Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi: Ahmad Sa’adat ve Filistinli esirlere özgürlük

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreteri Ahmad Sa’adat ve Filistinli esirlerle dayanışmak için Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı

tdi_filistinli_esirler_icin_eylem_14ocak2017 (6)

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi bugün (14 Ocak) FHKC Genel Sekreteri Ahmad Sa’adat ve Filistinli esirlerle dayanışmak için Galatasaray Meydanı’ndaydı.

Sendika.Org’un haberine göre, “Ahmad Sa’adat ve Filistinli esirlere özgürlük” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını Ali Doğan okudu.

Doğan, baskıcı rejimlerin özgürlük hareketlerini bastırmak için demokratik siyaset alanlarını daraltarak şiddetin, silahların ve savaşların alanını genişlettiğini ifade etti. Filistin topraklarını işgal eden Siyonist İsrail devletinin, tecrit ve zulmü hapishanelerde de sürdürdüğünü kaydeden Doğan, “Nisan ayında Filistinli esirlerin başlatmaya hazırlandığı açlık grevine engel olmak isteyen İsrail devleti geçtiğimiz günlerde FHKC’nin hapishanedeki liderlerinden Kamil Abu Hanish’i de katı tecrit altına aldı. FHKC’nin Hapishane Kolu da bu keyfiliğe karşı devrimci bir yanıt vererek tüm işgal hapishanelerinde seferberlik ilan etti” dedi.

tdi_filistinli_esirler_icin_eylem_14ocak2017 (4)

FHKC’nin, Genel Sekreteri Ahmad Sa’adat’ın esir edilmesinin 15 yıldönümünü (15 Ocak) baz alarak 13-14-15 Ocak tarihlerinde Filistinli esirlerle dayanışma eylemleri yapılması çağrısında bulunduğunu kaydeden Doğan şöyle konuştu:

Dünyanın farklı ülkelerinden 40 örgüt bu çağrıya uyarak Ahmad Sa’adat ve 7 bin Filistinli esire özgürlük kampanyası başlattı. Bizler de Türkiye’deki devrimci tutsakların sesi olan Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi olarak bu enternasyonal çağrını yankısı olmak için bugün Galatasaray Meydanı’nda toplandık.

“TC gibi İsrail’den değil Filistin’den yanayız”

“Seçilmiş milletvekillerinin, belediye eş başkanlarının, barış akademisyenlerinin, gerçeğin peşindeki gazetecilerin, özgürlük isteyen öğrencilerin, erkek şiddetine karşı özsavunma hakkını kullanan kadınların hapishanelerde tecrit ve hak gasplarına uğradığı bir ülkede mücadele eden tutsak yakınları olarak Filistinli yoldaşlarımızın neler yaşadığını çok iyi anlıyoruz” diyen Doğan, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’deki hapishanelerdeki baskı ve insanlık dışı uygulamalara karşı sesimizi yükselttiğimiz gibi Siyonist İsrail devletinin hapishane politikalarına karşı da sesimizi yükseltiyoruz. Tavrımızı ve safımızı TC devleti gibi İsrail’den yana değil Filistin’den yana, zulmeden Siyonist rejimden yana değil direnen Filistin halkından yana belirliyoruz.

Doğan son olarak, “Başta tutsak örgütlenmeleri olmak üzere coğrafyamızdaki tüm devrimci, demokrat ve ilerici güçleri, Filistin’deki işgali ve zulmü kabul etmeyen emekçi halklarımızı Filistinli esirlerle dayanışmaya ve Ahmad Sa’adat’a özgürlük kampanyasına destek vermeye çağırıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

bdsturkiye.org