Leyla Halid: Filistinli kadınlar normalleşme anlaşmalarından daha güçlüdür

FHKC Politbüro üyesi Leyla Halid, barış adı altında düzenlenen kadın yürüyüşüyle ilgili bir konuşma yaptı. Halid, eylemin normalleşmeyi hedeflediğini söyledi.

Siyonist güçler tarafından organize edilen ve sözde İsrail Toplumu ile İletişim Komitesi’nin katıldığı normalleşme yürüyüşü Filistin halkının konumu, mücadelesi ve ulusal haklarıyla doğrudan çelişki içerisindedir. FHKC Politbüro üyesi yoldaş Leyla Halid bu olayın Filistin özgürlük dayanışmasını ve özellikle de Filistin ve Arap kadınının mücadelesini çarpıtmayı ve şaşırtmayı amaçladığını ve burada Filistin ve Arap halklarını ya da dünyadaki özgür halkları kandıramayacak olan, ‘’barış’’ kelimesi ardında gizlenen sahte ve defalarca denenmiş ama başarısız olmuş bir girişim olduğunu söyledi.

Halk Cephesi herhangi seçilmiş bir ifadeye, slogana ya da afişe bakmadan dünyanın her yerinde Siyonist oluşumla her türlü politik, kültürel ve ekonomik normalleşmeye karşı mücadele eden halkımızın, ulusumuzun, hareketlerin ve işgali boykot komitelerinin yanında olacaktır. Eriha’daki bu olay sadece Filistin halkına taviz verme yolunu dayatan bu İsrailli ve Filistinli normalleşme yanlısı durumun yetersizliğini ve başarısızlığını ortaya çıkardı.

Eğer bu yürüyüş gerçekten ‘’barış’’ için kadın eylemlerinden biriyse o zaman onlar Siyonist projenin yerleşimci sömürge yapısını tanıyorlar mı ya da Gazze ablukası ve Filistinlilerin geri dönüş hakkı hakkındaki görüşleri nelerdir?

Filistinli kadınlar normalleşme anlaşmalarından daha güçlüdür. Gerçek barış, biz Halk Cephesi için, sömürge ve işgalin son bulmasıyla gelecektir ve bu da radikal çelişki ve mücadele temelinde Siyonist projeyi yenmeyi amaçlayan direnişle gelecek, Siyonizmin şartlarına ve hegemonyasına adapte olarak ya onla uzlaşarak değil.

Halid, Ghassan Kanafani’nin Güneşteki Adamlar eserine vurgu yaparak ”tankın duvarlarını patlatmalıyız,” dedi. Bu tehlikeli ve felaketle sonuçlanabilecek bir yol, çünkü Filistin Kurtuluş Örgütü’nün ismi kasten, tekelci liderliğinin örtüsü altında, İsrail desteğiyle organizasyona bir İsrail paraşütüyle inen bu şüpheli komite tarafından kullanıldı. Biz bu komitenin işgalciyle normalleşme hedefleri içinde olmasından dolayı sorumlu tutulmasını ve hesap vermesini istiyoruz.

Halid Filistinli güçleri, kurumları ve işgal altındaki örgütleri özellikle öğrenci ve gençlik hareketlerini, işgal altındaki Filistin’deki Ulusal Boykot Komitesi içindeki yapıları halk inisiyatifini onarmaya, protesto ve oturma eylemlerini arttırarak, kitlelere teorik tutum ve ifadelerin ötesinde ses ve pozisyonlarını yükseltecek alanlar vererek bu normalleşme hareketleriyle mücadeleye çağırdı.

[FHKC’nin resmi sitesindeki İngilizce orijinalinden Ayşe Düzkan tarafından bdsturkiye.org için çevrilmiştir.]