MADA: “2019’un ilk 6 ayında Filistin’de basın özgürlüğüne yönelik 330 saldırı gerçekleşti”

Filistin Kalkınma ve Basın Özgürlüğü Merkezi, 2019’un ilk yarısında Filistin’de basın özgürlüğüne yönelik 330 saldırıyı belgelediklerini açıkladı

Filistin Kalkınma ve Basın Özgürlüğü Merkezi (MADA), 2019’un ilk 6 ayında Filistin’de basın özgürlüğüne 330 saldırının kaydedildiğini açıkladı. Saldırıların geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 19 oranında arttığını bildiren MADA, bu saldırıların yüzde 45’inin yani 150 tanesinin İsrail işgal güçleri tarafından yapıldığını aktardı. Çeşitli Filistinli kurumların, çoğunluğu Gazze Şeridi’nde olmak üzere, basın özgürlüğünü hedef alan saldırılarının oranı da yüzde 35. Geri kalan yüzde 20’lik dilimi ‘’şiddet ve terörizmi teşvik ettikleri’’ bahanesiyle Gazze ve Batı Şeria’daki Filistinli yazar ve gazetecilerin hesaplarını kapatan Facebook şirketi gerçekleştirdi.

İsrail’in basın özgürlüğüne saldırıları 2018’in aynı dönemine göre düşmüş görünse de 2019’daki saldırılarının sayısı son 8 yılın ortalamasından hala daha fazla. İsrail bu dönemde işgal altındaki Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria’da 91; Gazze Şeridi’nde de 59 saldırıda bulundu. Gazze’deki  55 saldırının ciddi addedildiğini aktaran rapor bu saldırıların doğrudan kurşun ve gaz bombasıyla yaralanmalarla ve 2 medya kuruluşunun genel merkezinin yok edilmesiyle sonuçlandığını söyledi.

İsrail’in 88 saldırısı Batı Şeria ve Gazze’deki gazetecilere karşı girişilen fiziksel saldırılar olarak kaydedildi. Raporda, işgal güçlerinin tüm saldırılarının yüzde 72’sinin ise fiziksel yaralama, tutuklama, medya kuruluşlarının yok edilmesi ve gazetecilerin canlı kalkan olarak kullanılması şeklindeki ciddi saldırılar olduğu belirtildi.

Filistinli kurumların saldırılarının Batı Şeria’da belli bir oranda azaldığını ancak Gazze’de fazlasıyla arttığını ifade eden rapor, bu durumun Filistin kaynaklı toplam saldırıları da artırdığını kaydetti. Saldırıların en üst sıralarında 37 vakayla gözaltına alma ve tutuklamalar var. 16 gazetecinin ise Filistinlilerin daha önce karşılaşmadığı bir şekilde gözaltındayken hırpalandığı ya da işkence gördüğü kaydedildi.

Kaynak: Filistin Haber Ağı