazze saldırısından sonra sizler gibi 140 bin Ekō üyesi dünyanın en büyük spor markalarından PUMA’yı İsrail Futbol Federasyonu sponsorluğunu bırakmaya çağırmıştı. Mesajımızı iletmek üzere PUMA’nın CEO’suyla görüştük. Kolektif basıncımız ve Filistin’le dayanışma eylemcilerinin yıllara yayılan yorulmak bilmez çalışması sonucunda PUMA geçen yıl, İsrail’in son işgali başladıktan aylar sonra İsrail Futbol Federasyonu ile ilişkisine sessiz sedasız son verdi.

Öyleyse biliyoruz ki sporu kullanarak bir şeyleri değiştirebiliriz -ama yalnızca şu anda sesimizi yükseltirsek.

[Action.eco.org sitesine yayımlanan İngilizce orijinalinden Harun Turgan tarafından bdsturkiye.org için çevrilmiştir.]